به دلیل كمبود تخت بیمارستانی،فرصت پیوند مغز استخوان كودكان سرطانی از دست ‌می‌رود

۱۳۹۰/۱۱/۱۶ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 42116
به دلیل كمبود تخت بیمارستانی،فرصت پیوند مغز استخوان كودكان سرطانی از دست ‌می‌رود
سلامت نیوز: دبیر انجمن خون سرطان کودکان ایران با انتقاد از کمبود تخت‌های پیوند مغز و استخوان کودکان گفت: « فرصت پیوند مغز استخوان برای برخی از بیماران سرطان خون به دلیل نبود تخت از بین ‌می‌رود.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، "محمدسعید رحیمی‌نژاد"، فوق تخصص سرطان خون و آنکولوژی کودکان افزودك« اكنون تنها بیمارستان شریعتی امکان پذیرش بیمار را برای پیوند مغز استخوان دارد آن هم البته با فقط 10 تخت.»

به گفته وی غیر از بیمارستان شریعتی در کشور تنها یک مرکز دیگر برای پیوند مغز استخوان در شمال کشور وجوددارد.

رحیمی نژاد افزود: « در زمینه پیوند مغزاستخوان برای بزرگسالان نیز با کمبود مواجه هستیم.»

وی با تاکید بر این كه «در این زمینه از عربستان و ترکیه در مقامی بسیار پایین‌تر قرارداریم» ادامه داد:« ضروری‌ست که در هر مرکز استان یک مرکز پیوند مغزاستخوان کودکان راه‌اندازی شود.»

رحیمی نژاد در این زمینه بر لزوم راه‌اندازی بخش‌های جداگانه سرطان کودکان در بیمارستان‌ها تاكید و از بستری شدن کودکان سرطانی در كنار بیماران دیگر انتقاد کرد.

دبیر انجمن سرطان کودکان در حالی که تاکید دارد نیروی انسانی متخصص این رشته تربیت شده‌است ادامه داد: « در زمینه تربیت پرستار مجرب سرطان خون کودکان کمبودداریم و باید مسوولان به فکر پرورش پرستار و کادر مجرب سرطان خون کودکان باشند.»

به گفته این فوق تخصص خون، شایع‌ترین سن بروز سرطان خون در کودکان زیر 10 سالگی‌ست، در این بین تشخیص سرطان زیر یک سال و بالای 9 سال امکان درمان را کم ‌می‌کند اما یک تا 9 سالگی بهترین زمان درمان است.

به گفته رحیمی نژاد، در لوسمی حاد لنفو پلاستیک بین 80 تا 90 درصد امکان بهبود وجوددارد البته این درحالی است که بیماری فرد دارای استاندارد ریسک باشد.

رحیمی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود مشکل کمبود دارو را در برخی مقاطع زمانی یادآوری کرد و افزود: « برخی داروهای پیشرفته، گران‌ترند و گاهی به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی در حوزه دارو مواجهیم.»

به گفته وی بیمارانی بوده‌اند که به دلیل کمبود دارو در مقطعی از بیماری جان خود را ازدست دادند.

رحیم نژاد که از آموزش نیروی متخصص در این حوزه با صراحت دفاع ‌می‌کند گفت: « حدود 25 تا 30 سال پیش 5 نفر فوق تخصص خون و سرطان کودکان در کشور وجودداشت اما هم‌اكنون تعداد این افراد به یكصد نفر رسیده است.»

رحیمی نژاد در همین حال از فعالیت‌های انجمن خیریه محک قدردانی کرد و در بخش‌هایی از صحبت خود، کمک‌های بی‌نظیر این انجمن را به عنوان نمونه مثال زد.

به گفته وی بخشی از مشکلات مرتبط به کودکان سرطانی در اختیار و توانایی پزشک معالج او نیست و به همین دلیل باید انجمن‌های خیریه در این حوزه ها کمک کنند.

به اعتقاد وی بهبود کیفیت زندگی این کودکان و ایجاد روحیه مثبت در آنها از عمده این مسایل است که به افزایش روند درمان این کودکان نیز کمک خواهد کرد.

به گفته رحیمی نژاد شایع‌ترین سرطان کودکان در کل دنیا و کشور ما سرطان خون است.

رحیمی نژاد در مورد آمار مبتلایان به سرطان کودکان اعلام کرد که نهادهای مختلف آمارهایی در این زمینه دارند اما منسجم نیست و نیازمند یک کار منسجم ستادی با مسوولیت واحد است.

وی درپاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا در مورد میزان شیوع سرطان کودکان در ایران در دوره‌های متفاوت زمانی نیز گفت: « به دلیل نبود آمار منسجم در این زمینه نمی‌توانیم تغییرات شیوع سرطان در دوره‌های زمانی را اعلام کنیم.»

به گفته این پزشک متخصص برخی ویژگی‌ها در متون علمی به عنوان علائم افزایش سرطان خون ذکر شده است اما به دلیل نبود کار تحقیقاتی و علمی درست در این زمینه امکان اثبات آن وجودندارد.

به گفته وی آلودگی هوا و زندگی در نزدیکی دکل‌های برق فشار قوی از جمله این موارد است.

به گفته دبیر انجمن سرطان کودکان ایران مهمترین علت ابتلا به این سرطان ناشناخته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.25388s, 18q