مدير كل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفت: دستور العمل جايگزيني خرما و كشمش به جاي قند در ادارات كه با تصويب دولت به دستگاههاي دولتي ابلاغ شده است در حد توصيه است و الزام آور نيست.

مرتضي صفوي در گفت و گو با فارس، افزود: جايگزيني خرما، كشمش و توت خشك به جاي قند براي سرو در كنار چاي در ادارات به صورت يكباره امكانپذير نيست زيرا اولا تامين منابع مالي و هزينه‌هاي آن بايد حساب شده باشد و دوم فرهنگ سازي و ذائقه سازي براي اين كار لازم است.
وي گفت: مصوبه دولت براي جايگزين كردن اين نوع خشكبارها به جاي قند و شكر در ادارات بيشتر يك نوع توصيه نامه براي فرهنگ سازي اين مسئله است كه با امضاي آقاي سعيد لو، معاون اجرايي رئيس جمهوري به دستگاههاي دولتي ابلاغ شده است اما براي الزامي شدن آن بايد همه ابعاد و مشكلات اين طرح ديده شود.
صفوي افزود: ممكن است اجراي اين دستورالعمل در يك اداره كوچك عملي باشد ولي قطعا اجراي آن در كل دستگاههاي دولتي كه شامل همه مراكز دولتي حتي خوابگاهها، پادگانها و مراكز شبانه روزي هم مي‌شود به راحتي ميسر نيست، مگر اينكه يارانه ها عوض شود و يارانه قند و شكر كه مضر سلامت هستند به موادي مانند خرما، كشمش و توت خشك اختصاص يابد كه اميداريم اين مسئله در جلسات بعدي شوراي عالي سلامت كه به رياست رئيس جمهوري تشكيل مي‌شود، مصوب شود.
وي گفت: جايگزين شدن قند و شكر با توت خشك، كشمش و خرما به علت همين مشكلات در زمان حاضر حتي در خود وزارت بهداشت هم به طور كامل اجرا نمي‌شود و فقط در دفتر مديران ارشد اين وزارتخانه ديده مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =