چاره گرفتگی بینی

۱۳۹۰/۱۲/۰۱ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 42998
سلامت نیوز: گرفتگی بینی یكی از معمول ترین پیامدهای فصل سرد زمستان است و اكثر مردم در این فصل از سال از كیپ شدن مجاری بینی بر اثر ویروس هایی كه ظاهراً در هوا پخش هستند، رنج می برند.

یكی از اشتباهاتی كه مردم اغلب در این مواقع انجام می دهند، دائماً فین كردن یا بالا كشیدن مخاط بینی است این كار مشكل گرفتگی بینی را تشدید می كند چون مخاطی كه از این طریق به بینی می رود می تواند موجب بروز عفونت شود در عوض می توانید با انجام چند تكنیك ساده گرفتگی بینی را كاهش دهید یا حتی از بروز آن به طور كامل جلوگیری كنید.

سایت اینترنتی ارگانیك در گزارش جدیدی این چند تكنیك ساده را ارائه كرده كه عبارتند از:
- وقتی در رختخواب قرار می گیرید همیشه سر خود را در وضعیت بالاتری از بدن قرار دهید. این وضعیت میزان تشكیل مخاط بینی را كاهش می دهد. در واقع هر وضعیتی كه روی سینوس ها فشار وارد كند موجب شكل گیری مخاط بینی می شود. بهترین شكل خوابیدن این است كه صورت شما به سمت سقف اتاق باشد.

- پیاز برای از بین بردن احتقان بینی بسیار مفید است. برای این كار كافی است یك قاچ پیاز را بریده و آن را بو بكشید. پیاز مثل یك كاتالیزور برای پاكسازی بینی عمل می كند. كافی است یك تكه پیاز بریده شده را پنج دقیقه بو بكشید و تا بینی شما تمیز شود.

- غذاهای ادویه دار بخورید. خوردن غذاهای تند و ادویه دار مثل غذاهای فلفلی مجاری بینی را پاك می كند. برخی ادویه ها مثل فلفل حاوی تركیب شیمیایی موسوم به كاسپایسین هستند كه برای برطرف كردن گرفتگی مجاری بینی بسیار مؤثر است.

- مایعات گرم زیاد بنوشید. چای یا قهوه در این مورد كارایی خوبی دارند. هم چنین بخار حاصل از این نوشیدنی های داغ به كاهش مخاط بینی كمك می كند.

- بخور دادن نیز در این مورد تأثیر شگفت انگیز دارد. كافی است چند قطره عصاره نعناع را داخل آب داغ بریزید. سپس سر خود را با یك حوله بپوشانید و بخار این معجون را عمیقاً نفس بكشید. بستن سر با حوله باعث می شود بخار نعناع هدر نرود و بتوانید تمام آن را استنشاق كنید.

این تكنیك های ساده هم از گرفتگی بینی پیشگیری می كنند و هم تحریك پذیری مخاط بینی را در برابر ویروس ها كاهش می دهند.

منبع: روزنامه کیهان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.29033s, 18q