دستگاه تست قند خون شما درست كار می كند؟

۱۳۹۰/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 40917
سلامت نیوز: 8 نكته كاربردی وجود دارد كه در صورت رعایت نكردن آنها دستگاه گلوکومتر خانگی میزان قند خون شما را اشتباه نشان می دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ دستگاه تست قند خون به افراد مبتلا به دیابت كمك می‌كند تا قند خون خود را بهتر و موثرتر كنترل كنند. اما پزشكان می‌گویند اگر این دستگاه درست كار نكند، نه تنها ‌استفاده از آن هیچ ارزشی ندارد؛ بلكه حتی به دلیل ارائه اطلاعات غلط ممكن است سلامت بیماران را بیشتر به خطر بیندازد.

** عوامل موثر بر کارایی دستگاه گلوکومتر
دقت نتایج دستگاه شما به کیفیت دستگاه و نوارهای آن بستگی دارد.حتما باید به تاریخ مصرف روی بسته های نوار توجه نمایید.آموزش صحیح در مورد نحوه استفاده از دستگاه نیز به نشان دادن نتایج درست کمک میکند.

اگر دستگاه تست قند خون كثیف باشد، زمانی كه دستگاه یا نوارهای تست در دمای معمولی اتاق نگهداری نشده باشند، ‌اگر دستگاه برای مجموعه فعلی نوارهای تست تنظیم نشده باشد همگی مواردی هستند كه می‌توانند روی صحت عملكرد این دستگاه تاثیر نامطلوب بگذارند و اطلاعات نادرستی به كاربر بدهند. لذا كارشناسان تاكید می‌كنند كه هنگام كاربرد این دستگاه موارد فوق را حتما در نظر داشته باشد و از صحت كاركرد دستگاه مطمئن شوید.

فهرستی از این خطاهاعبارتند از:
1- ممکن است که نمونه خون به اندازه کافی نباشد و فضای نوار را به طور کامل نپوشاند.
2-احتمال دارد طریقه نگهداری نوارغلط بوده باشد. نوارها در مقابل رطوبت وحرارت بالا و پایین حساس هستند.
3- گاهی اوقات از تاریخ انقضای نوار گلوکومتر گذشته است.روی هر بسته نوار تاریخ مصرف آن مشخص شده است.
4-این احتمال نیز وجود دارد که کد نوار مورد استفاده شما با کد مشخص دستگاه یکی نباشد و این عدم همخوانی باعث نتیجه غلط شده باشد (با تمام شدن هر بسته نوار گلوکومتر و خرید بسته جدید،کد دستگاه باید منطبق با کد بسته نوار جدید باشد).
5- ممکن است نوارهای مورد استفاده شما ،نوارهای مخصوص این دستگاه نباشد.هر دستگاه گلوکومتری، نوارهای خاص خودرا دارد.
6- بعضی مواقع نیز دستگاه گلوکومتركثیف است و در نتیجه پاسخ اشتباهی می دهد.
7- امکان دارد قبلا دستگاه شما از جایی پرت شده باشد.
8- گاهی نیز خود دستگاه گلوکومتر در محیط بسیار گرم و یا بسیار سرد قرار دارد.

**اقدامات اولیه در هنگامیکه دستگاه نتایج غلط نشان می دهد

در صورتیکه احساس کردید دستگاه نتیجه غلطی را نشان میدهد، قبل از انجام هر کاری به وضعیت ظاهری و درونی خود توجه كنید. مثلا در صورتی که دستگاه قند خون شما را طبیعی نشان می دهد ولی هرگونه علائم افت قند خون را در خود احساس می کنید باید نسبت به درمان سریع آن اقدام كرده و در اسرع وقت دستگاه گلوکومتر خود را کنترل کنید.

** طریقه نگهداری صحیح از دستگاههای گلوکومتر

دستگاه گلوکومتر خود را در محیطی امن، دور از دسترس اطفال نگه دارید. بهتر است دستگاه در دمای مناسب و دور از حرارت بالا یا پایین و رطوبت نگهداری شود. نوارهای گلوکومترنیز بسیار حساس هستند. برای استفاده از آنها جعبه نوار را در دست گرفته و در آن را به اندازه ای باز نگهدارید که بتوانید نوار را از داخل آن بیرون بیاورید سپس بلافاصله در آن را ببندید . در صورتی که از گلوکومتر و نوار آن در داخل اتومبیل استفاده می کنید مطمئن شوید که هوای داخل ماشین گرم نیست .به خاطر داشته باشید که درجه حرارت بالا در محیط بیرون باعث می شود دمای هوا در داخل اتومبیل به سرعت افزایش یابد.

در مورد تمیز کردن دستگاه گلوکومتر باید عنوان کرد که بعضی از دستگاهها نیاز دارند تا به طور مرتب تمیز شوند و در غیر اینصورت دقیق عمل نمی کنند. برای تمیز کردن دستگاه از آب و صابون و یک پارچه نرم استفاده نمایید و از آسیب رساندن به قسمتهای حساس آن بپرهیزید.

برای تمیز کردن از الکل، شیشه شوی ها، مواد شوینده حاوی آمونیاک و تمیز کننده های زبرو خشن استفاده نكنید. بعضی از دستگاهها نیازی به تمیز کردن مداوم ندارند و تنها زمانی که باید آن را تمیز کنید كه هشدار می دهند . برخی دستگاهها نیز تنها توسط کارخانه تولید کننده اش تمیز می شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ایمان
با سلام بهتره اموزش کار با دستگاه با شکل باشه اینجوری بهتر میشه فهمید چکر باید کرد
1.74601s, 19q