اسانس نعناع در کاهش شدت درد پس از سزارين موثر است

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4281
اسانس نعناع در کاهش شدت درد پس از سزارين موثر است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سزارين شايع‌ترين عمل جراحي زنان مي‌باشد و اغلب بيماران سزارين شده درد بعد از عمل را به علل مختلف مخصوصاً نفخ تجربه مي‌كنند. داروهاي مختلفي به عنوان ضد درد بعد از عمل مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

نسرين فاضل، كارشناس ارشد مامايي دانشگاه علوم پزشكي سبزوار در پژوهشي، تأثير سوپرمينت (اسانس نعناع) را بر شدت درد پس از سزارين بررسي کرده است.

در اين پژوهش که به صورت يك مطالعه كارآزمايي باليني با هدف تعيين تأثير اسانس نعناع بر شدت درد پس از سزارين در بيمارستان شهيدان مبيني سبزوار انجام شد، 107 زن سزارين شده (47 نفر گروه دارونما، 60 نفر گروه دارو) مورد مطالعه قرار گرفتند.

دارو و دارونما بعد از قطع سرم به ميزان سه دوز 40 قطره و 20 دقيقه به زناني كه دچار درد ناشي از نفخ بعد از عمل شده بودند خورانده شد و با استفاده از مقياس ديداري ميزان تأثير سوپرمينت بر شدت درد ارزيابي شد.

يافته‌هاي اين پژوهش حاكي از اين است كه، آزمون آماري من-وتيني نشان داد كه ميزان شدت درد در گروه دارو نسبت به گروه دارونما در 20 دقيقه دوم و 20 دقيقه سوم و 120 دقيقه بعد از مداخله به طور معني‌داري كاهش داشت.

با توجه به يافته‌هاي آماري اين پژوهش فرضيه پذيرش مبني بر اينكه اسانس نعناع بر كاهش درد پس از سزارين در گروه دارو نسبت به گروه دارونما موثر است مورد تأييد قرار گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.36863s, 18q