پس از دو سال مذاکره، ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت (WHO) موفق نشدند به یک توافق بین‌المللی با هدف آمادگی برای مقابله با پاندمی‌های آینده دست یابند.

شکست مذاکرات دستیابی به توافق جهانی برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دو سال بحث و گفتگوی فشرده کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت در مورد دستیابی به یک توافق بین‌المللی برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده، روز جمعه ۲۴ ماه مه بدون اجماع پایان یافت.

هدف از این مذاکرات، جلوگیری از بحران‌ها و هرج و مرج‌ها در جهان مانند آنچه هنگام همه‌گیری کرونا رخ داد و اطمینان از این بود که همه کشورها در صورت بروز پاندمی‌های بعدی، به داروها و واکسن‌های ضروری دسترسی خواهند داشت.

اولین دور از این گفت‌وگوها در فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد و کشورهای عضو قصد داشتند به طور رسمی متن توافقی را در مجمع جهانی بهداشت که در ۲۷ مه امسال در ژنو برگزار می‌شود، تصویب کنند.

از جمله موضوعات کلیدی که هنوز در مورد آنها میان کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت اختلاف نظر وجود دارد، می‌توان به این که داروها یا واکسن‌های ضروری تا چه حد باید به صورت رایگان یا با قیمت‌های اندک در دسترس کشورهای فقیرتر قرار گیرند، اشاره کرد.

همچنین یکی دیگر از نگرانی‌ها، بیم کشورهای با اقتصاد ضعیف‌تر از عدم دسترسی کافی به آزمایش‌ها، واکسن‌ها و سایر درمان‌ها و عدم مراقبت کافی از افراد آسیب‌پذیر در این کشورها است. منتقدان و به خصوص صنایع داروسازی کشورهای ثروتمند نیز با این ادعا که سازمان جهانی بهداشت در صورت بروز همه‌گیری قصد دارد مقرراتی مانند واکسیناسیون و قرنطنیه را اجباری کند، با این توافق مخالفند.

به گزارش دویچه وله، «تدروس آدهانوم قبریسوس»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با بیان این که پایان بی‌نتیجه این مذاکرات، آغاز یک شکست نیست، تاکید کرد که جهان همچنان به یک توافق برای مقابله با بحران همه‌گیری‌ها نیاز دارد.

در همین حال «کارل لاوترباخ»، وزیر بهداشت آلمان نیز با اشاره به این که جهان هنوز به یک توافق برای مقابله با همه‌گیری‌های بعدی نیاز دارد، در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشت: دستیابی به این پیمان جهانی شکست نخورده و فقط به زمان بیشتری نیاز دارد.

او تاکید کرد: در نهایت عقلانیت پیروز خواهد شد. اما درست مانند رسیدن به توافق برای محافظت از اقلیم، این امر نیز زمانبر خواهد بود.

طبق تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۲۰ میلیون نفر در جهان در جریان همه‌گیری کرونا جان خود را از دست دادند و تقریباً همه مردم در جهان به نوعی با این ویروس دست و پنجه نرم کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت در تاریخ جمعه ۵ مه ۲۰۲۳ به‌ طور رسمی پایان وضعیت اضطراری کووید ۱۹ در جهان را اعلام کرد. این سازمان در ژانویه ۲۰۲۰، شیوع ویروس کرونا را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی و نگرانی بین‌المللی اعلام کرده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha