دادگاه آلودگی هوا تشکیل شود

۱۳۹۰/۱۱/۲۸ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 42755
سلامت نیوز: مشاور معاون شهردار تهران با اشاره به ارسال نامه به رییس جمهور با موضوع آلودگی هوا از طرف یک مقام عالی رتبه قضایی گفت:پیشنهاد هایی در این زمینه همچون تشکیل «کارگروه ویژه آلودگی هوا» و حتی تشکیل «دادگاه ویژه آلودگی هوا در قوه قضاییه» ارائه شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،نامه رییس دیوان عالی کشور به رییس جمهور و ورود این مقام ارشد قضایی به موضوع آلودگی هوای تهران با استقبال مسئولان شهری رو به رو شد.

آیت ا... محسنی گرگانی در ابتدای نامه خود به احمدی نژاد ضمن تاکید بر این که این نامه با اخلاص و خالی از هر گونه شائبه سیاسی است، در پایان این نامه انتظارات خود را در قالب 5 پیشنهاد مطرح کرد که در رأس آن ها توسعه مترو قرار دارد.

آلودگی هوا موضوعی سیاسی نیست

مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست ارسال نامه به رییس جمهور با موضوع آلودگی هوا از طرف یک مقام عالی رتبه قضایی را به فال نیک گرفت و گفت: این اقدام بی سابقه بوده چرا که تا کنون در این سطح قضایی هیچ مسئولی به این موضوع ورود پیدا نکرده بود.

وحید نوروزی با اعلام این که در ابتدای نامه صراحتاً تاکید شده این نامه با اخلاص و به دور از هر گونه شائبه سیاسی نوشته شده، افزود: این به معنای آن است که داشتن هوای پاک در هیچ دوره ای سیاست و سیاست بازی نمی شناسد، چرا که همگان از هر جناح سیاسی از یک هوا تنفس می کنند و این امر با هوشمندی در ایننامه مطرح شده که آلودگی هوا موضوعی سیاسی نیست و کسانی که در باره هوا صحبت می کنند، انگ سیاسی بر نمی تابند.

وی تاکید این نامه بر تردد فراوان خودروهای شخصی و دولتی به عنوان عوامل آلودگی هوا را تذکری بسیار به جا دانست و اعلام کرد: اگر چه تعداد خودروهای دولتی به مراتب کمتر از خودروهای شخصی است اما متأسفانه شرایط این خودروها که بسیار بدتر از خودروهای شخصی است، به آلودگی هوا دامن می زند.

نوروزی با تاکید بر این که آلایندگی خودروهای دولتی جدی گرفته نمی شود، خاطرنشان کرد: برخی از سرویس های ارگان های دولتی و نظامی بعضاً اتوبوس هایی دارند که به دلیل فرسودگی ازدایره حمل و نقل شهری کنار گذاشته شده اند اما با اعمال تغییرات به عنوان سرویس این ارگان ها تردد می کنند که این مسأله جای نگرانی دارد.

در بی برنامگی موجود، نه خبری از تدبیر هست و نه منطق
!

مشاور معاون شهردار تهران با اعلام این که در این نامه به خطرناک شدن وضعیت هوای تهران اشاره شده، اعلام کرد: این در حقیقت همان چیزی است که مدیریت شهری نیز روی آن تاکید کرده اما مسئولان دولتی در پاسخ می گویند وضعیت هوا به لحاظ گازها خوب است و مشکلی جز ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون وجود ندارد که البته گفته های مسئولان دولتی مورد قبول نیست، چرا که بر اساس استانداردها شاخص کیفیت هوای تهران در بیشتر روزهای سال ناسالم است.

نوروزی استفاده از عبارت تدبیری عمیق و ماندگار در این نامه را قابل تامل دانست و تصریح کرد: این تاکید نشان از آن دارد که اقدامات هیجانی و احساسی همچون آب پاشی تهران و نصب فن های بزرگ برای جا به جایی هوا عملی نیست و کاهش آلودگی هوا نیازمند برنامه های همراه با تدبیر و منطق است که البته در بی برنامگی موجود، نه خبری از تدبیر هست و نه منطق و عملاً در حال حاضر برنامه ای برای کاهش آلودگی هوای تهران وجود ندارد.

وی در مورد بخشی از این نامه که در آن با اشاره به شهامت و شجاعت رییس جمهور از ایشان خواسته شده حداقل پایه ، شالوده و زیر بنای طراحی جهت سالم سازی هوای آلوده تهران را آغاز کند، گفت: این پایه و شالوده در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا و برنامه دوم تا پنجم توسعه وجود داشت اما مسئولان فعلی دولت به آن ها توجهی نکردند.

پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه آلودگی هوا

مشاور معاون شهردار تهران خواستار رسیدگی قوه قضاییه به شیوه مسئولان دولتی در عدم اجرای مصوبات مجلس و حتی مصوبات خود دولت شد و اظهار کرد: البته پیشنهاد هایی در این زمینه همچون تشکیل «کارگروه ویژه آلودگی هوا» و حتی تشکیل «دادگاه ویژه آلودگی هوا در قوه قضاییه» ارائه شده که همچنان مورد تاکید است.

نوروزی با تاکید بر این که در این نامه به توسعه مترو به عنوان شاه کلید آلودگی هوا اشاره شده، تصریح کرد: متاسفانه مصوبات مجلس در این زمینه مثل اعطای دو میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی به متروی تهران و کلان شهرها مورد قبول مسئولان دولتی قرار نگرفته و آن ها به راحتی بیان می کنند قانون را قبول ندارند!

وی با اشاره به حدیثی از مولا که فرموده اند هر کس در انجام عملی کوتاهی کند، سرانجام به هم و غم گرفتار خواهد شد در پایان این نامه، گفت: به نظر می رسد مسئولان ما فکر می کنند دود کم کاری و بی توجهی در مسئولیت فقط به چشم دیگران می رود و دامن خود آن ها را را نمی گیرد و از این رو تعمداً یا سهواً مقابل چرخ اقدامات کاهنده آلودگی هوا سنگ می گذارند!

مشاور زیست محیطی معاون شهردار تهران با تاکید بر این که کودکان بسیاری به دلیل ابتلا به سرطان در درد و رنج هستند، خاطرنشان کرد: اگر مسئولان یا فرزندان ایشان کمی از درد و رنج کودکان مبتلا به سرطان را از نزدیک احساس می کردند، طور دیگری عمل می کردند.

مشکل این جاست که متخصصان و صاحب نظران تصمیم گیر نیستند

از سوی دیگر مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با استقبال از نامه رییس دیوان عالی کشور به رییس جمهور گفت: تجربه کشورهای موفق دنیا نشان می دهد مهم ترین عامل کاهش آلودگی هوا ترغیب و تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای وسیله نقلیه شخصی است که مورد کم مهری و بعضاً بی مهری قرار گرفته است.

 یوسف رشیدی با تاکید بر این که در اختصاص امکانات و توزیع بودجه کشور سلامت مردم از اولویت برخوردار نیست، افزود: اگر سلامت مردم اولویت داشت به جای اجرای راه حل های مقطعی و ساده انگارانه مانند آب پاشی تهران برای کاهش آلودگی هوا به راهکارهای بنیادی و کارشناسی مانند اولویت دادن به حمل و نقل عمومی توجه می کردند.

وی ساختارهای اجرایی و اداری کشور و قوانین موجود را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد: اداره و مدیریت کلان شهری مانند تهران با ساختارها و مقررات قدیمی امکان پذیر نمی باشد و به عنوان نمونه تهران کماکان فاقد برنامه جامع کاهش آلودگی هواست و البته نگاه دولتی و غیر رقابتی بر صنایع خودروسازی و ضعف سیستم های نظارتی باعث تشدید آلودگی هوا شده است.

مدیر عامل شرکت کیفیت هوای تهران در پایان خاطرنشان کرد: در بحث آلودگی هوا مشکل این جاست که متخصصان و صاحب نظران تصمیم گیران این حوزه نیستند و امیدوارم نامه رییس دیوان عالی کشور و ورود ایشان به موضوع آلودگی هوای تهران باعث شود تا مسئولان دولتی این موضوع و سلامت مردم تهران را مورد توجه قرار دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.73958s, 18q