شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۸
کد خبر: 370614

رئیس سازمان هواشناسی گفت: میزان بارش‌های روزانه در برخی مناطق جنوبی بی‌سابقه و حتی از رکوردهای به‌جامانده از طوفان گونو سال ۱۳۸۶ بیشتر بوده است.

بارش‌های بی‌سابقه در مناطق جنوبی ایران

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند، سحر تاجبخش با تاکید بر بی‌سابقه بودن میزان بارش‌ها در برخی مناطق جنوبی کشور اظهار کرد: میزان بارش‌های روزانه در برخی مناطق حتی از رکوردهای به‌جامانده از طوفان گونو در سال ١٣٨٦ نیز بیشتر بوده است.تاجبخش افزود: در کُنارک ظرف ٢٤ ساعت حدود ٢٤٧ میلی‌متر باران بارید که ١٤٠ میلی‌متر بیشتر از رکورد روزانه قبلی که حاصل از فعالیت طوفان حاره‌ای گونو در سال ١٣٨٦ بوده، است. در زرآباد نیز در ٢٤ ساعت ٢٧٠ میلی‌متر باران بارید که این مقدار ٢٠٠ میلی‌متر بیشتر از رکورد قبلی در سال ١٣٧٦ این شهر است.


وی تصریح کرد:‌ این مقدار بارش در یک شبانه‌روز از زمان تاسیس نخستین ایستگاه هواشناسی در سواحل جنوب سیستان و بلوچستان یعنی حدود نیم قرن پیش تا کنون بی‌سابقه است. رئیس سازمان هواشناسی بیان کرد: در ایستگاه هواشناسی دریایی چابهار نیز برای نخستین بار در حدود نیم قرن اخیر، ١٤٦ میلی‌متر باران ظرف ٢٤ ساعت بارید.

بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد که بارش‌های سامانه اخیر سبب ثبت حداقل ١٠ رکورد جدید بارشی در اقلیم مناطق جنوب کشور شده است. تاجبخش افزود: آنچه سامانه بارشی اخیر جنوب کشور را از سامانه‌های قبلی آن متمایز می‌کند، بارش‌های فراتر از ظرفیت‌های اقلیمی و توان زیرساختی در برخی از این مناطق است. بی شک وقتی خیلی بیشتر از ظرفیت‌های اقلیمی یک منطقه باران می‌بارد، خسارت‌های سنگینی به زیرساخت‌ها و تاسیسات مختلف وارد می‌شود.


به گفته وی، ‌تا صبح روز پنجشنبه از ٣٨٠ ایستگاه هواشناسی و باران‌سنجی ٥ استان جنوب و جنوب شرقی کشور بارندگی گزارش شده است که در برخی مناطق سبب آب‌گرفتگی گسترده، بالا آمدن آب در معابر شهری و روستایی و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها شده است.

دستور سرلشکر سلامی برای تداوم خدمت‌رسانی سپاه به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان


سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه از ارزیابی وضعیت امدادرسانی به مردم سیل‌زده در استان‌های جنوب شرقی کشور، به‌ویژه سیستان و بلوچستان، و دستور سرلشکر حسین سلامی برای ادامه حضور یگان‌های امدادی و استانی سپاه در منطقه تا بازگشت شرایط عادی زندگی مردم خبر داد.
سردار سرتیپ پاسدار رمضان شریف افزود: از همان هنگام وقوع سیل تا به امروز سپاه در استان‌های تحت تاثیر بارش‌ها و سیل اخیر با گسیل امکانات و ظرفیت‌های مورد نیاز مانند ماشین‌آلات برای بازگشایی جاده‌ها و راه‌های روستایی ، بالگرد برای تسهیل عملیات امداد و نجات و انتقال محموله‌های غذایی و دارویی و نقل و انتقال نیروهای امدادگر، اعزام تیم‌های پزشکی و درمانی به خدمت‌رسانی مردم و همراهی با سایر سازمان‌ها و نیروهای امدادی به طور شبانه‌روزی مشغول بوده است.


سردار شریف با اشاره به اینکه عمده نیازهای امدادی و خدمت‌رسانی هم اکنون در استان سیستان و بلوچستان متمرکز و ادامه دارد، یادآوری کرد: بحمدالله وضعیت در استان‌های هرمزگان و کرمان به حالت عادی بازگشته است و کمک به سیل‌زدگان در استان سیستان و بلوچستان با سرعت و هم‌افزایی دستگاه‌ها و همچنین حضور میدانی نیروهای مردمی ادامه دارد و با تاکید فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یگان‌های سپاه امکانات، تجهیزات و نیروهای خود، از جمله سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان و قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) را همچنان در خدمت به مردم سیل‌زده و تامین شرایط جاری و معمول زندگی آنان فعال حفظ خواهند کرد.

برچسب‌ها