پوستی که در آن زندگی می کنیم

۱۳۹۰/۱۲/۱۷ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 44028
سلامت نیوز : گفت و گو با دکتر حسین طباطبایی درباره پوست های مختلط

از بچگی همین طور بودم؛ پوست بینی و پیشانی ام همیشه چرب بود. حتی از حمام هم که بیرون می آمدم، حس می کردم پوست بینی و پیشانی ام زودتر از نقاط دیگر پوستم چرب می شود. کم کم به این مساله عادت کرده بودم تا همین چند ماه پیش که نامزدم با دیدن جوش های روی بینی و پیشانی ام دلیل آن را پرسید....

گفتم دیگر عادت کرده ام و از نوجوانی روی این قسمت های صورتم هرازگاهی جوش می زند و او با خنده گفت: «پس تو هم پوست مختلط داری!»

راستش کمی دلگیر شدم و او هم که متوجه دلخوری من شد، توضیح داد که نمی خواسته مسخره ام کند و «پوست مختلط»، یک اصطلاح پزشکی است. با دکتر طباطبایی، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره حکایت این پوست مختلط و چند و چون آن گفت وگو کردم.

▪ آقای دکتر! آیا پوست مختلط واقعا یک اصطلاح پزشکی است؟

بله، پوست مختلط، پوست مخلوط یا به عبارت دیگر پوست هایی که حالت دوگانه دارند، در افرادی که در اصطلاح تی فیس (T Face) هستند، دیده می شوند. بروز این ویژگی بیشتر جنبه ارثی دارد.

▪ مگر پوست افراد تی فیس، چه ویژگی هایی دارد؟

پوست صورت این افراد حالت دوگانه دارد به طوری که پوست پیشانی، بینی و چانه آنها چرب و پوست سایر نقاط صورتشان خشک یا معمولی است. درواقع پوست صورت آنها مخلوطی از دو نوع پوست مختلف است. علت تی فیس نامیدن این افراد این است که محدوده نقاطی را که در پوست صورتشان چرب است (پیشانی، بینی و چانه)، شکلی شبیه به حرف «T» دارد.

▪ این بیماری مشکل جدی ای هم برای فرد ایجاد می کند؟

اشتباه نکنید؛ پوست مختلط بیماری نیست و افرادی با این نوع پوست، بیمار محسوب نمی شوند. این نوع پوست یک ویژگی پوستی است. عارضه خاصی هم به دنبال ندارد. فقط اینکه برخی نواحی پوستشان زودتر از سایر نواحی چرب می شود و در دوره نوجوانی و جوانی ممکن است در این نقاط جوش ظاهر شود. این افراد امکان دارد با مشکلات اصلاح صورت هم مواجه شوند که به?خاطر مختلط بودن پوست است. مراقبت ها و رعایت نکته های بسیار ساده بهداشتی می تواند برای این افراد کافی باشد.

▪ درمان چطور؟ آیا درمان قطعی ای برای پوست مخلوط وجود دارد؟

نه؛ این ویژگی جنبه ارثی و ژنتیکی دارد و معمولا از بین نمی رود. البته مشکل چندانی هم به وجود نمی آورد که افراد از آن واهمه داشته باشند یا بخواهند آن را درمان کنند.

▪ افرادی که پوست مختلط دارند باید از چه نوع شوینده هایی استفاده کنند؟

برای شستن پوست های چرب معمولا به شوینده های خاصی نیاز نیست و می توان پوست چرب را با صابون های معمولی قلیایی نیز شست بنابراین افرادی که پوست مختلط دارند تی فیس هستند، می توانند برای شستشوی پیشانی، بینی و چانه خود از شوینده های معمولی استفاده کنند.

برای شستن پوست سایر قسمت های صورت که معمولی یا خشک است، بهتر است از صابون های معمولی استفاده نشود و می توان پس از شستن قسمت های چرب پوست، بدون تماس مستقیم صابون، هنگام آب کشی سایر بخش های پوست را شست.

▪ در مورد استفاده از کرم ها و موادآرایشی نیز توصیه خاصی برای افراد دارای پوست مخلوط وجود دارد؟

محافظت از قسمت های «T» صورت این افراد، کاملا شبیه مراقبت های پوست چرب است. افراد دارای پوست مخلوط می توانند برای ناحیه T شکل صورت خود از مواد آرایشی و بهداشتی مناسب برای پوست چرب (کرم ضدآفتاب، نرم کننده، مرطوب کننده و...) استفاده کنند. برای سایر نقاط پوست هم می توان با توجه به نوع پوست کرم های مناسب به کار برد.

▪ مطلب دیگری هم در این مورد وجود دارد؟

گاهی پرداختن به برخی موضوع های مربوط به سلامت و ارائه راهکارهای مناسب در این مورد باعث می شود مخاطبانی که خود را دچار این مشکل می دانند، گمان کنند بیمار هستند و خود را درگیر پیدا کردن راه درمان کنند، در صورتی که بیان این نکته ها به معنی این نیست که افراد دچار آن، بیمار هستند. پوست مخلوط و تی فیس فیزیکی، از همین موارد است که نباید به آن مانند یک بیماری نگاه کرد. پوست مخلوط یکی از انواع پوست است و مخلوط بودن آن ویژگی و خصلت پوست تلقی می شود. این افراد محاسن و معایب پوست های خشک و چرب را به طور یکجا در نواحی مختلف پوست خود تجربه می کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.12638s, 20q