چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۴
کد خبر: 374280

رضا زراعتکار، کارمند شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری مشهد روزهای پرسروصدایی را پشت سر گذاشته است.

روی ویلچر منتظر می‌مانند تا اتوبوسم برسد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، او یکی از رانندگان خط45 شرکت واحد است که با انتشار یک فیلم به‌دلیل خدمت‌رسانی به افراد معلول در مشهد به شهرت رسید؛ هرچند هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد ویدئویی از او دست‌به‌دست شود. او که متولد سال1356 است، یک دختر و یک پسر دارد و درباره فعالیت انسان‌دوستانه‌اش توضیح می‌دهد و اینکه 3، 4سالی است به افراد دارای‌معلولیت خدمت‌رسانی می‌کند.آقای زراعتکار، از شما ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که در حال سوارکردن یک فرد با ویلچر به داخل اتوبوس هستید. این ویدئو بسیار دیده شده‌است. دراین‌باره توضیح دهید.


هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم ویدئویی از من منتشر شود و دست‌به‌دست در فضای مجازی بچرخد؛ یعنی من اصلا از این موضوع اطلاع ندارم که چطور شد این فیلم چرخید و خیلی‌ها آن را مشاهده کردند. راستش قصد نداشتم از کاری که انجام می‌دهم فیلم گرفته شود؛ منتها یکی از مسافران از من حین سوارکردن فردی با ویلچر در اتوبوس شرکت واحد فیلم گرفته بود و بعد این ویدئو را برای من فرستاد. من هم این ویدئو را به گروهی در یکی از شبکه‌های اجتماعی ارسال کردم و بعد متوجه شدم خیلی‌ها آن را تماشا کرده‌اند.


چطور کمک‌رسانی به این شیوه به ذهن‌تان خطور کرد؟


هروقت راننده اتوبوسی باشم که قابلیت حمل ویلچر را داشته باشد، سعی می‌کنم افراد معلول را هم سوار اتوبوس کنم. احساس می‌کنم شاید روزی هم من احتیاج به کمک داشته باشم و حالا که در توانم است، سعی می‌کنم کار خیر انجام دهم؛ به‌خصوص اینکه برای افراد دارای معلولیت خیلی سخت است که سوار اتوبوس شوند.


برخی از مسافران در زمین مسطح به افراد معلول کمک می‌کنند؛ اما وقتی می‌بینند برای سوارشدن به اتوبوس کار خیلی سخت می‌شود، نمی‌توانند ویلچر را به داخل اتوبوس حرکت دهند. برای همین، فکر کردم شاید کار خوبی باشد که خودم با توجه به قابلیت اتوبوس افراد با ویلچر را به داخل اتوبوس منتقل کنم.


چند سال است در شرکت واحد اتوبوسرانی مشهد مشغول به‌کارید؟


نزدیک به 15سال.


در مشهد فردی شناخته‌شده هستید؟


مسافران خط اتوبوس معمولا ثابت‌اند و در مسیری که رفت‌وآمد می‌کنند، می‌دانند به آنها کمک می‌کنم. آنها من را شناخته‌اند و حتی اگر دیر برسم هم منتظر می‌مانند تا بتوانند سوار اتوبوس شوند. هرچند زمان‌بندی رفت‌وآمد ما در خط اتوبوسرانی مشخص است و خیلی نمی‌توانیم وقت را از دست بدهیم. با وجود این سعی می‌کنم به افراد معلول کمک کنم و با اینکه شاید این کار 5 تا 10دقیقه زمان ببرد، دست از کار نمی‌کشم.


آیا مسافران دیگر به شما اعتراض نمی‌کنند که مثلا دیرشان شده و باید زودتر به مقصد برسند؟


خوشبختانه مسافران هم با من همراهند و تا حالا اعتراضی از سوی مسافران نشده است؛ چون آنها هم دوست دارند که افراد معلول بتوانند از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.


به‌نظر شما چه کارهایی برای معلولان در مشهد باید انجام داد؟


معابر خیلی مناسب افراد معلول نیست. برخی از معابر شهر باید برای معلولان مناسب‌سازی شود تا بتوانند مانند بقیه افراد تردد کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha