مراقبت های لازم پس از برداشتن سنگ کلیه

۱۳۹۰/۱۱/۰۱ - ۱۰:۴۱ - کد خبر: 40964
مراقبت های لازم  پس از برداشتن سنگ کلیه
سلامت نیوز : سوپروایزر اتاق عمل بیمارستان لبافی نژاد گفت: خروج ادرار از ناحیه شکاف پهلو در PCNL (سنگ شکنی و خارج کردن سنگ های کلیه از طریق یک سوراخ در پهلو) تا یک هفته طبیعی است اما ورزش و فعالیتهای سنگین برای این بیماران تا یکماه ممنوع است.

جلال الدین رحمانی در گفت و گو با نظام پرستاری اظهار کرد: در صورت قطع نشدن نشت ادرار پس از یک  هفته بیمار باید به اورژانس بیمارستان اورولوژی مراجعه کند.
 
وی ادامه داد: برای برخی بیماران سوند مخصوصی در داخل دستگاه ادرای کار گذاشته می شود که این بیماران باید در مدت یک ماه برای خارج کردن آن به اتاق عمل مراجعه کنند در غیر این صورت سوند سبب عفونت و تشکیل سنگ می شود.
 
سوپروایزر اتاق عمل بیمارستان لبافی نژاد افزود: ادرار خونی پس از خارج کردن سنگ کلیه تا یک هفته طبیعی است و با استراحت و عدم فعالیت و مصرف مایعات بر طرف می شود اما اگر ادرار خونی بیش از یک هفته ادامه یافت یا خونریزی به حدی شدید شد که به همراه آن لخته خون یا خونریزی روشن بود باید سریعاٌ به اورژانس بیمارستان اورولوژی مراجعه شود.
 
وی گفت: همچنین بیمار در صورت داشتن سر گیجه،کاهش فشار خون، رنگ پریدگی، عرق سرد و تاری دید باید به پزشک مراجعه کند.
 
رحمانی تب و لرز را از دیگر علایم هشداردهنده پس از خارج کردن سنگ کلیه برشمرد و افزود: به بیماران پس از ترخیص آنتی بیوتیک، داروی ضد درد و داروهای ادرار آور داده می شود که باید دست کم یک هفته کامل استفاده شود.
 
وی گفت: بیمار می تواند در منزل دوش بگیرد و سپس محل عمل را با گاز خشک پانسمان کند اما استفاده از وان حمام تا 2 هفته ممنوع است.
 
سوپروایزر اتاق عمل بیمارستان لبافی نژاد ادامه داد: بیمار تا یک هفته پس از عمل باید در منزل استراحت داشته باشد،ورزش و فعالیت های سنگین تا یک ماه ممنوع است و باید از رانندگی به مدت 10 روز پس از عمل خودداری شود.
 
رحمانی یاد آور شد: 2 هفته پس از جراحی بیمار باید برای ارائه سونوگرافی و عکس ساده شکم به درمانگاه مراجعه کند تا در صورت باقیماندن سنگ اقدامات لازم انجام شود. همچنین یک بخیه در محل سوند پهلو وجود دارد که در این ویزیت کشیده می شود.
نظر خود را بنویسید
#28942 solos، 1398/04/15 18:26
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
solos
ممنون از پست مفيدتون
1.10468s, 20q