۱۰ باور نادرست در مورد بدن

۱۳۹۰/۱۱/۰۸ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 41427
سلامت نیوز: زمانیکه موی خود را بتراشید به هنگام رویش کلفت تر خواهند شد!؟ خواندن در نور کم شما را کور خواهد کرد!؟ هشت ساعت خواب برای ما لازم است!؟
کارهایی که بدن ما انجام می دهد، اسراری با خود دارد و تمایل ما به باز کردن قفل این اسرار باعث باور کردن بعضی اطلاعات نادرست شده است.

بسیاری از این تصورات غلط به طور گسترده به عنوان حقیقت پذیرفته شده اند. ما انسان ها، بعد از تحقیقات بر روی رایج ترین باورهای نادرست در مورد بدن به این آموخته ها رسیده ایم. در این مطلب با برخی از این تصورات و بارورهای غلط آشنا می شوید.

باور نادرست اول: زمانیکه موی خود را بتراشید به هنگام رویش ضخیم تر خواهند شد
شاید تصور کنید مو پس از تراشیدن به هنگام رویش کلفت تر خواهد شد، اما این تصور، در واقع بسیار نادرست است. شواهد علمی قوی علیه این ادعا وجود دارد. در اوایل سال ۱۹۲۸، یک آزمایش بالینی نشان داده است که اصلاح تا به حال هیچ تاثیری بر رشد مو نداشته است. مطالعات اخیر نیز بیشتر این موضوع را تایید می کند که اصلاح مو، تاثیری بر ضخامت یا نرخ رشد مجدد مو ندارد. پس از اینکه مو تراشیده می شود مدت کمی پس از رویش مجدد به دلیل داشتن سر موی تیز، این حس القا می شود که مو ضخیم تر شده است. موی جدید که در حال رشد است ممکن است به علت نور آفتاب یا مصرف مواد شیمیایی تیره تر از موهای معمولی به نظر آید.

در واقع موی تراشیده زبر است و شما فکر می کنید که ضخیم تر شده است؛ در حالیکه شما خود را گول می زنید چون موی شما تغییر نکرده است.

باور نادرست دوم: اندازه گرفتن کالری برای کنترل وزن و سلامت
ما شاید دوست داشته باشیم که باور کنیم برابر بودن مقدار کالری دریافتی با مقدار کالری مصرفی، یک روش برای کم کردن وزن است؛ اما این به این مساله در واقع اشتباه است؛ بدن باهوش تر از این حرف هاست.
در حالی که مصرف کم کالری می تواند تاثیرگذار باشد، اما همه غذاها پس از مصرف، تاثیر یکسانی بر میزان کالری بدن ندارد. اگر خیلی ساده بخواهید به این موضوع فکر کنید اختلاف بین یک شکلات و خیار را در نظر بگیرید (که دارای مقدار مساوی کالری هستند). آنها دارای طعم و عناصر مختلف غذایی هستند و وجه اشتراکی ندارند و درست به نظر نمی آید که بخواهید مانند هم از آنها برای بدن خود استفاده کنید.

مشکل با ایده ضروری بودن اندازه گیری کالری به این دلیل است که به کالری به دید یک مورد فیزیکی نگاه می کنیم. کالری فقط واحدی برای انداره گیری حرارت است و در ابتدا به عنوان یک واحد برای اندازه گیری میزان انرژی یک غذا از آن استفاده نمی شده.
یک کالری، بر اساس تعریف آن در ویکی پدیا، تخمین انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای یک گرم آب با یک درجه سانتیگراد است. در واقع کالری برای اندازه گیری است و نه میزان سوختی که بدن شما از آن استفاده می کند. چیزی که بدن شما از آن استفاده می کند میزان موادی است که در مایعات و غذاها آن را قابل هضم می یابد.
اگر مواد بی خاصیت را فقط به این دلیل که کالری کمی دارند مصرف کنید، این مساله هیچ کمکی به لاغر شدن شما نخواهد کرد.


شاید تصور عموم این باشد که مصرف میزان مشخص کالری در روز، سلامتی را برایمان به ارمغان می آورد، اما در واقع حقیقت این است که غذاها و بدن ما واقعا پیچیده هستند. گرچه کاهش قابل توجه کالری مصرفی، به معنی کم شدن وزن است اما تنها فاکتور موثر نیست.
وزنی که الان دارید، میزان وزنی که می خواهید کم کنید، تعادل تغذیه در رژیم غذایی شما، میزان کالری ای که می سوزانید، عضلاتی که با ورزش برای خود ساخته اید و زمان هایی از روز که بدون تحرک بوده اید، همه و همه عناصری موثر در سلامت و میزان وزنی که از دست می دهید، هستند.
کم کردن مقدار مشخصی از کالری ممکن است در کوتاه مدت تدبیر خوبی برای کم کردن وزن باشد، ولی توجه به فاکتور های دیگر نتایج بهتری برای سلامت شما به همراه خواهد داشت.

باور نادرست سوم: به ۸ ساعت خواب در طول روز نیاز دارید
به ما گفته شده که به ۸ ساعت خواب در هر شبانه روز نیاز داریم. هر چند برای برخی درست است ولی نه برای همه. هندوستان تایمز با توجه به یک تحقیق اروپایی اعلام می کند، کسانی که دارای یک ژن شناخته شده به نام ABCC9 هستند می توانند به طور قابل توجهی کمتر از دیگران بخوابند. هنگامیکه از شما پرسیده می شود به چه مقدار خواب نیاز دارید، جوابها تقریبا متفاوت است. برای برخی ۸ ساعت ضروری و برای دیگر افراد زیاد است.

علاوه بر این، مجله Wired یک ماده شیمیایی با نام Orexin A را جایگزینی برای خواب معرفی کرده است. این ماده در بدن اکثر افراد به مقدار محدود وجود دارد و وقتی که تمام می شود به ما احساس خستگی دست می دهد. Orexin A را مانند یک اسپری به عنوان یک درمان برای بدخوابی استفاده می کنند.

در یک مطالعه در UCLA چند دانشمند طی یک تحقیق تصمیم گرفتند این ماده را در معرض استشمام چند میمون قرار دهند. پس از استشمام Orexin A میمون ها بین ۳۰ تا ۳۶ ساعت بی خواب شدند.

در حالیکه اطلاعات مربوط به Orexin A جدید است، اما کشف خصوصیات آن، نشان می دهد که خواب آنطور که ما فکر می کنیم، مساله ای ساده و سطحی به نظر نمی رسد. در هر صورت، با اینکه ۸ ساعت خواب توصیه بدی نیست، اما برای همه ضروری نیست.

ادامه دارد...

منبع: سالم زی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.38791s, 18q