دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4033

اگر تا به حال فقط از زيان‌هاي استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگي صحبت مي‌شد، در توصيه‌هاي پزشکي و همين طور در جريمه‌هاي پليس، اين بار محققان از يک خطر ديگر هم گفته‌اند و آن وجود داشتن يک يا چند مسافر ديگر در خودرو، کنار راننده است.

محققان استراليايي چندي پيش گزارشي از بررسي‌هايشان را منتشر کردند که در آن اشاره شده‌بود راننده اگر يک مسافر همراه خود داشته‌‌ باشد، احتمال تصادف کردنش به 60 درصد مي‌رسد. با اضافه شدن تعداد مسافران، اين احتمال هم بيشتر و بيشتر مي‌شود. اين موضوع احتمالاً براي کساني که دسته‌جمعي با دوستان يا خانواده به سفر مي‌روند، بايد مهم باشد؛ اگر که دوست دارند دوباره به خانه‌شان برگردند.

به گفته محققان دانشگاه سيدني استراليا، اين اولين مطالعه‌اي است که اثر عوامل حواس‌پرت‌کن را نه در محيط آزمايشگاه و شرايط شبيه‌سازي‌شده، که از طريق مصاحبه با راننده‌هاي تصادفي به دست آورده‌است. پايگاه اينترنتي ScienceNOW گزارش داده است اين محققان براي نشان دادن اثر وجود مسافر در خودروي راننده بر احتمال تصادفشان، به بيمارستان رفتند و با راننده‌هايي که به خاطر تصادف‌هاي نه چندان سنگين بستري شده‌بودند، مصاحبه کردند.

از آنها پرسيدند چند نفر همراهشان بود و آيا موقع تصادف حرف و حديثي با همراهان داشته‌اند يا نه. همين طور ريز مکالمات تلفني اين رانندگان را هم در روز حادثه تهيه کردند و آن را با زمان تصادف تطبيق دادند. (هم صحبت با تلفن همراه و هم ارسال انواع پيام متني با آن را مرور کردند.)

مقايسه اين موارد در راننده‌هاي تصادف کرده با راننده‌هايي که در همان جاده و همان روز رانندگي کرده بودند و خوشبختانه تصادف نکرده‌بودند، نشان داد که يک مسافر، خطر تصادف را 60 درصد بالا مي‌برد؛ چيزي شبيه وضعيت جاده‌هاي باراني و لغزنده. دو مسافر يا بيشتر، خطر تصادف را دو برابر مي‌کند و استفاده‌هاي گوناگون از تلفن همراه، باعث مي‌شود احتمال تصادف راننده به چهار برابر افزايش پيدا کند.

اين نتايج، که در نشريه «تحليل و پيشگيري از تصادف» منتشر شده‌است، نشان مي‌دهد هنوز تلفن همراه در صدر عواملي قرار دارد که با پرت کردن حواس راننده، مي‌تواند حادثه‌آفرين باشد.

عجيب هم نيست، چون مسافران اگر حواس راننده را پرت مي‌کنند، وجودشان حداقل اين حسن را دارد که موقع بروز خطر، وقتي راننده گرم صحبت است، ممکن است توجه او را به جاده جلب کنند و از بروز درصدي از حوادث پيشگيري کنند. (همين نکته باعث شده برخي پژوهشگران روي نتايج اين مطالعه علامت سؤال بگذارند و بگويند بايد مطالعات بيشتري روي اثر مسافران بر بروز تصادف انجام شود.)

اما تلفن همراه همين خاصيت را ندارد. مطالعات قبلي در آزمايشگاه نشان داده بود استفاده از تلفن همراه موقع رانندگي، حتي از رانندگي در هنگام مستي هم خطرناک‌تر است و احتمال بروز تصادفش بيشتر است.

همه اين نتايج را اضافه کنيد به يک مطالعه آماري از جامعه آمريکا که احتمالاً با اندکي تفاوت در جامعه ايراني هم صدق مي‌کند. مطالعه‌اي که سال گذشته در اين کشور انجام شد و نشان مي‌داد مردم اين کشور پشت فرمان که مي‌نشينند، هر کاري مي‌کنند به جز رانندگي! از اصلاح صورت (در مورد آقايان) و آرايش (در مورد خانم‌ها) بگيريد تا چک کردن اي‌ميل‌ها و آواز‌خواندن و sms فرستادن و حتي غذا خوردن!

انجام دادن کاري به غير از رانندگي پشت فرمان، در اکثريت راننده‌ها رايج است، چه ايراني و چه غيرآن. در حالي که همه ما مي‌دانيم اين کارها مي‌توانند چنان حواس ما را از جاده و رانندگي پرت کنند که حتي جانمان را هم در جاده جا بگذاريم.
 
 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =