پزشك خانواده، مسئوليت با وزارت بهداشت، اعتبار در وزارت رفاه

۱۳۸۶/۰۳/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4437
پزشك خانواده، مسئوليت با وزارت بهداشت، اعتبار در وزارت رفاه

حسن كراني، دبير ستاد پزشك خانواده و نظام ارجاع وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس، گفت:‌تاكنون 5 هزار و 640 پزشك و 4 هزار و 114 پرستار و ماما در طرح پزشك خانواده جذب شده‌اند و با توجه به برآورد اوليه هنوز به هزار و 200 پزشك و 400 ماما يا پرستار در اين طرح نيازمنديم اما با وجودي كه پرداختي ما به پزشكان و پرستاران و ماماها بين 600 تا دو ميليون تومان است در برخي مناطق محروم حتي با دو ميليون تومان حقوق در ماه نيز كسي داوطلب خدمت نيست.
وي اضافه كرد: بر اساس نظام طراحي شده براي طرح پزشك خانواده هر پزشك و تيم پزشكي خانواده در يك روستا يا شهر كه فعلا براي شهرهاي زير 20 هزار نفر اجرايي شده است بايد بين دو هزار و 500 تا 6 هزار نفر را تحت پوشش مراقبتهاي سلامت قرار دهد اما با توجه به اينكه ارائه همه خدمات سلامت به اين تعداد براي يك نفر مقدور نيست و لازم است براي هر فرد يك پرونده سلامت با پيگيريهاي دوره اي انجام شود درصدديم كه افراد شاغل در پزشك خانواده را به دو برابر فعلي افزيش دهيم.
كراني گفت:‌ هنوز طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع در شهرهاي بزرگ اجرايي نشده اما احتمالا اين طرح امسال در يكي دو شهر بزرگ كشور به صورت آزمايشي پايلوت مي‌شود كه هنوز نام شهرهايي كه در اين مرحله پايلوت مي شوند مشخص نشده است.
وي افزود: احراي طرح پزشك خانواده حدود 500 ميليارد تومان اعتبار دارد كه در اختيار وزارت رفاه و تامين اجتماعي است، حدود 70 درصد اين اعتبار براي خدمات سطح دوم و سوم كه خدمات تخصصي و بستري به بيماران ارجاع شده به شهرها است، پرداخت مي‌شود و 30 درصد ديگر به خدمات تيمهاي پزشك خانواده در روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر تعلق دارد.
وي گفت: متاسفانه در پرداخت حقوق پرسنل شاغل در اين طرح بين وزارت بهداشت و وزارت رفاه اختلاف نظرهايي وجود دارد كه گاهي منجر به تاخير در پرداختها مي‌شود، به همين علت وزارت بهداشت تاكنون چندين پيشنهاد مختلف را براي امضاي تفاهمنامه بين دو وزارتخانه به وزارت رفاه فرستاده است كه هر كدام از آنها به عللي به امضاي نهايي نرسيد و اكنون آخرين پيشنهاد ما در وزارت رفاه در حال بررسي است و منتظر پاسخ مسئولان وزارت رفاه هستيم و فعلا بر اساس موافقتنامه قبلي سال گذشته پرداختها انجام مي‌شود.
مشاور معاون سلامت وزارت بهداشت افزود: پرداخت حقوق اعضاي تيم سلامت پزشك خانواده بر اساس قرارداد دانشگاههاي علوم پزشكي و وزارت رفاه انجام مي‌شود و تا زماني كه وزارت رفاه اعتبارات تخصيص يافته را از سازمان مديريت و برنامه ريزي وصول و به دانشگاهها پرداخت نكند، وزارت بهداشت امكان پرداخت حقوق پرسنل طرح پزشك خانواده را ندارد.
وي گفت: مسائل ديگري نيز وجود دارد از جمله مسئله بيمه و بازنشستگي پزشكان و اعضاي تيم سلامت پزشك خانواده كه بايد با وزارت رفاه حل شود.
وي افزود: مشكل ديگر اين است كه هنوز فرهنگ سلامت محوري و نوبت دهي و سركشي نوبتي به افراد تحت پوشش پزشكان اجرايي نشده است و پزشكان خانواده كماكان بايد پاسخگوي مراجعات حضوري روستائيان و افراد تحت پوشش براي درمان باشند و به سفارشهاي آنها براي نوشتن دارو، آزمايش يا ارجاع به پزشك متخصص توجه كنند.
وي گفت: تا زماني كه يك عزم جمعي و بين بخشي به منظور فرهنگ سازي براي سلامت محور شدن خدمات بهداشتي- درماني در كشور و در طرح پزشك خانواده انجام نشود، طرح پزشك خانواده كه مبناي آن خدمات دهي بر اساس بسته هاي خدمتي تعريف شده به صورت نظام نوبت دهي است عملي نمي‌شود و متاسفانه صدا و سيما با ترويج فرهنگ تخصص گرايي پزشكي خلاف اين هدف تبليغات مي‌كند.
كراني افزود:‌ پزشكان خانواده بايد براي هر فرد تحت پوشش يك پرونده سلامت تشكيل دهند و وضعيت هر فرد را به طور مداوم در نوبت مشخص هم در زمان سلامت و هم بيماري ثبت كند اما متاسفانه كار اين پزشكان همچنان پاسخگويي به بيماران در زمان سرماخوردگي و بيماري و نوشتن نسخه شده است.
وي گفت: به طور كلي طرح پزشك خانواده با چالشهاي چهارگانه‌اي مواجه است كه عبارتند از اجراي درست عملكرد گروه پزشكان خانواده بر اساس اهداف طراحي شده، چالشهاي مربوط به اولويت‌بندي اجراي اهداف اين طرح، تخصصي شدن خدمات پزشكان خانواده و ارتقاي دانش پزشكان عمومي در زمينه پزشك خانواده، اجراي كامل نظام ارجاع و چالشهاي مالي و رفاهي پزشكان و تيم سلامت، كه قرار است گزارش كاملي از وضعيت اين چالشها آماده شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.51534s, 18q