حركت دندان‌ها به سمت زیبایی

۱۳۹۰/۱۱/۰۸ - ۱۳:۴۷ - کد خبر: 41448
سلامت نیوز: هر چند در نظر بسیاری از افراد، ارتودنسی روشی علمی برای مرتب شدن و زیبایی دندان‌هاست اما این روش در واقع درمان ناهنجاری‌هایی است كه دندان‌ها و فك‌ها نسبت به قاعده جمجمه دارند.

درمان این ناهنجاری‌ها می‌تواند به صورت مجزا یا همزمان باشد كه در مجموع ارتودنسی می‌كوشد دندان‌ها را به زیباترین حالت تغییر شكل دهد.

معمولا اولین پرسشی كه برای متقاضیان ارتودنسی مطرح می‌شود، سن است و این‌كه آیا در زمان مناسب به دندانپزشك مراجعه كرده‌اند یا خیر.

به گفته ارتودنتیست‌ها، انجام این عمل سن خاصی ندارد، اما اصلاح برخی ناهنجاری‌های فك بهتر است در سن خاصی نسبت به وضع رشد بیمار انجام شود، مثلا برای درمان ناهنجاری‌های فك نسبت به جمجمه بهتر است در سن رشد وارد عمل شد و ناهنجاری را رفع كرد تا در سال‌های بعد نیاز به جراحی به حداقل برسد بنابراین ارتودنسی در هر سنی امكان‌پذیر است به این شرط كه وضعیت استخوانی و دندان‌ها و نسوج اطراف دندان‌های بیمار از سلامت لازم برخوردار باشد.

بر این اساس والدین در صورت مشاهده ناهنجاری در دندان و فك بهتر است تا دیر نشده، برای مشاوره به دندانپزشك متخصص مراجعه كنند كه برخی 6 سالگی را بهترین سن می‌دانند.

دكتر مهرداد فتحیان، ارتودنتیست با تایید این موضوع به «جام‌جم» می‌گوید: ارتودنسی ناحیه پایینی صورت را به‌طور كامل تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و نه تنها لبخند، بلكه فرم لب و ارتفاع بینی تا چانه را اصلاح می‌كند. با ارتودنسی می‌توان صورت خیلی گرد را كمی كشیده ساخت و بالعكس یا لب برجسته را كمی به سمت داخل یا لب‌های نازك را كمی به سمت بیرون متمایل كرد.

این ارتودنتیست توضیح می‌دهد: در ارتودنسی هنگام شروع كار به خاطر حركت دندان‌ها ممكن است بیمار احساس درد داشته باشد، اما پس از چند روز این درد برطرف می‌شود.

به گفته فتحیان، در مواردی كه ارتودنسی به تنهایی نتواند به نتیجه دلخواه برسد، می‌توان از درمان‌های جراحی نیز برای زیبایی بیشتر فك و دندان استفاده كرد، اما در بسیاری موارد می‌توان قسمت تحتانی صورت بیمار را بدون جراحی تغییر داد.

رعایت دقیق‌تر بهداشت دندان‌ها


ارتودنسی، دندان‌ها را خراب نمی‌كند، البته اگر پزشك و بیمار كار خود را درست انجام دهند. مطمئنا گذاشتن بركت‌ها (ابزار ارتودنسی) و سیم‌ها در دهان، گیر غذایی را بیشتر می‌كند و اگر بیمار در رعایت بهداشت كوتاهی كند، دندان‌ها پوسیده می‌شود.

بنابراین رعایت بهداشت در ارتودنسی حرف اول را می‌زند. بیمار باید تمام دستورهای پزشك را بدرستی اجرا كند و نحوه درست مسواك زدن و نخ كشیدن دندان‌ها را خوب انجام دهد.

به گفته دكتر فتحیان، دندانپزشك متخصص باید اصول ارتودنسی را رعایت كند، در غیر این صورت ممكن است ریشه دندان‌ها كوتاه شود. زمانی كه جهت و فرم نیروهای وارده به دندان درست باشد و دندان به جای درست هدایت شود، نه تنها نسوج دندان خراب نمی‌شود، بلكه بیماری‌های نسوج دهان هم رفع می‌شود و دندان‌ها سالم می‌مانند.

معمولا كسانی كه مشكلات فكی و دندانی دارند، مشكلات لثه‌ای هم خواهند داشت. درمان ارتودنسی برای رفع این مشكلات می‌تواند كمك‌كننده باشد، زیرا دندانی كه كج شود، به لثه و نسوج اطراف خود صدمه می‌زند. اما زمانی كه این دندان صاف می‌شود، نیروی وارده به فك و جویدن بهتر می‌شود. به این ترتیب نسوج اطراف دندان سالم‌تر می‌ماند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی مانند هر رشته دیگر پزشكی پیشرفت‌های زیادی داشته و چند نسل را پشت سر گذاشته است. یكی از روش‌های جدیدی كه حدود یك دهه است به این درمان افزوده شده، ارتودنسی نامرئی است.

ارتودنسی نامرئی در واقع طلق‌های شیشه‌ای هستند كه روی دندان‌ها جا می‌گیرند. این طلق‌های بی‌رنگ معمولا مشخص نیست و از این جهت از سوی بیماران مورد استقبال قرار می‌گیرند.

دكتر فتحیان با بیان این‌كه این روش درمانی راحت است و در طول درمان، كمتر كسی متوجه می‌شود چیزی روی دندان‌های بیمار قرار گرفته، می‌گوید: این طلق‌ها محدودیت‌هایی دارد و تنها 15 تا 20درصد افرادی كه نیاز به ارتودنسی دارند، می‌توانند از این روش استفاده كنند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، در این روش بیمار باید هر دو هفته یك بار این طلق‌ها را تعویض كند و ارتودنتیست باید طلق جدیدی را كه با توجه به وضعیت دندان‌های بیمار ساخته شده، وارد دهان بیمار كند.فتحیان درخصوص سایر روش‌های ارتودنسی ادامه می‌دهد: نوع دیگری از درمان ارتودنسی هم وجود دارد كه در آن بركت‌ها و سیم‌ها از داخل روی دندان‌ها نصب می‌شود.

به گفته وی، در این روش زبان اذیت نمی‌شود و نسوج اطراف دندان صدمه نمی‌بیند، اما این درمان زمانگیر و گران‌تر از درمان‌های معمولی است و باید بهداشت دهان و دندان بخوبی رعایت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.43866s, 18q