پزشک خانواده تنها راه اثربخشی خدمات سلامت در کشور است

۱۳۹۰/۱۲/۲۱ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 44168
سلامت نیوز : معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تنها راه هزینه- اثربخشی خدمات سلامت در کشور اجرای برنامه پزشک خانواده است.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حسن امامی رضوی افزود: ما یک وزارتخانه خدماتی در بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم. ارزش این خدمات ما زمانی مشخص می‌شود که هزینه- اثربخشی داشته باشد و این نیز ممکن نیست مگر اینکه یک برنامه واحد به نام پزشک خانواده و نظام ارجاع به طور کامل در کشور اجرا شود.

وی افزود: ما به تاسی از وزیر بهداشت که در اجلاس روسای دانشگاه های علم پزشکی خود را وزیر پزشک خانواده معرفی کرد، به این برنامه باید اهمیت بدهیم.

وی ادامه داد: سطح بندی خدمات در برنامه چهارم توسعه شامل بخش خصوصی نمی‌شد ولی با تذکرات و استدلال های ما در برنامه پنجم توسعه بخش خصوصی نیز تابع سطح بندی شده است و این بدان معناست که در صرف منابع و امکانات حداکثر صرفه جویی‌ها و اثربخشی ها لحاظ شود.

وی درباره دیگر اقدامات معاونت درمان در سال جهاد اقتصادی گفت: در خصوص ارزیابی فناوری سلامت نیز در سال 90 حدود 70 پروژه معاونت درمان به نتیجه رسیده یا در حال مطالعه و طراحی است که در مجموع باعث صرفه جویی در منابع خواهد شد.

وی قدم بعدی در سال 90 را ارائه خدمات مبتنی بر شواهد دانست و گفت: یکی از طرح های بزرگ در این راستا راهنماهای بالینی هستند که این راهنماها مدیریت بیماری ها و تجویز نسخه و دارو توسط پزشک را سامان خواهند داد، که در این سال حداقل 30 مورد از این راهنماها سفارش داده شده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.98474s, 18q