بیمارستان های بخش خصوصی، شاید به اندازه بخش دولتی در تعطیلات نوروزی فعال نباشند؛ اما نباید مراجعان را از ارائه خدمت محروم سازند.‌

وضعیت مراکز درمانی خصوصی در تعطیلات نوروزی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، با شروع تعطیلات نوروزی و آغاز سفرها، موارد مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها نیز افزایش می‌یابد و در این بین، در برخی از مناطق کشور، نیاز است که بیمارستان‌های بخش خصوصی در کنار مراکز بخش دولتی و دانشگاهی؛ پاسخگوی مراجعات اورژانسی باشند.

اما، نکته‌ای که در این بین وجود دارد، این است که بیمارستان‌های بخش خصوصی عمدتاً در کلانشهرها و مراکز استان‌ها واقع شده اند و همین موضوع می‌تواند خدمات اورژانسی بخش خصوصی در تعطیلات نوروزی را تحت الشعاع قرار دهد.

ابلاغ دستورالعمل سازمان نظام پزشکی

رضا لاری‌پور معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره نحوه فعالیت مؤسسات تشخیصی درمانی بخش خصوصی در ایام نوروز، از ابلاغیه سازمان نظام پزشکی جهت آمادگی مراکز و مطب‌های پزشکی به منظور مشارکت در ارائه خدمات درمانی مورد لزوم در تعطیلات نوروز خبر داد.

وی گفت: نظام پزشکی‌های سراسر کشور آماده‌اند ضمن هماهنگی‌های لازم جهت آمادگی اورژانس‌های مراکز درمانی، تصویربرداری، آزمایشگاه‌ها و مطب‌ها، تمهیدات لازم جهت مشارکت و همکاری‌های مطلوب با دانشگاه‌های علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های تحت پوشش خود را با هدف ارائه خدمات بهینه در ایام نوروز صورت دهند.

لاری پور افزود: با برنامه ریزی‌های وزارت بهداشت لازم است علاوه بر برخی مراکز درمانی بخش خصوصی، همه مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی برابر دستورالعمل‌های صادره سالیانه در ایام نوروز و همچنین متخصصان رشته‌های مختلف به ویژه کسانی که فعالیت مستقیم در اورژانس دارند، مطابق برنامه شیفت کاری در مراکز حضور داشته باشند و همچنین دسترسی سریع به سایر متخصصان نیز مورد تاکید است.

توصیه‌های سازمان نظام پزشکی به جراحان

با توجه به آغاز سال نو، شرایط بیمارستان‌ها به ویژه در بخش خصوصی؛ به گونه‌ای است که اعمال جراحی تا حدود زیادی کاهش یافته و یا متوقف می‌شود. اما، در عین حال، جراحانی که در بیمارستان‌ها مسئولیت بر عهده دارند؛ می‌بایست چند نکته اساسی را مورد توجه قرار دهند تا مشکلاتی برای بیماران بستری و البته خودشان رخ ندهد.

جراحان باید توجه داشته باشند که بسیاری از حوادث و اتفاقات غیر مترقبه منجر به نیاز اورژانس به حضور شما در روزهای تعطیل خصوصاً تعطیلات طولانی رخ خواهد داد.

از همین رو، بهتر است چند نکته پزشکی و حقوقی، مورد توجه جراحان قرار گیرد.

اول، از همین امروز برای تعیین برنامه کاری خود در تعطیلات نوروز و همچنین تعیین جانشین خود در مراکز درمانی که متعهد به ارائه خدمات هستید، برنامه ریزی و تکلیف روزهای عدم حضور خود را به صورت مکتوب به مسئول بیمارستان اعلام و در دبیرخانه ثبت نمائید و اگر مسئول بیمارستان هستید برنامه آنکالی یا کشیک‌های جراحی خود را با هماهنگی با جراحان و اطمینان از حضور آنان، تنظیم و به آنها کتبی اعلام و تأیید دریافت کنید.

دوم، به آن دسته از همکاران جراح که قصد دارند از تعطیلات نوروز استفاده نموده و به مسافرت بروند یا استراحت نمایند، توصیه می‌شود حداقل در یک هفته آخر سال عمل جراحی نداشته باشند و تکلیف تعیین پزشک معالج مورد قبول بیماران بستری خود را مشخص فرمائید؛ چرا که اگر بیمار شما متعاقب عمل جراحی و در غیاب شما دچار عوارض گردد به عنوان پزشک معالج، مسئولیت پیگیری و درمان وی را بر عهده شماست. در چنین شرایطی اگر به دلیل عدم حضورتان، بیمار دچار عارضه‌ای گردد برایتان دردسر زا خواهد بود.

سوم، آن دسته از جراحان که از تعطیلات استفاده نمی‌کنند و مسئولیت آنکالی یا کشیک و جایگزینی را پذیرفته اند، با آغوش باز پیگیری بیماران خود و مراجعین و بیماران سایر همکاران خود را پذیرا باشند؛ مخصوصاً به این دسته از مراجعین بیش از معمول توجه کنند و برای هر اقدامی با پزشک اول بیمار هماهنگ و با اطلاع باشد و نظر ایشان را هم جویا شده یا حداقل در جریان بگذارند، و لزوم این امر را مهربانانه با بیمار هماهنگ و از هر گونه صحبت یا رفتاری که منجر به تحریک بیمار و همراهان شود پرهیز کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha