بيماران شهرستاني تا نيمه‌هاي شب در مراكز درماني سرگردان مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3629
بيماران شهرستاني تا نيمه‌هاي شب در مراكز درماني سرگردان مي‌شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، ايرج خسرونيا امروز در هيجدهمين كنگره متخصصان داخلي ايران، در سالن همايش‌هاي رازي تهران افزود: نظام سلامت ما از مشكلات زيادي رنج مي‌برد، اقتصاد سلامت كشور نابسامان است و بخش اعظم هزينه‌هاي درمان را مردم از جيب خود مي‌پردازند، مشاركت عادلانه در هزينه‌هاي سلامت وجود ندارد و فرآيندهاي چند سويه توانمندي‌هاي اجرايي استانداردهاي سلامت را در ابهام گذاشته است.
وي ادامه داد: هنوز كار اصلي سيستم بهداشت و درمان كشور توجه به درمان است و به سلامت و پيشگيري توجه كافي نمي‌شود،‌ بي توجهي به عوارض دارويي، تجويز داروهاي گران قيمت و غيرقابل دسترس از دلايل مهم اين مشكلات است.
خسرونيا گفت:‌ تبليغات عوام‌فريبانه با استفاده از كلمات غير فارسي براي مردم به منظور سوءاستفاده از اين آشفته بازار روز به روز ابعاد جديدي پيدا مي‌كند و در عين حال معطل ماندن بيماران در مطب‌ها و مراكز درماني تا نيمه‌هاي شب و بلاتكليف ماندن آن‌ها در نيمه شب معضل ديگري است كه بايد براي آن فكري شود.
وي افزود: تبليغات مواد غذاي بي‌خاصيت و مضر سلامت نيز مسئله مهمي است كه روز به روز اثر مخرب خود را بر سلامت مردم و به خصوص نسل جديد مي‌گذارد، اين خطر جديد در روستاها ابعاد وخيم‌تري دارد و رفته رفته به شهرها نيز تسري پيدا مي‌كند.
رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران با اشاره به بازرسي قضات از مراكز درماني گفت: فعاليت سيستم قضايي كشور نيز حدود و اندازه‌اي دارد و حتي بالاترين مقام دادگستري نيز نمي‌تواند در كار پزشكان دخالت كند و اين اقدام دادگستري براي بازرسي از مراكز درماني براي پزشكان و استاداني كه در اين بخش فعاليت مي‌كنند غيرت حرفه‌اي را برانگيخته است.
وي ادامه داد: اين همه افتخاراتي كه پزشكان، استادان و محققان جامعه پزشكي كسب كرده‌اند، بايد دولتمردان را برانگيزد تا براي رفع مشكلات جامعه پزشكي كه مشكلات مردم و به خصوص اقشار آسيب‌پذير است كاري كنيم ولي بايد باور كنيم كه جز با همكاري و همبستگي جمعي نمي‌توانيم كاري از پيش ببريم، همكاري كيميايي است كه سنگ بناي اين نظام را به طلا تبديل مي‌كند و همان طور كه در گذشته توانستيم با همكاري جمعي، اميد به زندگي را در كشور افزايش دهيم، مرگ و مير كودكان زير 5 سال را كاهش دهيم و نرخ رشد جمعيت را كنترل كنيم باز هم مي‌توانيم با همكاري جمعي مسائل امروز را حل كنيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.25901s, 18q