وزير بهداشت: علم ژنتيك در دهه اخير بسيار پيشرفت داشته است

۱۳۸۶/۰۳/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3935
وزير بهداشت: علم ژنتيك در دهه اخير بسيار پيشرفت داشته است

"كامران باقري لنكراني" كه درهمايش تشخيص هويت ژنتيكي در دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله (عج) سخن مي‌گفت، تصريح كرد توجه‌جامع ودقيق به علم ژنتيك، باعث شده اين علم در يك دهه اخير از پيشرفت‌هاي بسيار خوبي برخوردار شود.

وي با اشاره به موفقيت پژوهشگران ايران در دستيابي به‌تكنيك تشخيص هويت ژنتيكي، گفت دستيابي به‌اين موفقيت زمينه دستيابي به فناوري اطلاعات ژنتيكي را فراهم آورده ومنجر به‌دستيابي به تجربيات مفيدي در زمينه علم ژنتيك شده است.

وزير بهداشت يادآور شد دستيابي به اين فناوري كاري دقيق و مستلزم تلاش شبانه‌روزي محققين كشور بوده و پشتوانه آن احساس مسووليت در قبال شهيدان گمنام است.

وي گفت با موفقيت محققين ايران در زمينه تشخيص هويت ژنتيك امكان بومي شدن اين علم در كشور فراهم شده است و امكان دستيابي تمام افراد به كارت هويت ژنتيكي فناناپذير و به صورت تثبيت شده را فراهم مي‌كند.

لنكراني اضافه‌كرد كارت تشخيص هويت ژنتيكي بخصوص در شرايطي همچون بلايا و حوادث و در مباحث پزشكي قانوني بسيار كاربردي است.

وي گفت نكته مهم در خصوص اين موفقيت ، بومي كردن فناوري تشخيص هويت ژنتيكي است كه با حمايت دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله به انجام رسيده و مي‌تواند نقطه آغازي براي ادامه فعاليت‌هاي مرتبط با ژنتيك دراين دانشگاه باشد.

وي با ياد كردن از دكتر "سعيد كاظمي آشتياني" پژوهشگر سلول‌هاي بنيادي گفت تلاش‌هاي اين دانشمند فقيد منجر به موفقيت پژوهشگران ايراني در زمينه سلول‌هاي بنيادي و همانندسازي (كلونينگ) شد.

وي با اشاره به نقش مهم و كليدي علم در توسعه كشورها گفت امروز كشوري مي‌تواندموفق وقدرتمند باشد كه از توان علمي و دانش بيشتري برخوردار باشد.

وزير بهداشت با تشبيه كردن صحنه علمي به جهاد در جبهه‌هاي جنگ گفت براي پيروزي در اين عرصه بايد ايثارگرانه و مخلصانه تلاش كرد.

وي با تاكيد بر بومي كردن علم و جوشش دروني علم ، گفت كپي برداري از علم نقطه شروع خوبي براي پيشرفت در عرصه علم است ، اما به هيچ وجه كافي نيست.

وي افزود نگاه به علم از حالت كپي برداري و ترجمه بايد به سمت بومي كردن علم و جوشش علم از داخل تغيير يابد.

لنكراني بااشاره به‌توجه دولت به بخش تحقيق و پژوهش گفت بودجه تحقيقات در زمينه علوم پزشكي در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن دو و نيم برابر افزايش داشته است.

وي اضافه‌كرد همچنين درسال ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي تعداد مقالات مرتبط با علوم پزشكي نسبت به سال قبل از آن ‪ ۲۰‬درصد رشد داشته است.

وي با بيان اينكه حركت در كرانه‌هاي علم و نقاط ميان بر علم كه همان علوم‌و فناوري‌هاي نوين هستند در پيشرفت علم بسيار موثر است، گفت ايران در زمينه فناوري‌هاي نوين در بسياري موارد همپاي جهان و در مواردي هم پيشروتر بوده است.

با تلاش پژوهشگران دانشگاه‌هاي امام حسين(ع) و بقيه الله (عج) و همكاري جمعي‌ديگرازمحققان زيست فناوري كشور، امكان تعيين هويت ژنتيكي جان باختگان سوانح، نيروهاي مسلح و گروه‌هاي شغلي پرخطر فراهم شده است.

به همين منظور همايش تخصصي يك روزه تعيين هويت ژنتيكي در راستاي طرح صدور كارت فناناپذير ژنتيكي در سپاه، روز پنجشنبه با حضور وزير بهداشت در دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله (عج) برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.56236s, 18q