گرمازدگي و راههاي مقابله با آن

۱۳۸۶/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4382
گرمازدگي و راههاي مقابله با آن

اين بيماري اگر چه ممكن است عارض افراد در هر سني شود، ولي شيوع آن در سالمندان بيشتر است.

خستگي، غش، سردرد، رنگ پريدگي،ضعيف بودن نبض ، سطحي بودن تنفس، گرفتگي عضلاني و تشنگي زياد از علائم گرمازدگي است.

كار كردن در محيط بسيار گرم،از دست دادن مايعات بدن بر اثر تعريق و ننوشيدن مايعات كافي براي جايگزيني آب از دست رفته ، پوشيدن لباس زياد خصوصا لباس تنگ ، تب بالا، ورزش شديد در هواي گرم و پر رطوبت از عوامل موثر در ابتلا به گرمازدگي است.

دكتر "سعيد رمضاني "، يك پزشك عمومي در گفت و گو با خبرنگار "ايرنا" در اين زمينه گفت: هواي گرم و ورزش كردن باعث تعرق بدن مي‌شود، اما اگر بدن آب و يا نمك زيادي از دست دهد، نتيجه آن گرمازدگي و ناتواني خواهد بود.

وي افزود:اكثر افراد در روزهاي گرم بيش از يك ليتر تعرق دارند و بدن از طريق عرق كردن و هدايت جريان خون به زير پوست خود را خنك مي‌كند.

دكتر رمضاني تصريح كرد: اگر شخص گرمازده در معرض گرما باقي بماند، وضعيتش وخيم‌تر خواهد شد و حتي در معرض خطر مرگ قرار مي‌گيرد.

به گفته وي، در چنين وضعيتي، مكانيسم‌هاي خنك‌كننده بدن، كارايي خود را از دست مي‌دهند و بدن ديگر قادر نخواهد بود، گرماي دروني را آزاد كند.

" در اين حالت، دماي بدن بالا مي‌رود و شخص دچار سرگيجه، سردرگمي و تنفس‌هاي سريع و سطحي مي‌شود".

اين پزشك عمومي اظهار داشت:گرمازدگي يك مساله اورژانسي است و اگر به سرعت درمان نشود، ممكن است سبب شود تا شخص گرما زده در عرض چند دقيقه به "كما" رفته، پس از مدتي نيز به دليل از كار افتادن قلب ، كليه و يا مغز فوت كند.

دكتر رمضاني به افراد توصيه كرد:درهواي گرم، لباس سبك و گشاد بپوشند.

مرتب آب بنوشيد و صبر نكنند تا تشنه شوند و سپس آب بنوشند.

وي گفت:اگر افراد تعريق زياد دارند، بايد آب بيشتر بنوشند و اگر مقدار ادرار آنها كم شد، بايستي ميزان آب دريافتي را زيادتر كنند.

اين پزشك عمومي توصيه كرد:افراد بايد توجه داشته باشند كه اگر زيادي گرمشان شد، پنجره را باز كنند، يا از فن يا تهويه مطبوع استفاده كنند، زيرا اين كارها باعث راحت‌تر تبخير شدن عرق و در نتيجه خنك شدن پوست مي‌شود.

يك متخصص گياه دارويي نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، استفاده از "خاكشير يخ زده " با شربت آبليمو را براي جلوگيري از گرمازدگي موثر دانست.

"فريبرز معطر" گفت: با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و افزايش
احتمال شيوع بيماري‌هاي اين فصل كه بارزترين آن گرمازدگي و اسهال است ، خانواده‌ها مي‌توانند اين شربت را تهيه و مصرف كنند.

وي با اشاره به اين كه خاكشير داراي ماده‌اي ضد ميكروبي است كه در هواي سرد ، پايدار و فعال مي‌شود،افزود:براي جلوگيري از اسهال و بروز تاثير خنكي، خاكشير بايد به شكل يخ زده يا همراه يخ مصرف شود، در غير اين صورت ملين و اسهال آور است.

معطر تصريح كرد:باتوجه به گرمي و آلودگي هوا، مصرف آبليمو نيز به دليل داشتن ويتامين "سي ‪ " C‬كه داراي خاصيت ضدعفوني‌كننده است، توصيه مي‌شود و بهتر است هر دو روز يك بار يك ليمو در مصرف آب روزانه استفاده شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.96707s, 19q