داروی ایرانی ضد چاقی ونوستات ثبت بین‌المللی شد

۱۳۹۰/۱۱/۰۵ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 41222
سلامت نیوز: داروی ایرانی ضد چاقی ونوستات به عنوان تنها داروی مورد تایید وزارت بهداشت ثبت جهانی شد و به زودی صادرات آن آغاز می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  پانا، شهلا میرعزیزی سرپرست گروه علمی داروسازی ابوریحان با اعلام این خبر گفت: پژوهشگران کشورمان موفق به تولید داروی ضد چاقی همگام با آخرین استاندارد کشورهای پیشرفته جهان شده‌اند که قادر است علاوه بر کاهش احتمال بروز دیابت نوع دو، موجب کاهش کلسترول LDL‌(کلسترول مضر و زیان بار) همچنین کاهش فشارخون شود.
وی افزود: داروی ایرانی ضد چاقی سبب کاهش جذب چربی مواد غذایی شده و بنابر این بدن را مجبور به استفاده از چربی‌های ذخیره‌ای خود می‌کند، از آنجایی که چربی‌ها عامل اصلی چاقی محسوب می‌شود، دارو با کاهش جذب چربی سبب کاهش وزن می‌شود.

میرعزیزی با بیان این که تحقیقات و انواع آزمایش‌های مختلف روی فرمولاسیون و آنالیز مواد اولیه این دارو سرانجام منجر به دریافت تاییدیه از وزارت بهداشت کانادا (Health CANADA) شده است تصریح کرد: هم اکنون مهمترین بازار هدف تولیدات داروسازی ابوریحان، کشورهای آذربایجان، الجزایر، ازبکستان، افغانستان، اوکراین، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، سوریه، سودان و عراق است که سالانه ارز آوری قابل توجهی برای کشورمان به همراه دارد.

سرپرست گروه علمی داروسازی ابوریحان با اشاره به اینکه میزان اثربخشی و پایین بودن عوارض جانبی داروی تولیدی کشورمان، معادل نمونه خارجی ارزیابی شده که حاکی از دقت و صحت فرآیندهای داروسازی ایران است افزود: جهت کاهش وزن علاوه بر رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی می‌توان با استفاده از داروی مذکور از عوامل خطرساز بیماری‌های قلب و عروق و سکته‌های مختلف قلبی و مغزی نیز جلوگیری کرد.

میرعزیزی با اشاره به این که داروی ونوستات با مکانیسم مهار آنزیم هشم چربی (لیپاز) عمل می‌کند گفت: در حال حاضر داروهای ضد چاقی متعددی که تاثیر در کاهش وزن داشته و از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند، هیچ یک مورد تائید مجامع علمی و دارویی داخلی و خارجی نبوده و درصد زیادی از آنها دارای ترکیبات مخرب و زیانبار هستند.

براساس تحقیقات، شیوع حدود 70 درصدی اضافه وزن و چاقی در افراد بالای 20 سال کشورمان و ابتلای بالغ بر یک میلیارد نفر از مردم جهان به اضافه وزن و حدود 300 میلیون نفر به چاقی، زنگ خطر تهدید سلامت انسان‌ها در ایران و جهان به شمار می‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.9953s, 19q