سامانه بارشی که از ابتدای هفته جاری در سیستان و بلوچستان فعال شده در روزهای آخر هفته شدت بیشتری می‌گیرد. باران‌های شدید و سیلاب ناشی از فعالیت این سامانه تاکنون حدود دو هزار میلیارد تومان به تأسیسات زیربنایی و جاده‌ها خسارت زده است.

هشدار قرمز هواشناسی در سیستان و بلوچستان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از صدور بالاترین سطح هشدار قرمز هواشناسی در این استان خبر داد و گفت: فعالیت سامانه بارشی در این استان تشدید می‌شود.محسن حیدری اظهار کرد: از بامداد پنجشنبه تا صبح جمعه (10 تا ۱۱ اسفند)، در شهرستان‌های دشتیاری، چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر، سرباز، راسک، جنوب مهرستان، سراوان و سیب و سوران رخداد رگبار شدید و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ و تندباد لحظه‌ای وجود دارد.


وی از مردم خواست از فعالیت‌های کوهنوردی بویژه صعود به قله تفتان پرهیز و از اسکان و تردد در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی در زمان بارندگی خودداری کنند.مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان به کشاورزان سیستان و بلوچستان توصیه کرد از محصولات کشاورزی محافظت و همچنین دامداران از چرای دام در مناطق مرتفع خودداری کنند.وی افزود: مردم در ترددهای دریایی احتیاط و برای کاهش خسارت‌های احتمالی تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

راه‌های روستایی زیر آب


استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه راه‌های ارتباطی برخی از روستاها زیر آب رفته است، گفت: ضرورت دارد تمامی ابزار و امکاناتی که در اختیار دستگاه‌های مختلف وجود دارد همه کمک کنند تا کمترین مشکلی برای مردم در این بارندگی‌ها به وجود نیاید.محمد کرمی پس از بازدید میدانی از مناطق سیلزده جنوب استان که با حضور مسئولان برگزار شد، اظهار کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی باید با آمادگی کامل، شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا کمترین خسارت از بارندگی‌های پیش‌بینی شده به استان وارد شود.


وی افزود: یکی از دلایل به وجود آمدن سیلاب پس از کم‌ترین بارندگی، ساخت و ساز نامناسب جاده و نبود پل در سطح سیستان و بلوچستان است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با وجود اینکه جاده و پل‌هایی در استان ساخته شده اما چون این ساخت و سازها غیراصولی بوده مشکلاتی در مسیر آب ایجاد می‌کند بنابراین باید در زمان اجرای پروژه‌ها موارد اینچنینی پیش‌بینی شود.


وی افزود: با توجه به اینکه روز پنجشنبه نیز بارندگی برای این منطقه پیش‌بینی شده و شرایط حساس انتخابات نیز در پیش است، راهداری، شهرسازی و دیگر عوامل باید همه پیمانکاران خود را برای بازگشایی راه‌ها و جاده‌های روستایی به کار بگیرند، همچنین اگر لازم شد از ظرفیت پیمانکاران بخش خصوصی و توان مردمی نیز استفاده کنند.


کرمی عنوان کرد: بسته بودن راه‌ها بیشترین مشکلات را برای مردم ایجاد می‌کند چرا که از یک طرف ارتباط آنها با مرکز قطع می‌شود و از طرف دیگر نیز نمی‌توان خدمات‌رسانی درست به سیلزدگان انجام داد.وی تصریح کرد: برای کمک به مردم سیلزده همه دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی پای کار هستند و اگر مشکلی در هر یک از روستاها به وجود بیاید خیلی زود آن را برطرف خواهند کرد.


کرمی بیان کرد: شیب این منطقه زیاد است بنابراین آب به سرعت از آن عبور می‌کند اما منطقه دشتیاری حرکت آب به‌دلیل شیب کم کندتر است و اکنون نیز جاده ریمدان بسته شده و با توجه به اینکه در این محل روزانه چندین کشنده عبور می‌کند با توجه به شرایط بارش و بسته شدن راه‌ها باید تدبیر لازم اندیشیده شود.


وی با اشاره به جاده‌هایی که دچار آبگرفتگی شده‌اند، بیان کرد: مسیرهای مختلف روستایی در جنوب سیستان و بلوچستان باید بررسی شوند و اگر لازم است اقدام به ساخت جاده‌های جدید شود تا در این بحران‌ها مردم مشکل رفت و آمد نداشته باشند.وی بیان کرد: ساخت پل در این منطقه زمان‌بر است و سریع نمی‌توان کار را تحویل داد بنابراین موقتاً در این قسمت لوله‌گذاری انجام شود تا در صورت بروز بارندگی راه بسته نشود و برای مردم مشکلی در تردد به وجود نیاید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha