زمانی برای زنده كردن مجدد موها

۱۳۹۰/۱۱/۱۵ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 42041
سلامت نیوز: شما در زمستان حتی برای رنگ و صاف كردن مو با مواد شیمیایی، بیشتر هزینه می‌كنید اما باید حواس‌تان باشد كه در این روزها باید بیشتر مواظب موهای‌تان باشید. در این روزها 2 گونه آسیب مو خیلی شایع است كه در اینجا می‌توانید در مورد این 2 نوع آسیب‌دیدگی شایع مو و چند راه ساده برای ترمیم آن‌ها نكته‌های مفیدی بخوانید.


یكی از خوبی‌های تابستان این است كه به موهای‌تان اجازه می‌دهید بعد از شست‌وشو خودش حالت بگیرد بدون آن‌كه خشكش كنید از خانه خارج شوید. موهای شما به این استراحت و دور ماندن از حالت دهنده‌های حرارتی واقعا نیاز دارد. اما وقتی روزهای سرد پاییز  و زمستان فرا می‌رسند  اكثر خانم‌ها از سشوار و اتوی صاف كننده مو استفاده می‌كنند. شما در زمستان حتی برای رنگ و صاف كردن مو با مواد شیمیایی، بیشتر هزینه می‌كنید اما باید حواس‌تان باشد كه در این روزها باید بیشتر مواظب موهای‌تان باشید. در این روزها 2 گونه آسیب مو خیلی شایع است كه در اینجا می‌توانید در مورد این 2 نوع آسیب‌دیدگی شایع مو و چند راه ساده برای ترمیم آن‌ها نكته‌های مفیدی بخوانید.


اگر رنگ زیادی به موهای‌تان زده‌اید


آرایش زیاد موها با مواد شیمیایی مانند «های‌لایت كردن موها» و «صاف كردن مو با استفاده از لوازم آرایشی»  باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی تار مو ، شكننده و كدر شدن آن می‌شود. این مواد شیمیایی به داخل مو نفوذ می‌كنند و لایه چربی (لیپیدی) محافظ ساقه مو (همان لایه‌ای كه موها را سالم و براق نگه می‌دارد) را از بین می‌برند و در نتیجه موها حالت بیمار گونه و كدر پیدا می‌كنند.

    چگونه درمان كنید:


هفته‌ای یك بار از بخار آب برای باز كردن كوتیكول مو و نفوذ نرم‌كننده به داخل ساقه مو استفاده كنید.

    چگونه این كار را انجام دهید:

بعد از شامپو كردن و آبكشی موها، نرم‌كننده‌ای قوی حاوی پروتئین و اسیدهای چرب را به ساقه موی مرطوب بمالید. در همین حین كاسه‌ای آب را 3‌دقیقه در ماكروویو گرم كنید (حواس‌تان باشد كه حتما دستكش بپوشید تا دست‌هایتان هنگام تماس با آب نسوزد). قبل از اینكه آب سرد شود حوله‌ای متوسط را در آب فرو كنید، آب اضافه آن را بچلانید و بگذارید چند ثانیه سرد شود و بعد حوله را دور تا دور سر خود بپیچید به طوری كه همه موها را بپوشاند، بعد از 5 دقیقه موهای‌تان را آب بكشید.


اگر زیادی از سشوار استفاده می‌كنید


دستگاه‌هایی مثل سشوار و اتو‌های حالت دهنده مو كه حرارت زیاد تولید می‌كنند، بخش مركزی مو یعنی كوتیكول موهای‌تان را داغ و در واقع سرخ می‌كنند. اولین راه مقابله با خشكی ناشی از این حالت، آزاد گذاشتن قشر مو است. قشر تشنه و خشك مو برای جبران بی‌آبی راهی به جز دریافت رطوبت از هوا ندارد كه این باعث وز شدن موها می‌شود و اگر همچنان برای حالت دادن موهای آسیب‌دیده از حرارت بالا استفاده كنید، موهای‌تان شكننده‌تر می‌شود و حتی ممكن است از بعضی نقاط كاملا بشكند و دچار ریزش موی منطقه‌ای شوید.

    چگونه درمان كنید:


ابتدا موهای‌تان را با حوله (یادتان باشد كه با حوله به موهای‌تان ضربه بزنید نه این‌كه آن‌ها را بسایید) و بعد با سشوار آن‌ها را خشك كنید. برای خشك كردن و حالت دادن موهای‌تان با سشوار و اتوی مو از اسپری مو محافظت‌كننده در برابر حرارت حاوی ماده «پنتنول» استفاده كنید. این مواد حرارت را توزیع می‌كند و قسمت‌هایی كه آسیب‌دیده و ضعیف هستند را می‌پوشاند و مرطوب می‌كند. از سشواری استفاده كنید كه قدرت باد آن زیاد باشد تا زمان حالت دادن و در معرض حرارت گرفتن موها كاهش پیدا كند. متمركز كننده باد سشوار باعث ایجاد فاصله ایمن بین موهای‌تان و لوله‌های داغ فلزی داخل سشوار می‌شود.اگر از اتوی صاف‌كننده مو استفاده می‌كنید، هر دسته از موهای‌تان را فقط یك‌بار اتو بكشید و از حرارت پایین دستگاه هم استفاده كنید. برای صاف كردن موها 360 درجه فارنهایت (180 درجه سانتی‌گراد) برای تار موی نازك و 410 درجه فارنهایت (210 درجه سانتی‌گراد) برای تار موی كلفت مناسب است.


یك آزمایش 10 ثانیه‌ای برای سنجش سلامت مو

یك دسته از موهای‌تان را جدا كنید و داخل یك كاسه آب كوچك بیندازید.

هر چقدر موهای‌تان سریع‌تر در آب فرو رفت، میزان پروتئین و رطوبت موهای‌تان كمتر است. اگر موهای‌تان روی آب شناور ماند، موهای سالمی دارید.

منبع: برترین ها
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40764s, 20q