قلیان جمع آوری می شود!

۱۳۸۶/۰۳/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4066
قلیان جمع آوری می شود!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر سيد مويد علويان در يك نشست مطبوعاتي با اعلام اين خبر گفت:‌معضل استعمال دخانيات بااين گونه حركات به تنهايي حل نمي‌شود و نيازمند فرهنگسازي و توانمند كردن عموم هستيم.

وي با اشاره به وجود 10 ميليون فرد سيگاري در كشور، ادامه داد: سن نخستين تجربه سيگار در كشور كاهش يافته است به نحوي كه بررسيها نشان مي‌دهد سن شروع استعمال دخانيات در كشور 14 تا 25 سالگي است. بنابراين ناگزير هستيم تلاشها را ازاين گروه سني آغاز كنيم.

وي با اشاره به مرگ ساليانه 50 هزار نفر بر اثر عوارض ناشي از استعمال دخانيات در كشور افزود: اين در حاليست كه استعمال دخانيات در كشور و دنيا رو به افزايش است.

معاون سلامت وزارت بهداشت با بيان اين كه 3 برابر ميزان درآمد حاصله از توليد مواد دخاني در كشور صرف هزينه درمان بيماريهاي ناشي از استعمال دخانيات مي‌شود در ادامه توضيح داد: بر اين اساس چنانچه كارخانه جديد توليد مواد دخاني در كشور تاسيس شود نه تنها كمكي براي اقتصاد كشور محسوب نمي‌شود بلكه 3 برابر درآمد حاصله از آن صرف هزينه درمان مي‌شود.

علويان به پديده استنشاق تحميلي دود سيگار اشاره كرد و يادآور شد: استعمال دخانيات در فضاهاي بسته و محيط كار براي اطرافيان به ويژه زنان باردار، كودكان (منجر به بروز حملات آسمي) و افزايش خطر سرطان در Passive smoker مي‌شود.

وي با اشاره به تصويب قانون جامع كنترل و مبارزه‌ ملي دخانيات در مورخ دهم مهرماه 85 در كشور گفت: اين قانون در يازدهم آذرماه 85 ابلاغ شد.

علويان با تاكيد بر اين كه نتايج مطالعات جهاني حاكي از تاثيرگذاري اعمال محدوديت در كاهش و كنترل ميزان استعمال دخانيات است، گفت: بنابراين محدودسازي و اعمال قوانين تنبيهي از آن جمله ممنوعيت فروش سيگار به زير 18 سال در اين راستا كارساز است.

معاون سلامت وزارت بهداشت به ضرورت همكاري بيشتر NGOها و دانشگاه‌ها تاكيد كرد و افزود: ايران در سال 84 نيز به كنوانسيون جهاني منع استعمال دخانيات پيوست.

وي در ادامه گفت: در راستاي تصويب قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات آيين نامه اجرايي آن نيز تهيه و براي تصويب تقديم هيات دولت شد تا پشتوانه اجرايي براي اين قانون باشد كه ظرف كمتر از يك ماه براي اجرا ابلاغ مي‌شود.

علويان گفت: به استناد ماده 13 قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات كاركنان دولت حق استعمال دخانيات ندارند كه اين امر بايستي به كليه وزارتخانه‌ها تسري يابد.

معاون سلامت وزارت بهداشت در ادامه از حذف كامل قليان در 10 استان كشور خبر داد و گفت:‌فردا نيز شهر تهران از وجود قليان‌ها پاك مي‌شود.

علويان به وجود يك تا سه مركز مشاوره در 41 دانشگاه علوم پزشكي كشور اشاره كرد و افزود: براي مبارزه با استعمال دخانيات علل و عوامل گرايش به دخانيات و عوارض ناشي از استعمال دخانيات در كشورتحت بررسي است.

وي همكاري شوراي شهر، شهرداري، NGOها را در اين عرصه ضروري برشمرد و افزود: در خصوص مقوله دخانيات مراكز خصوصي و خيريه در حال تقويت است.

علويان با اشاره به فعاليت‌ها و مكاتبات صورت پذيرفته در زمينه قاچاق محصولات دخاني گفت:‌ارتباطاتي در زمينه بحث دخانيات با WHO و C.D.C برقرار و تحقيقاتي كاربردي در حال انجام است و به نظر مي‌رسد برخي از NGOها آمادگي دارند تا به عنوان focal point در زمينه تحقيقات بر روي دخانيات در منطقه معرفي شوند.

وي با اشاره به اعمال فشارهايي مبني بر خروج دخانيات از انحصار دولت گفت: در امور توليدي كه منجر به افزايش درآمد مي‌شود خروج از انحصار كاري معقول و پسنديده است حال آن كه دخانيات نه تنها منجر به افزايش توليد نمي‌شود بلكه 3 برابر ميزان درآمد صرف درمان بيماري ناشي از آن مي‌شود.

وي تعامل نيروي انتظامي را كنترل و مبارزه با استعمال دخانيات قابل قبول عنوان كرد و افزود: با اعلام شماره تلفن‌هايي مي‌توان از نظارت مردمي براي كنترل و مبارزه با استعمال دخانيات سود جست زيرا بهترين نظارت، نظارت مردمي است.

علويان در خاتمه از تهيه نظام مراقبت عوامل خطرساز و غير واگير با كمك وزارت آموزش و پرورش خبر داد و يادآور شد: استعمال دخانيات از جمله اين عوامل خطرساز محسوب مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.06879s, 18q