دکتر عبادالله سالک‌مقدم ، با بیان اینکه یکی از فرآورده‌های سازمان انتقال خون، خون فیلتر شده است، اظهار کرد: منظور از خون فیلتر شده این است که گلبول سفید از خون جدا می‌شود؛ چراکه گلبول سفید در خون‌های اهدایی، مضراتی دارند و سبب ایجاد تب می‌شود.

۷۰ درصد خون‌های اهدایی «فیلتر» می‌شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون با بیان اینکه میزان خون‌های فیلتر شده در برخی از استان‌های کشور به مرز ۷۰ درصد رسیده است و این میزان رو به افزایش است، اظهار کرد: اگرچه قیمت کیسه‌های فیلتردار نسبت به سایر کیسه‌ها گران‌تر است، اما منفعتی که این کیسه‌ها دارند برای شبکه بهداشتی چندین برابر هزینه‌های انجام شده است. با توجه به مزایایی که کیسه‌های فیلتردار دارند، سازمان انتقال خون در نظر دارد تولید خون‌های فیلترشده را به سمت ۱۰۰ درصدی سوق دهد.

دکتر عبادالله سالک‌مقدم ، با بیان اینکه یکی از فرآورده‌های سازمان انتقال خون، خون فیلتر شده است، اظهار کرد: منظور از خون فیلتر شده این است که گلبول سفید از خون جدا می‌شود؛ چراکه گلبول سفید در خون‌های اهدایی، مضراتی دارند و سبب ایجاد تب می‌شود. همچنین برخی از ویروس‌ها مانند HTLV۱ و HTLV۲ وجود دارند؛ هنگامی که گلبول سفید از خون جدا می‌شود این ویروس‌ها نیز جدا می‌شوند.

جداسازی گلبول سفید از خون‌های اهدایی مزایای فراوانی به همراه دارد؛ به طور مثال، میزان مرگ و میر بیماران در جراحی قلب در صورت نیاز به خون کاهش می‌یابد. نه تنها میزان مرگ و میر بیماران در جراحی قلب در صورت نیاز به خون کاهش می‌یابد بلکه میزان بستری در بیمارستان‌ها و میزان بستری نوزادان نیازمند NICU که به خون نیاز دارند، کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: جداسازی گلبول سفید از خون‌های اهدایی یک کار ارزشمند است و ارزش افزوده به همراه دارد. اگرچه قیمت کیسه‌های فیلتردار نسبت به سایر کیسه‌ها گران‌تر است اما منفعتی که این کیسه‌ها دارند برای شبکه بهداشتی چندین برابر هزینه‌های انجام شده است. با توجه به مزایایی که کیسه‌های فیلتردار دارند، سازمان انتقال خون در نظر دارد تولید خون‌های فیلترشده را به سمت ۱۰۰ درصدی سوق دهد.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون درباره وضعیت خون‌های فیلتر شده در کشور گفت: میزان خون‌های فیلتر شده در برخی از استان‌های کشور به مرز ۷۰ درصد رسیده است و این میزان رو به افزایش است. اگرچه خون فیلتر شده ارزشمند است، اما در عین حال به نیروی انسانی و زمان بیشتری برای فیلتراسیون نیز نیاز دارد. اگر نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز سازمان انتقال خون فراهم شود با سرعت بالایی می‌توانیم میزان خون‌های فیلترشده را به ۱۰۰ درصد برسانیم. در نظر داریم که میزان خون‌های فیلتر شده را طی سال آینده به ۸۰ درصد برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه تهیه فرآورده به صورت «بافی‌کوت» را در کانون توجه قرار داده‌ایم؛ گفت: در حال حاضر، فرآورده‌های خونی به صورت «پی آر پی» انجام می‌شود. خون کامل باید با بهره‌ گرفتن از یک روش خاص به پلاسما، گلبول قرمز و پلاکت تبدیل شود. روش پی آر پی که توسط سازمان انتقال خون انجام می‌شود؛ در وهله نخست پی‌ آر پی تولید شده و سپس فرآورده‌های دیگر تولید می‌شود. روش پی‌ آر پی، مزایا و معایبی دارد.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون افزود: روش بافی‌کوت نسبت به پی‌ آر پی زمانبر است و به تجهیزات خاص نیاز دارد، اما سبب می‌شود استحصال پلاسما از هر خون کامل حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد و این در شرایطی است که پلاسما به یک کالای استراتژیک در دنیا تبدیل شده است.

همچنین عمر پلاکت‌ها که با روش پی‌آرپی به دست می‌آیند حدود ۳ روز است و با روش بافی‌کوت به هفت روز برسد؛ پلاکت به دلیل اینکه عمر کوتاهی دارد یک محصول استراتژیک به حساب می‌آید.سالک‌مقدم افزود: انجام تست بافی‌کوت به تجهیزات خاص نیاز دارد؛ آموزش این تست در یکی از استان‌های کشور عملیاتی شده است و امکاناتی به منظور فرآوری ۵۰۰ هزار خون به این روش برای سال آینده فراهم کرده‌ایم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha