شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 3720

رئيس كل سازمان نظام پرستاري گفت: 25 درصد از مجموع 100 مطالبه پرستاران تاكنون محقق شده است و بقيه خواسته‌ها نيز در حال پيگيري است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، غضنفر ميرزابيگي امروز در يك نشست خبري در جمع خبرنگاران در محل سازمان نظام پرستاري افزود: خواسته هاي جامعه پرستاري به طور كلي در 150 محور مختلف تقسيم بندي مي‌شود كه 100 مورد آن به مسئولان دولتي و خارج از سازمان نظام پرستاري مربوط است و حدود 50 مورد ديگر با فعاليت سازمان نظام پرستاري قابل حل است.
وي اضافه كرد: تاكنون 25 مورد از مطالبات 100گانه پرستاران با مساعدت مسئولان عملي شده است كه شامل، بازآموزي پرستاران، ادامه تحصيل بهياران تا مقطع كارشناسي پرستاري بدون كنكور، ادامه تحصيل كاردانهاي اتاق عمل و بيهوشي تا مقطع كارشناسي اين رشته‌ها، ادامه تحصيل مربيان پرستاران تا مقطع دكترا به منظور ارتقاي جايگاه آنها تا سطح استاد دانشگاه است.
وي گفت: از ديگر مطالبات محقق شده پرستاران مي‌توان به بهبود وضع پرداخت اضافه كار هم از نظر سقف اضافه كار و هم قيمت واحد ساعت آن اشاره كرد، همچنين حقوق پرستاران طي يكسال گذشته به مراتب بيش از ساير كاركنان دولت افزايش يافته است و بين 75 تا 100 درصد افزايش حقوق داشته‌اند.
ميرزابيگي افزود: اعمال طرح ارتقاي مسير شغلي براي همه پرستاران نيز از ديگر مطالبات محقق شده است، همچنين در صورتي كه لايحه مديريت خدمات كشوري به تصويب نهايي برسد، حقوق پرستاران باز هم افزايش مي‌يابد و حداقل حقوق آنان 345 هزار تومان مي‌شود.
وي گفت: افزايش حق سختي كار، حق نوبت كاري، حق شبكاري، افزايش حق مسكن تا سقف 50 هزار تومان، متوقف شدن طرح خصوصي سازي پرستاري، افزايش استخدام و بكارگيري پرستاران در بخش دولتي تا ميزان 50 درصد كل استخدامها،‌ وارد شدن پرستاران در طرح پزشك خانواده كه به منزله ورود آنها به دو سطح خدمات پيشگيري و توانبخشي علاوه بر خدمات درماني نيز هست از ديگر خواسته هاي پرستاران است كه اكنون عملياتي شده است.

* اعمال پذيرش جنسيتي دانشجويان پرستاري

رئيس كل سازمان نظام پرستاري اضافه كرد: اقدام ديگري كه اكنون انجام شده است اجراي طرح انطباق جنسيتي براي پذيرش پرستاران مرد و زن است كه به نسبت 60 درصد خانم و 40 درصد آقا تغيير كرده است در حالي كه در گذشته 80 درصد پذيرش دانشجويان پرستاري خانم بودند و اين يكي از خواسته هاي خود پرستاران زن در مراكز درماني بود.
وي گفت:‌اختصاص سهميه حج عمره براي پرستاران، صدور پروانه كار براي پرستاران كه امسال از پرستاران كارشناس ارشد و دكترا شروع مي‌شود و اين افراد مي‌توانند موسسات آموزشي، مشاوره و خدمات پرستاري تاسيس كنند نيز از ديگر اقداماتي است كه براي پرستاران اجرا شده است و در سالهاي بعد به كل پرستاران تعميم مي‌يابد.
وي افزود:‌ تصويب طرح تعرفه گذاري خدمات پرستاري در كميسيونهاي تخصصي مجلس نيز از ديگر اقدامات است كه منتظر تصويب نهايي آن در مجلس هستيم.
وي گفت:‌ خواسته ما اين است كه هر چه زودتر اين لايحه مهم در مجلس تصويب و اجرايي شود به خصوص اينكه پرداخت تبعيض آميز كارانه‌ها در بيمارستانها بين پزشكان و پرستاران از جمله مسائلي است كه پرستاران را رنج مي‌دهد و براي حل آن يا بايد هر چه زودتر تعرفه خدمات پرستاري تصويب شود يا كل پرداخت كارانه ها معلق شود.
ميرزابيگي افزود:‌ اقدام مهم ديگر تدوين لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران است كه آماده ارائه به دولت شده بود ولي به درخواست ما دوباره با همكاري سازمان نطام پرستاري بازنگري شد و به زودي براي تصويب به دولت ارسال خواهد شد و بالاخره نامگذاري حداقل يك خيابان و ميدان در شهرهاي كشور به نام پرستار نيز از ديگر اقداماتي است كه اكنون تقريبا در تمام شهرهاي كشور انجام شده است.
وي ادامه داد: چندي پيش اداره كل منابع انساني وزارت بهداشت به خلاف نظر رئيس جمهوري و وزير بهداشت به بيمارستانها اعلام كرده بود كه ساعت كاري پرستاري در همه جا بايد 44 ساعت باشد كه اين بخشنامه عرف كاري پرستاران را كه در بسياري از مراكز حدود 36ساعت بود به هم ريخت كه در نهايت ‌اين بخشنامه اصلاح شد و قرار شد كه به علت كمبود نيروي پرستار فعلا پرستاران ساعت مورد نياز مراكز را به صورت اضافه كار پر كنند و همان عرف سابق اجرا شود و وزارت بهداشت نيز پرداخت اضافه كاريها را متعهد شد.
وي گفت:‌ از جمله اقداماتي كه توسط سازمان نظام پرستاري انجام شد، تدوين استانداردهاي خدمات پرستاري بود كه براي اولين بار در ايران و به عنوان يك كار كم نظير در دنيا انجام شد، تدوين شرح وظايف گروههاي مختلف كادر پرستاري، تغيير لباس پرستاران با توجه به معيارهاي جديد در دنيا براي بخشهاي مختلف از ديگر اقدامات است، همچنين‌ اجراي پروژه عظيم رفاهي، اقامتي و تجاري پرستاران در كنار حرم مقدس حضرت امام رضا(ع) در مشهد با حدود 14 ميليارد تومان سرمايه گذاري كه 3 ميليارد تومان آن را پرستاران پرداخت كرده‌اند نيز از ديگر اقدامات بوده است كه اميدواريم حداكثر دو سال آينده پس از پيش فروش بخشهاي تجاري آن به بهره‌برداري برسد.
وي اضافه كرد: ‌تعاوني مسكن پرستاران نيز در حال شكل گيري است و اميدواريم با همكاري وزارت مسكن، وزارت تعاون و ديگر نهادهاي مسئول بتوانيم مشكل مسكن 10 هزار پرستار را طي دو سال آينده حل كنيم.
ميرزابيگي گفت: ايجاد بيمه مسئوليت براي پرستاران ، تشكيل كانون بازنشستگي پرستاران و ايجاد خبرگزاري پرستاران نيز از ديگر اقدامات انجام شده و در حال پيگيري است و بالاخره آخرين اقدامي كه با فعاليت سازمان نظام پرستاري به نتيجه رسيده است، برگزاري جشنواره علمي دانشجويان پرستاري است و جشنواره ورزشي پرستاران است كه براي اولين بار از امسال برگزار مي‌شوند.
رئيس كل سازمان نظام پرستاري گفت:‌ با همكاري وزارت بهداشت همچنين زمينه اعزام پرستاران براي كار به كشورهاي عربي از جمله عمان فراهم شده است اما مشكلي كه در اين زمينه وجود دارد مسلط نبودن پرستاران به زبان انگليسي است كه براي حل آن نيز برنامه هايي داريم اما اصل كلي براي اعزام پرستاران به كشورهاي خارج حفظ شان پرستاران و كشور است.

*بكارگيري پرستاران در تورهاي گردشگري

وي اضافه كرد: علاوه بر اين اقدامات با مساعدت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار شده است پرستاران در تورهاي گردشگري و اقامتگاههاي بين راهي گردشگري بكارگيري شوند كه اين كار قطعا يك نوع آرامش فكري را براي گردشگران به ارمغان مي‌آورد.
ميرزا بيگي گفت:‌ در زمان حاضر 145 دانشكده پرستاري در كشور فعالند و سالي حدود 7 هزار پرستار جديد فارغ التحصيل مي‌شوند، برآوردها نشان مي دهد كه حدود 150 هزار پرستار فارغ التحصيل در كشور داريم كه فقط حدود 75 هزار نفر آنها شاغل هستند.
وي اضافه كرد: 4 خواسته مهم پرستاران كه اكنون در مرحله پيگيري است عبارتند از تعرفه گذاري خدمات پرستاري، تعيين استاندارد ساعت كاري پرستاران كه پيشنهاد ما اين است كه بين 5/34 تا 5/36 ساعت باشد، رفع كمبود نيروي كار به نحوي كه به استاندارد 7/1 پرستار به ازاي هر تخت برسيم زيرا اكنون به ازاي هر تخت بيمارستاني فقط 5/0 پرستار شاغل است و بالاخره قرار گرفتن حرفه پرستاري در همه بخشها چه دولتي و چه غير دولتي در زمره مشاغل سخت و زيان آور كه اميدواريم طي سال جاري به اين 4 خواسته مهم دست يابيم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =