شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۰
کد خبر: 42844
سلامت نیوز:كودك شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یك لایه چربی جهت كنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛

اما اكنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند). اندامهای بدن كودك شما كاملا رشد كرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شكل گرفتن یك لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟
پزشك یا ماما در هر نوبت مراقبت های بارداری، با معاینه دقیق شكم شما وضعیت رشد و حالت قرار گرفتن جنین را بررسی می كند. وی ممكن است معاینه داخلی هم انجام دهد تا مشخص شود كه آیا افاسمان (نازك شدن بافت دهانه رحم) یا دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است یا خیر.

 اگر با گذشت هفته های متوالی كودك شما سرسختانه در جای خودش نشسته است وحشت زده نشوید! تنها 5% كودكان در سر موعد مقرر به دنیا می آیند. مطمئن باشید كه نوزادتان نمی تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر كودك شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشك یا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پایان هفته چهلم یك سونوگرافی انجام دهید تا از بی خطر بودن ادامه حاملگی اطمینان حاصل كند. اگر یك یا دو هفته از زمان مقرر (پایان چهل هفته) بگذرد و درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد اكثر پزشكان از اینداكشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده می كنند.

ممكن است شنیده باشید كه كیسه آب خانم حامله بدون بروز درد زایمان در یك محل شلوغ پاره می شود! اگر این اتفاق برای شما هم رخ بدهد نگران نشوید؛ پوسته كیسه آب در 15% موارد پیش از بروز درد زایمان پاره می شود. در چنین حالتی معمولا یك جریان تند آب دیده نمی شود بلكه یك ریزش آرام و یا مقداری ترشح آبكی مشاهده می شود. در هر حال اگر كیسه آب شما پاره شد (یا حتی شك كردید كه ممكن است ترشحاتی دیده باشید) به سرعت به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید اما خونسردی خود را حفظ كنید زیرا ممكن است تا بروز درد زایمان چند ساعت باقی مانده باشد.

بهتر است در این مورد قبلا با ماما یا پزشك خود مشورت كنید، ممكن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و كم شدن فواصل آنها در خانه صبر كنید یا به بیمارستان بروید تا آنتی بیوتیك به شما تزریق شود.

در صورتی كه بعد از پاره شدن كیسه آب انقباضات زایمانی شروع نشود ممكن است از القای زایمان استفاده شود. همچنین اگر مشاهده كردید كه فعالیت جنین كند یا كم شده است حتی اگر ترشح مایع نداشتید به سرعت به پزشك خود اطلاع دهید.

نشانه های دیگری هم هستند كه بیانگر نزدیك بودن حاملگی بوده و از پاره شدن كیسه آب معمول تر می باشند. شما ممكن است مقداری مخاط متراكم و ضخیم صورتی رنگ یا خونی را در لباس زیر خود یا هنگام رفتن به توالت مشاهده كنید، به این وضعیت "نمایش خونی" گفته می شود و علامت قریب الوقوع بودن شروع زایمان است و معمولا درد زایمان یك یا دو روز بعد از مشاهده نمایش خونی رخ می دهد (در صورت مشاهده لكه خونی واضح یا خونریزی از واژن در هر حالت به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید).

نشانه دیگر زایمان می تواند انقباضات متناوبی باشد كه فاصله بروز آنها دائما كمتر می شود. در صورتی كه قبلا انقباضهای براكستون هیكس را تجربه كرده باشید اكنون خواهید فهمید كه آن انقباضها تنها یك تمرین ساده بوده اند! پزشك یا ماما به شما خواهد گفت كه چه زمانی با او تماس بگیرید اما هنگامی كه انقباضاتی شروع شدند كه هر كدام بیشتر از یك دقیقه طول بكشند، هر 5 دقیقه یكبار رخ بدهند و حداقل یك ساعت به طور مداوم بروز كنند، احتمالا وقت آن رسیده است كه آماده رفتن به بیمارستان شوید. فاصله زمانی بین هر انقباض تا انقباض بعدی را اندازه بگیرید. اگر شك دارید كه درد زایمان فرا رسیده است یا نه، با پزشك خود تماس بگیرید.

ممكن است پزشك از شما خواسته باشد تا حركات كودك را بشمارید. حتی اگر او از شما نخواسته است كه تعداد حركات جنین را بشمارید، در صورت مشاهده افزایش شدید یا كاهش در فعالیت جنین به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید. كودك شما باید تا زمان به دنیا آمدن فعال باشد و كاهش فعالیت او می تواند نشانه بروز یك مشكل باشد؛ شاید لازم باشد زایمان به سرعت انجام شود.

فعالیت های این هفته
یك سوتین شیردهی بخرید: یك سوتین شیردهی بخرید و با خود به بیمارستان ببرید. شما بلافاصله پس از زایمان به آن نیاز خواهید داشت و مسلما دوست ندارید كه پدربزرگ را دنبال این كار بفرستید! پستانهای شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شیردهی كمی بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون سوتین خود قرار دهید به شما كمك خواهد كرد تا از ترشح شیر و كثیف شدن لباسهایتان جلوگیری كند.
منبع: نی نی سایت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =