استاندارد توليدات فكري در كشور تعريف نشده است

۱۳۸۶/۰۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3672
استاندارد توليدات فكري در كشور تعريف نشده است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، مهدي فضائلي عصر امروز در يك نشست خبري در اولين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال در غرفه خبرگزاري فارس، افزود: نبود استانداردهاي توليدات فكري و فرهنگي از جمله توليدات رسانه‌ها باعث شده تا هر توليد كننده‌اي بدون اينكه هويت روشن داشته باشد و معلوم باشد توليد او چقدر با كيفيت است يا چه اثري دارد به توليد و انتشار آن مي پردازد.
وي ضمن تاكيد بر اينكه استاندارد سازي براي اين حوزه ها بسيار دشوار و ظريف است و نبايد به غلبه سليقه ها بيانجامد اضافه كرد: در اين فضا مصرف كنندگان توليدات فكري و رسانه‌اي نيز هر محصولي را مي‌پذيرند و اين مضر سلامت فكر مردم است در حالي كه مثلا در مورد محصولات غذايي انواع استانداردها را داريم و هر توليد كننده‌اي در صورتي كه ضوابط و استانداردهاي تعريف شده را رعايت نكند با او برخورد مي‌شود.
وي گفت: در اين فضا مشكلات ديگري هم وجود دارد بحث مالكيت توليدات فرهنگي، رعايت نشدن اخلاق حرفه‌اي‌ رسانه‌ها از آن جمله است و البته در حوزه رسانه‌هاي ديجيتال مسائل اخلاقي زيادي هم مطرح است كه به عنوان مثال به علت رواج انواع امكانات ديجيتال الان يكي از دغدغه‌هاي مردم عدم امنيت اخلاقي و اجتماعي است و هر آن ممكن است فيلم و سي دي خصوصي افراد در جامعه منتشر شود.
مدير عامل خبرگزاري فارس اضافه كرد:‌ براي ساماندهي اين مشكلات تاكنون اقداماتي شده است به عنوان مثال آيين‌نامه خبرگزاريها در اواخر فعاليت دولت آقاي خاتمي تدوين شد يا سال گذشته آيين‌نامه و ضوابط حرفه روزنامه‌نگاري توسط وزارت ارشاد تدوين شد ولي تا زماني كه اين ضوابط به مرحله الزام برسد هنوز زمان داريم و البته در صورت رعايت اين ضوابط خبرنگاران واقعي از امتيازاتي برخوردار مي‌شوند.
فضائلي افزود: در صورتي كه ضوابطي براي ارتقاي كيفي محصولات فكري وجود داشته باشند، رسانه‌ها مي‌توانند با توليد و انتشار محصولات استاندارد و با كيفيت، سطح آگاهي و ذائقه مردم را رشد دهند و در اين صورت محصولات بي‌كيفيت ديگر مورد قبول مخاطبان قرار نمي‌گيرد و سطح انتظار مخاطبان بالا مي‌رود.
وي همچنين با مقايسه رسانه‌هاي مكتوب و ديجيتال گفت: سرعت بالاي رسانه‌هاي ديجتيال نسبت به مطبوعات و رسانه‌هاي مكتوب، مخاطب شناسي در رسانه‌هاي ديجيتال و ارتباط دو سويه بين مخاطب و توليد كننده، از جمله تفاوت هاي رسانه هاي مكتوب و ديجيتال است.
وي اضافه كرد: يكي از ويژگي‌هاي رسانه‌هاي ديجيتال چند رسانه‌اي بودن آنهاست كه همزمان با توليد خبر مي‌توانند تصاوير متحرك يا صداي آن را هم منتشر كنند و اين قابليتها جذابيت اين رسانه‌ها را نسبت به رسانه‌هاي مكتوب بيشتر كرده است و البته سنديت اخبار و گزارشها را نيز بيشتر مي‌كند.
مدير عامل خبرگزاري فارس گفت:‌ نداشتن محدوديت فضا،‌ هزينه كمتر در بسياري زمينه ها و انتشار به لحظه مطالب و نيز امكان اصلاح و كامل كردن مطالب پس از انتشار اوليه از ديگر مزايا و ويژگي رسانه‌هاي ديجيتال است با اين وجود با قاطعيت مي‌توان گفت هنوز جايگاه رسانه‌هاي مكتوب يك جايگاه جدي و بسيار مهم است و با وجود گسترش روز افزون اينترنت هر روز شاهد انتشار روزنامه‌هاي جديد هستيم كه مخاطبان خود را دارند.
وي اضافه كرد:‌ سرعت و ضريب نفوذ اينترنت در كشور ما به سرعت در حال افزايش است، و به گفته وزير فن آوري و ارتباطات در زمان حاضر ضريب نفوذ اينترنت در كشور ما به حدود 16درصد رسيده است كه حدود 60درصد نسبت به سال 84 بيشتر است. هزينه كاربران اينترنت كاهش يافته است به همين علت كاربران رسانه‌هاي ديجيتال نيز روز به روز بيشتر مي‌شوند.
وي افزود: از آن طرف با وجود رشد روز افزون رسانه‌هاي ديجتيال، مطبوعات ما وضع مطلوبي ندارند، سهل الوصول بودن اخبار خبرگزاريها، توليد روزنامه‌ها را كم كرده است و بسياري صفحات مطبوعات با اخبار خبرگزاريهاي ديجيتال و اخبار فكسي از سازمانها پر مي‌شود به همين علت مطالب روزنامه‌ها اكثرا شبيه به هم است.
وي گفت: اين مسائل باعث افت كار حرفه‌اي خبرنگاران نيز شده است و البته حل اين مشكل پيچيده ساده نيست. به گفته وي، يكي از راههايي كه براي بهبود اين وضعيت به نظر مي‌رسد، تقويت بنيه اقتصادي روزنامه‌هاست، راه حل ديگر اين است كه خبرگزاريها نيز محصولات خود را بفروشند و از فضاي اينترنت خارج شوند، راه حل ديگر تعيين ضوابط براي اين حرفه و اجراي دقيق آيين‌نامه حرفه روزنامه نگاري پس از تصويب آن است.
وي همچنين اضافه كرد: در فضاي جديد رسانه‌هاي ديجيتال، اصطلاح جديدي به نام روزنامه نگاري شهروند مدار مطرح شده است كه در اين فضاي تازه هر شهروندي مي‌تواند مشاهدات خود را در فضاي اينترنت منتشر كند و اين فضاي جديد مي‌تواند رفته رفته تحول ديگري در حوزه رسانه‌هاي ديجتيال به وجود آورد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.378s, 19q