اميد به توليد سلول پايه با استفاده از پوست

۱۳۸۶/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4365
اميد به توليد سلول پايه با استفاده از پوست

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بي‌بي‌سي، كشف دانشمندان ژاپني و آمريكايي در اين زمينه به عنوان يك پيشرفت بزرگ در تحقيقات سلول پايه مورد استقبال قرار گرفته است.

اگرامكان تكرار همين موفقيت در مورد انسان نيز وجود داشته باشد، نياز به استفاده از جنين انسان براي توليد سلول‌هاي پايه كه مساله‌اي جنجال آفرين است از ميان خواهد رفت.

سلول‌هاي پايه قابليت تبديل به‌انواع سلول‌هاي بدن را دارند و اميد مي‌رود در آينده به درمان طيف وسيعي از بيماري‌ها از طريق جايگزيني ارگان آسيب ديده با ارگاني كه از سلول‌هاي پايه خود بيمار پرورش داده شده، منجر شود.

تا همين اواخر عمده‌ترين منبع توليد سلول پايه استخراج آن از جنين انسان تا قبل از رسيدن به هشت هفتگي بود، كه به علت نابودي جنين در اين فرآيند با مخالفت شديد برخي گروه‌ها روبروست.

در مطالعه تازه كه نتايج آن در نشريه "نيچر" چاپ شده ،دانشمندان براي توليد سلول پايه از سلولي به نام "فيبروبلاست" كه زير پوست يافت مي‌شود، استفاده كردند.

آنها با دستكاري ژنتيكي اين سلول موفق شدند آن را به وضعيت "جنيني" بازگردانند و سپس آن را به چند نوع سلول ديگر بدن موش تبديل كنند.

آنچه اين دستاورد را تقويت مي‌كند اين است كه سه تيم مختلف پژوهشگران از موسسه وايتهد كمبريج در ايالت ماساچوست، موسسه سلول پايه هاروارد، و دانشگاه كيوتوي ژاپن با استفاده از يك تكنيك واحد به نتايجي دقيقا همانند رسيدند.

پروفسور"رودلف جانيش"، سرپرست تيم محققان موسسه وايتهد، گفت: "براساس تمامي معيارهاي كاربردي ما، اين سلول‌هاي دوباره برنامه‌ريزي شده، از سلول هاي پايه جنيني غيرقابل تشخيص هستند."
دكتر"لايل آرمسترانگ"،استاد بيولوژي رشته سلول پايه در دانشگاه نيوكاسل، اين يافته را تحولي "ارزشمند و مهم" توصيف كرد.

با اين حال وي گفت كه اين تكنيك براي آنكه در مورد انسان ايمن باشد ، بايد ابتدا اصلاح شود، چرا كه در آزمايش روي موش براي تبديل سلول‌ها از يك "رترو ويروس" (كه ويروس اچ آي وي نيز جزو آنهاست) استفاده شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.46456s, 19q