مراقب افت دماي بدن در فصل سرما باشيد!

۱۳۸۵/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 445
مراقب افت دماي بدن در فصل سرما باشيد!

 

به گزارش (ايسنا) بدون پوشيدن لباس بيشتر، بدن شما بيش از گرمايي كه توليد مي‌كند، گرما از دست مي‌دهد.

اگر بدن مقدارزيادي گرما از دست بدهد،‌ با مشكل افت دماي بدن يا هيپوترمي مواجه خواهيد شد. همچنين در صورت قرار گرفتن در آب سرد و يا در موارد ابتلا به برخي از بيماري‌ها نيز ممكن است اين حالت بروز كند.


افت دماي بدن زماني بروز مي‌كند كه مكانيسم كنترل بدن شما براي حفظ دماي طبيعي بدن دچار مشكل مي شود. در اين وضعيت درجه حرارت بدن به كمتر از 35 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد. اين حالت مي‌تواند بسياري از دستگاه‌هاي بدن را تحت تاثير قرار دهد از جمله اينكه جريان خون در مغز و كليه‌ها كاهش پيدا مي‌كند. امكان بروز اين حالت در تمام سنين وجود دارد اما اكثر مبتلايان را سالمنداني تشكيل مي‌دهند كه نمي‌توانند خود را در زمستان گرم نگه دارند.


علائم و نشانه‌هايي كه ممكن است در اين وضعيت بروز كند شامل از دست رفتن تدريجي توان رواني و جسماني است. بعلاوه در موارد شديد افت دماي بدن حتي مي‌تواند منجر به مرگ شود.


اگرچه براي بسياري از مردم آمريكا افت دماي بدن خطر جدي نيست اما آمارها نشان مي‌دهد كه در اين كشور سالانه نزديك به 700 نفر در اثر هيپوترمي جان خود را از دست مي دهند.

علاوه بر قرار گرفتن به مدت طولاني در معرض هواي سرد فاكتورهاي ديگري كه معمولا باعث افزايش خطر افت دماي بدن مي‌شوند شامل سن بسيار پايين، وضعيت رواني نامطلوب و فرو رفتن در آب سرد هستند.


وقتي بيرون از منزل و در فضاي باز مشغول انجام فعاليت‌هاي مورد علاقه خود از جمله اردو زدن، شكار، ماهيگيري،‌ قايق سواري و يا اسكي هستيد بايد نسبت به تغييرات و شرايط آب و هوايي آگاه باشيد و مراقب باشيد كه خودتان يا اطرافيان شما احساس سردي يا خيس شدن نكنيد. در صورتي كه احساس سرما يا خيسي كرديد بهترين روش اين است كه سريعا به يك فضاي بسته برويد و خود را در اولين فرصت و تا پيش از كم شدن دماي بدن گرم و خشك كنيد.


شايعترين علائم افت دماي بدن شامل هماهنگي نامطلوب عضلات،‌ گيجي و سردرگمي ذهني، لرزيدن و پايين بودن درجه حرارت بدن ( كمتر از 35 درجه سانتيگراد)، كم شدن تعداد نبض، خواب آلودگي و ضعف هستند كه در صورت ادامه اين وضعيت علائم مزبور تشديد شده و ممكن است به سفت شدن عضلات، افت بيشتر درجه حرارت بدن، تغيير رنگ انگشتان دست و پا و نيز بستر ناخن‌ها به رنگ بنفش و از دست دادن هوشياري منجر شود.


مهمترين علل افت دماي بدن عبارت از قرار گرفتن به مدت طولاني در معرض سرما به ويژه در محيط باز و افزايش باد و سرما و همچنين غرق شدن در آب سرد و نجات فرد قبل از خفگي كامل هستند. البته در افرادي كه بيمار يا ضعيف هستند اين حالت ممكن است حتي در درجه حرارت‌هاي نزديك به درجه حرارت طبيعي بدن نيز بروز كند.


برخي عوامل اين حالت را تشديد مي‌كنند كه از جمله آنها مي‌توان به افزايش سن تا بالاي سن 60 سالگي و يا سن شيرخوارگي،‌ پوشيدن لباس نازك يا مرطوب،‌ لاغر بودن چرا كه افراد لاغر زودتر از افراد چاق دماي بدن خود را از دست مي‌دهند، استعمال دخانيات كه خون‌رساني به اندام‌ها را كاهش مي‌دهد، مصرف نوشيدني‌هاي الكلي،‌ ابتلا به بيماري‌هاي رواني و نيز ابتلا به بيماري‌هاي مزمن مانند نارسايي قلبي،‌ بيماري ريوي و بيماري‌هايي كه فرد را ناتوان و زمين‌گير مي‌كند، اشاره كرد.


بهترين راه‌هاي پيشگيري از افت دماي بدن اين است كه پيش از رسيدن زمستان و فصل سرما از سيستم گرم كننده منزل و داشتن لباس‌هاي گرم اطمينان حاصل كنيد، لباس‌هاي بادگير و چند لايه مانند شال گردن، كلاه و دستكش بپوشيد،‌ در هواي باراني اگر خيس شديد لباس‌هاي خود را هرچه سريعتر عوض كنيد، براي توليد گرما سعي كنيد حركت داشته باشيد، به هنگام بروز طوفان‌هاي شديد در زمستان منزل را ترك نكنيد، در رودخانه يا درياچه‌اي كه يخ بسته است اسكيت يا ماهيگيري نكنيد،‌ در فصل سرما كودكان را مرتبا تحت نظر داشته باشيد، در مواقع رفتن به پيك نيك و يا راه‌پيمايي در هواي سرد تجهيزات و آمادگي‌هاي لازم براي موارد اورژانس در صورت گم شدن و يا آسيب‌ديدگي را به همراه داشته باشيد.


همچنين بايد در فصل سرما مرتبا به ديدن افرادي كه نمي‌توانند به دليل بيماري يا كهولت سن از خود مراقبت كنند برويد.


در صورت افت دماي بدن راه اصلي درمان انتقال به نزديكترين مركز اورژانس و بستري شدن است. همچنين مي‌توانيد در موارد اضطراري تا زمان رسيدن اورژانس اقدامات زير را انجام دهيد:


1. دقت كنيد كه فرد ممكن است در اين وضعيت بدليل گيج بودن در برابر اقدامات فرد كمك كننده مقاومت كند.

2. فرد را روي تخت قرار دهيد و وي را با پتو برقي با درجه حرارت طبيعي بدن بپوشانيد.

3. مي‌توانيد از حمام گرم و نه داغ كمك بگيريد اما براي راهنمايي در اين مورد با يك مركز اورژانس تماس بگيريد.

4. اگر فرد در فضاي باز است وي را با پتو بپوشانيد يا در برابر باد محافظت كنيد.

5. مي‌توانيد از داروهايي براي حفظ فشار خون در صورت بحراني بودن وضعيت فرد استفاده كنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.33922s, 18q