ترميم استخوان هاي صورت

۱۳۸۶/۰۳/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4038
ترميم استخوان هاي صورت

با اين که در چند دهه اخير پيشرفت هاي بسياري در اين زمينه انجام شده است که مي تواند در درمان ناهنجاري هاي فک و صورت مورد استفاده قرار گيرد، اما بسياري از بيماراني که از ناهنجاري هاي فکي دهاني رنج مي برند همچنان گرفتار درمان هاي سليقه اي جراحان هستند. طرح درمان مناسب و مشترک ميان جراح و ارتودنتيست از راهکارهاي مناسبي است که مي تواند بسياري از موانع موجود را از ميان بردارد، در حالي که دانش کافي از روشهاي جراحي مناسب براي بيمار خاص و همچنين استفاده از فناوري هاي پيشرفته در درمان از پيش نيازهاي لازم در برخورد با اين گروه از بيماران است. چه بسا شروع درمان يکطرفه در بسياري از موارد، ادامه درمان را به بن بست مي کشاند.

يکي از روشهاي جديد براي کمبود رشد استخوان هاي بدن ، روش استخوان سازي تحت کشش يا distruction osteogenesis است.
پايه فکري اين نظريه خيلي جديد نيست. استفاده از اين روش به زمان بقراط برمي گردد. در آن زمان براي رفع بسياري از نقايص استخواني مادرزادي از يک نيروي خارجي در استخوان شکسته عضوي از بدن که در آن ناهنجاري مشاهده شده بود، استفاده مي شد. يک جراح روسي به نام گابريل اينواروف سال 1950 اين نظريه را گسترش داد، اما نتايج کار او تا اوايل دهه 1980 در علم پزشکي منتشر نشد. براي اين که از چگونگي روش درماني استخوان سازي تحت کشش مطلع شويم بايد مراحل انجام اين روش درماني را مورد بررسي قرار دهيم.
در مرحله اول که به فاز استئوتومي يا فاز جراحي موسوم است استخوان مورد نظر از محلي که جراح براي ايجاد کشش در نظر مي گيرد، شکسته مي شود. در مرحله بعد که دوره پوشيدگي است ، در محل شکستگي استخوان نابالغ ساخته مي شود که حدود يک هفته پس از ايجاد شکستگي به صورت طبيعي آغاز مي شود. در مرحله سوم که به اصطلاح فاز کشش ناميده مي شود در محل مورد نظر نيروي کششي به ميزان يک ميلي متر در روز وارد مي شود که طي اين مرحله در فضاي ايجاد شده بين 2 استخوان ، فرآيند استخوان سازي به صورت طبيعي و بي وقفه انجام مي شود.

اين عمل جراحي به علت جابه جايي 35 ميلي متري استخوان فک در دنيا بي سابقه بوده است
 

پس از اين مرحله دستگاه کشش دهنده استخوان بدون اين که کششي ايجاد کند در همان محل باقي مي ماند تا مراحل رشد استخوان نابالغ سپري شود. در پايان درمان ، دستگاه کشش دهنده از استخوان جدا مي شود که در واقع آخرين مرحله استخوان سازي تحت کشش محسوب مي شود. اعمال نيروي تدريجي به محل جدايي 2 قطعه استخوان ، سبب استخوان سازي در اين فضا مي شود. تدريجي بودن نيروها باعث تطابق تدريجي بافتهاي نرم شامل ماهيچه ها، تاندون ها، اعصاب و عروق مي شود.
اين عمل در درمان هاي تلفيقي ارتودنسي و جراحي فک مانند جبران کوچکي شديد فک پايين يا بالا و همچنين عريض کردن کام مورد استفاده قرار گرفته و نتايج موفقيت آميزي را به همراه داشته است.

روش درمان

گروه جراحي فک و صورت دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي در يک عمل جراحي نادر در دنيا، موفق شوند استخوان فک يک بيمار را 35 ميلي متر حرکت دهند.
به گفته دکتر حسين بهنيا، استاد بخش جراحي فک ، دهان و صورت و مجري اين طرح ، کشش در استخوان فک به صورت تدريجي با ايجاد شکستگي مصنوعي در محلي از فک انجام مي شود. پس از ايجاد شکستگي در محل دلخواه دستگاهي به نام دستگاه کشش دهنده در 2 سر محل شکستگي بسته مي شود. اين دستگاه از جنس تيتانيوم يا ديگر فلزاتي است که با بدن انسان سازگار است و در حقيقت يک نگهدارنده است که به وسيله پيچهايي در محل شکستگي قرار گرفته و با پيچاندن پيچها در استخوان ايجاد کشش مي کند. اين کشش به صورت تدريجي بر استخوان اعمال شده و روزانه يک ميلي متر استخوان را جابه جا مي کند. دستگاه کشش دهنده استخوان ساز با استفاده از فناوري هاي ساده و تجهيزات ارزان قيمت ساخته شده است که مي تواند در داخل دهان يا خارج دهان فرد بيمار به استخوان فک متصل شود. به اين ترتيب پس از يک هفته نسج نرم قابل کششي در فک ايجاد مي شود و روزانه يک ميلي متر فاصله دستگاه را افزايش مي دهيم.
پس از اين که کشش به ميزان دلخواه انجام شد دستگاه حدود 2 ماه در محل ثابت مي ماند تا کال استخواني که از نسج نرمي تشکيل شده به حالت آهکي و سخت و استخواني تبديل شود. در طول اين مدت فرد هيچ مشکلي ندارد و قادر است به صورت طبيعي فعاليت هاي روزانه را انجام دهد. پس از اين مدت دستگاه از محل خود خارج و برداشته مي شود و به دنبال فرآيند تکامل در استخوان ايجاد شده اين استخوان سير طبيعي رشد و تکامل را آغاز مي کند.

رکوردي بي سابقه

به گفته بهنيا، مشکل عقب افتادگي رشد فک بخصوص در کودکان از معضلاتي است که در سالهاي اخير با استفاده از روشهاي ارتوپدي درمان مي شود. در اين روش جراحي نيز با استفاده از استخوان سازي از طريق کشش استخواني که در روشهاي ارتوپدي براي بلند کردن قد افراد مورد استفاده قرار مي گيرد، مي توان فک پايين را حرکت داد و کمبود رشد آن را جبران کرد.


تاريخچه کشش فک

استفاده از اين روش نه تنها باعث کشش استخواني مي شود، بلکه همراه با استخوان تمام نسوج همراه فک را نيز کشش خواهد داد و استخوان ايجاد شده نيز به هيچ وجه مانند استخوان پيوندي نخواهد بود.
استفاده از روش استخوان سازي تحت کشش تاريخچه يکصد ساله دارد و از ارتوپدي آغاز مي شود. در گذشته افرادي که به دلايلي به نقايص استخواني يا کوتاهي استخوان مبتلا بوده اند با اين روش تحت درمان قرار مي گرفتند. اين روش در زمينه ارتوپدي با مشکلات و موانع بسيار زيادي مواجه بوده است ؛ اما پيشرفت هاي انجام شده در عرصه پزشکي و جراحي توانسته است بسياري از اين موانع را از ميان بردارد و تحولات چشمگيري را در آن ايجاد کند. در چند دهه اخير در عرصه ارتوپدي پيشرفت هاي نويني در دستگاه هاي مورد استفاده به عنوان کشش دهنده ايجاد شده و امروزه به عنوان يک روش درماني مناسب مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.
برخلاف گذشته که تصور مي شد ناهنجاري هاي فکي در کودکان را بايد به زماني پس از رشد کودک موکول کرد، امروزه با ورود روشهاي نوين مانند روش استخوان سازي تحت کشش که در دهه اخير در جراحي فک مورد توجه قرار گرفته است ، توصيه مي شود عقب افتادگي هاي رشدي کودک در همان دوران کودکي تحت درمان قرار گيرد.
اين روش در درمان استخوان هاي فک بسيار موفق بوده است چرا که خون رساني در ناحيه سر و صورت بيش از ديگر اندام هاست و از سويي ديگر جنس استخوان هاي فک نيز به گونه اي است که بيش از ديگر استخوان هاي بدن در اين روش به موفقيت دست خواهد يافت
 


استخوان هاي فک تحتاني بزرگترين و قوي ترين استخوان صورت است که به تنهايي آرواره تحتاني را مي سازد و با استخوان هاي گيجگاهي مفصل مي شود. داراي تنه نعل اسبي شکل و دوشاخه است که در کنار بخش فوقاني تنه حفراتي براي دندان ها وجود دارد. عدم رشد کافي فک پايين از ناهنجاري هاي فکي دهاني رايج است. عمده ترين علت بروز چنين مشکلي در افراد، تروما يا ضربه هاي وارد آمده در دوران کودکي يا مشکلاتي ازجمله عفونت هاست که باعث اختلال در رشد گيجگاهي فکي مي شود. علاوه بر اين در برخي موارد اين ناهنجاري ها مادرزادي است و مي توان گفت عوامل ژنتيکي در بروز آن نقش اساسي داشته است.
بهنيا معتقد است هر گونه عقب افتادگي رشدي در ناحيه فک که در زمان کودکي مشخص مي شود با استفاده از اين روش درمان خواهد شد. اگرچه بهترين بازده در اين درمان در دوران رشد فرد حاصل مي شود، اما اين روش درماني براي بزرگسالان نيز مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.
عقب افتادگي فک کودکان ضمن ايجاد اختلال در صحبت کردن و غذا خوردن باعث ايجاد مشکلات تنفسي و وقفه هاي تنفسي شديد هنگام خواب مي شود که اين مساله نيز مي تواند در عملکرد قلب و ريه فرد اختلال ايجاد کند.
در اين عمل جراحي که به علت جابه جايي 35 ميلي متري استخوان فک در دنيا بي سابقه بوده است کودکي 6 ساله که به طور مادرزادي دچار عقب افتادگي شديد فک پايين بوده مورد عمل جراحي در دو طرف فک قرار گرفت و پس از گذشت حدود 4 ماه از عمل دستگاه کشش دهنده استخوان از فک بيمار جدا شد. راديوگرافي انجام شده از فک پس از مراحل درمان حاکي از آن است که استخوان به وجود آمده کاملا شبيه استخوان اصلي فک بوده و قابل تفکيک نيست. با ايجاد يک مرکز رشد موقت در دهان ، دستور رشد فک در ناحيه موردنظر داده مي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پریسا
من دختری 25 ساله هستم که فک پایین بنده دچار انحراف است ملتمسانه و خواهشمندانه می خواهم که آدرس مطب یا بیمارستانی که دکترحسین بهنیا در آن مشغول طبابت هستند رو برای بنده میل کنید عاجزانه از شما این درخواست را دارم.
1.31708s, 19q