بدون نياز به جراحي و به کمک گفتار درماني 80 درصد از گره هاي صوتي قابل درمان است

۱۳۸۵/۱۰/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 438
بدون نياز به جراحي و به کمک گفتار درماني 80 درصد از گره هاي صوتي قابل درمان است

فرهاد ترابي نژاد گفتار درمان وعضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت و گو با خبرنگار سرويس « بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، در اين زمينه گفت: يکي از اختلالات صوتي که در پي رفتارهاي غلط صوتي بروز مي کند اختلالات صوتي ناشي از گره صوتي يا ندول است.

وي با اشاره به اينکه اين گره ها غالبا در افرادي که از صداي خود خوب استفاده نمي کنند همچون کساني که فرياد مي زنند و يا صدايشان را عوض مي کنند اتفاق مي‌افتد؛ افزود: گره هاي صوتي معمولا در يک سوم قدامي تارهاي صوتي به وجود مي آيند که در ميان آموزگاران، خوانندگان و وعاظ و در مجموع کليه افرادي که از صوت حفره اي خود بهره مي گيرند، شايع تر است.

ترابي نژاد افزود: برخي بر اين عقيده‌اند که گره هاي صوتي کوچک و تازه با صوت درماني، قابل درمان هستند اما براساس مطالعه‌اي که در دانشگاه علوم پزشکي ايران برروي يک فرد داراي گره صوتي سخت انجام شد مشاهده گرديد که بيمار مبتلا به اين نوع گره صوتي نيز با استفاده از روش هاي گفتار درماني، بهبود مي يابد.

وي با اشاره به اين که جراحي،علامت را و گفتار درماني علت را از بين مي برد اضافه کرد: درمان به روش گفتار درماني، باعث تغييرشيوه صحبت کردن فرد مي‌شود در حالي که با استفاده از روش جراحي، نياز به استراحت صوتي بوده و پس از آن نيز بايد فرد مراحل گفتار درماني را آغاز نمايد.

عضوهيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: در اين تحقيق که بر روي يك مرد 46 ساله و داراي گره صوتي از نوع سخت و يک طرفه که از سوي پزشک ENT به اين دانشگاه معرفي شده بود؛ بيمار مورد ارزيابي دقيق قرار گرفت و الکتروالارينگوگرافي و استربوسپکي حنجره نيز براي او انجام شد. اين فرد ظرف مدت 40 روز بدون نياز به عمل جراحي بهبود يافت.

وي استراحت صوتي نسبي، کاهش انقباضي عضلاني، آرامش سازي، ماساژ سطحي ، اصلاح رفتارهاي صوتي و روش هاي ارتباطي، تمرين تنفسي و اصلاح روش هاي تغذيه اي، استفاده از داروهاي گياهي براي کاهش التهاب وايجاد آرامش و استفاده از آنتي بيوتيک را از روش هاي درماني حاصل از گفتار درماني به جهت از بين بردن اين معضل عنوان کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95853s, 18q