افزايش آمار موارد جديد ابتلا به ايدز، هشداري جدي است

۱۳۸۶/۰۳/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3832
افزايش آمار موارد جديد ابتلا به ايدز، هشداري جدي است

دكتر "محمد كمالي‌نيا"  درحاشيه كارگاه آموزشي پيشگيري از بيماريهاي رفتاري، در گفت وگو با ايرنا با اشاره به اينكه شيوع بيماري ايدز در جامعه ايران نسبت به بسياري از كشورهاي دنيا گسترش آنچناني ندارد ، افزود: متاسفانه افزايش آمار ابتلاي جديد، بدون حذف موارد قبلي بسيار نگران‌كننده است.

وي ادامه داد: اين روند رو به گسترش مي‌تواند توان بالايي از ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي سيستم بهداشتي كشور را به خود اختصاص دهد.

وي با اشاره به اينكه الگوي ابتلا به بيماري ايدز در كشور در حال تغيير است ادامه‌داد: تغيير اين الگو از اعتياد تزريقي به ابتلا براثر روابط جنسي مي‌تواند زنگ خطري براي جامعه باشد.

كمالي، آگاه كردن جامعه و ارايه آموزش‌هاي لازم در زمينه چگونگي ابتلا و راههاي پيشگيري به اين بيماري را از برنامه‌هاي پيشگيرانه و موثر دراين زمينه عنوان كرد.

وي با بيان اينكه آموزش را بايد از سنين پايين آغاز كرد افزود:با آموزش قشر فرهيخته و دانشجويان مي‌توانيم حجم بالايي از جمعيت كشور را در اين زمينه آگاه كنيم.

اين كارشناس بهداشتي تصريح كرد: برگزاري كارگاههاي آموزشي و همايش‌هاي يك روزه توان اصلاح كردن رفتارهاي پرخطر در جامعه را ندارد.

وي ادامه داد: اما اين همايش‌ها و كارگاهها مي‌تواند جرقه‌اي كوچك در ذهن افراد جامعه باشد تا بدانند بازتاب لذتي آني و خارج از ضوابط خانوادگي مي‌تواند به خطرات جبران ناپذيري منجر شود.

كمالي با اشاره به تاثير ارتقا باورهاي ديني و هويت بخشي به جامعه جوان در كاهش ابتلا به ايدز، گفت: ترويج اين انديشه‌ها و باورها و تقويت روحيه ملي و هويت ديني در جامعه جوان مي‌تواند، تاثير بسزايي در گسترش نيافتن رفتارهاي پرخطر در جامعه بگذارد.

سرپرست مركز مشاوره بيماريهاي رفتاري در شهرستان ري گفت: اين مركز با ارايه مشاوره و آموزش رايگان به افراد، با حفظ گمنامي آنان، آزمايشاتي براي اطمينان از سلامت افرادي كه رفتار پرخطر داشتند را نيز انجام مي‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07718s, 18q