انتشار بيش از حد گازهاي گلخانه‌اي ، عواقب ناگواري بوجود خواهد آورد

۱۳۸۶/۰۳/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3833
انتشار بيش از حد گازهاي گلخانه‌اي ، عواقب ناگواري بوجود خواهد آورد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازپايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان) ، نور مرئي خورشيد مي‌تواند از ديواره ايجاد شده توسط گازهاي گلخانه‌اي عبور كند و به زمين برسد، اما نور مادون قرمزي كه به خارج از زمين باز مي‌تابد، امكان عبور نيافته و به گرما تبديل مي‌شود.

عبارت گازهاي گلخانه‌اي به تركيبات "كلروفلوروكربن" (‪ (C.F.C‬اطلاق مي‌شود و عمده‌ترين اين گازها عبارتند از دي‌اكسيد كربن، متان و دي‌اكسيد نيتروژن.

گازهاي گلخانه‌اي گازهايي هستند كه دراثر مصرف سوخت‌هاي فسيلي در اتمسفر ذخيره مي‌شوند واين ذخيره باعث مي‌شود انرژي در زمين حبس شود و ايجاد گرمايي كند كه شبيه گرماي موجود در گلخانه است. خيلي از فعاليت‌هايي كه انسان درسطح كره زمين انجام مي‌دهد باعث افزايش اين گازها مي‌شود و در نتيجه يكي از اثرات تراكم اين گازها صدمه ديدن لايه‌ي ازن است.

اثرگلخانه‌اي جو، اثري است طبيعي كه بدون آن دماي ميانگين زمين به منهاي ‪ ۱۵‬درجه خواهد رسيد، درحالي كه به يمن وجود اثر نامبرده ميانگين متوسط دماي زمين، مثبت ‪ ۱۵‬درجه است، دمايي كه زندگي موجودات زنده را ميسر و وجود اكوسيستم‌هاي طبيعي را امكان‌پذير كرده است، اما با گسترش صنعت و انتشار بيش از حد گازهاي گلخانه‌اي اين اثر به ضد خود تبديل شده است.

ولي چه چيزي باعث شده اثر طبيعي حافظ انسان، بر ضد او به كار افتد؟ كشورهايي كه صنعت در آن نقش زيادي دارد يا به عبارتي كشورهاي صنعتي در توليد اين گازها و افزايش گرماي كره زمين و اثراتي كه اين گرما بر روي همه لايه‌هاي زندگي انسان و جانداران دارد و صدمات فراواني كه به آن وارد مي‌آيد، بيشترين نقش را دارند. در طول قرن بيستم، در يك قرن صد ساله، ما فقط يك درجه افزايش دماي كره زمين را داشتيم، در صورتي كه تخمين مي‌زنند دماي زمين تا پايان قرن بيست ويكم به ميزان پنج تا شش درجه افزايش مي‌يابد و اين فقط دراثر فعاليت‌هاي انساني است كه در سطح كره زمين اتفاق مي‌افتد و با افزايش درجه‌ي حرارت، ما اثرات مخربي بر روي يخ‌هاي قطبي، جزاير كوچك، دراقيانوس‌ها خواهيم داشت و شاهد از بين رفتن سيستم‌هاي زندگي خواهيم بود و مهاجريني كه به جمعيت اضافه مي‌شوند، بيماري‌هايي كه به وجود مي‌آيد، خشكسالي‌ها، سيل‌ها و بسياري اثراتي كه شايد خيلي از آنها هنوز در تصور ما نمي‌گنجد.

حتي اگر اين درجه‌ي دماي زمين به ميزان دو تا سه درجه افزايش يابد، ما اين اثرات سوء را در كره زمين خواهيم داشت و كشورها بايد براي اينكه چنين اتفاقي نيافتد، چاره‌اي بيندشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.12369s, 18q