سرپرست معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون از اهدای بیش از ۲ میلیون و ۳۲۷ هزار واحد خون در سال گذشته خبر داد.

اهدای بیش از ۲میلیون واحد خون در سال گذشته

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سرپرست معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون و سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی با امضای یادداشت تفاهمی همکاری خود را توسعه دادند. این تفاهم نامه با توجه به جایگاه و نقش ورزش در زندگی مردم و اهمیت تامین خون و فرآورده‌های آن در سطح سلامت جامعه توسط شهرام میرزایی به نمایندگی از سازمان انتقال خون و دکتر علی خلیلی به نمایندگی از فدراسیون ورزش‌های همگانی منعقد شد.

میرزایی در این جلسه گفت: سازمان انتقال خون به پشتوانه حمایت مردم کشورمان سال‌ها است که به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه دست یافته است.

وی با اشاره به اهدای بیش از ۲ میلیون و ۳۲۷ هزار واحد خون در سال گذشته گفت: سازمان انتقال خون سازمانی مردمی و خدمت رسان و حیاتی است و با توجه به سلامت محور بودن و وجه اجتماعی و مردمی فدراسیون ورزش‌های همگانی پیش بینی می‌شود، ظرفیت‌های این فدراسیون در ترویج فرهنگ اهدای خون خصوصا میان بانوان و جوانان نقش بسزایی داشته باشد.

وی دستاوردها و افتخارات ملی و بین‌المللی سازمان انتقال خون و شاخص‌های بالای اهدا در کشورمان را مرهون مشارکت مردم دانست و گفت: سازمان انتقال خون وجه اجتماعی مهمی دارد و باید ضرورت آن در بطن مردم جامعه و در میان افکار عمومی حس شود که در این راستا حدود دو سال است که معاونت اجتماعی در ساختار این سازمان در نظر گرفته شده است و به وجود آمدن این معاونت نیز تا کنون دستاوردهای مهمی به همراه داشته است که فعال کردن ظرفیت‌های مردمی، سمن‌ها و سازمان‌ها و نهادهایی که ظرفیت همکاری دارند، در قالب تفاهم نامه‌ها یکی از این دستاوردها است.

سرپرست معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون، هر دو ارگان را سلامت محور خواند و افزود: "شعار خون سالم در بدن سالم "می‌تواند سر لوحه این تفاهم نامه باشد که الفبای خود مراقبتی و سرآغاز جامعه سالم به شمار می‌رود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر خلیلی - سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی نیز ضمن تقدیر از خدمات گسترده تخصصی و منحصر به فرد سازمان انتقال خون گفت: پیشرفت سازمان انتقال خون در دهه‌های پس از انقلاب و خصوصا سال‌های اخیر نسبت به وضعیتی که پیش از آن در این زمینه وجود داشت، غیر قابل مقایسه و دستاوردهای آن افتخار آمیز و مثال زدنی است.

وی افزود: با توجه به فراگیری مخاطبان این فدراسیون و دسترسی آن در کل کشور و در دستیابی به تحقق اهداف حاکمیتی فدراسیون ورزش‌های همگانی و ترویج و ارتقای سطح سلامت عمومی، هر فعالیتی که موجب سلامتی عمومی و نشاط میان مردم شود را همسو با وظایف خود می‌دانیم و این تفاهم نامه نیز در همین خصوص اهمیت بالایی دارد.

خلیلی افزود: ضروری است روحیه تلاش برای سلامتی و ورزش همگانی را بین مردم ترویج کنیم؛ زیرا ورزش قدم اول برای سلامتی پایدار است و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد و مردم سالم، اهدا کنندگان بهتری نیز برای خون و فراورده‌های آن هستند و روحیه سخاوت و خدمت به همنوع بخشی از اخلاق ورزشکاری به شمار می‌رود.

همچنین دکتر شریفی - مدیرکل دفتر جلب مشارکت های مردمی و همکاری های بین بخشی نیز در این برنامه با اشاره به اهمیت همکاری و تعاملات دو سازمان در این تفاهم نامه گفت: توسعه مشارکت و گسترش تعامل فرابخشی و هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی طرفین برای رسیدن به اهداف مشترک و استفاده بهینه از زیرساخت‌ها، امکانات، تسهیلات و ظرفیت‌های بالقوه طرفین از اهداف این تفاهمنامه است.

وی ابراز امیدورای کرد که با برنامه‌ریزی و هم افزایی در تسهیل فرآیند خونگیری و افزایش مشارکت ورزشکاران به ویژه بانوان در امر اهدای خون تغییرات مناسبی در وضعیت اهدای خون بانوان و جوانان پدید آید.

همچنین ارتقای دانش و آگاهی و فرهنگ عمومی نسبت به ورزش همگانی و فرهنگ حیاتی اهدای خون داوطلبانه با برنامه های مشترک تبلیغی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی در حوزه های مرتبط با مأموریت طرفین از دیگر برنامه هایی است که در این تفاهمنامه دنبال خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha