شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۷
کد خبر: 44581

ورزش کردن روی تردمیل، شیوه خاصی دارد. برای این که درحین راه رفتن یا دویدن روی دستگاه، دچار آسیب‌های عضلانی اسکلتی نشوید، بهتر است همیشه به نکاتی توجه کنید...

سلامت نیوز: همه ما از محاسن و فواید پیاده روی و دویدن آگاه هستیم. پرداختن به این ورزش‌های مفید و ساده بهترین راه برای گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی دیگر مانند ایروبیک، بدن‌سازی، ورزش‌های گروهی و غیره می‌باشد.

تردمیل می‌تواند برای هر شیوه زندگی مناسب باشد برای آدم‌های گرفتار و برای آنهایی که به هر دلیل موجه یا ناموجهی دلشان نمی‌خواهد اول صبح یا آخرشب توی پارک‌ها بدوند یا پیاده روی کنند. با داشتن ابزار ورزشی تردمیل شما می‌توانید بدون ترک کردن محیط راحت خانه به بهترین و کم خطرترین ورزش بپردازید.

 
آشنایی با تردمیل


تردمیل یک وسیله ورزشی است که این روزها می‌توانید در بیشتر باشگاه‌های ورزشی آن را در کنار سایر انواع دستگاه‌های ورزشی ببینید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید روی آن راه بروید یاحتی بدوید. تردمیل ممکن است موتوردار یا بدون موتور باشد. اگر نوع بدون موتور را انتخاب کرده‌اید، در واقع نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می‌شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است و اگر هزینه مختصری برای خرید این دستگاه در نظرگرفته باشید، می‌توانید همین نوع را برای ورزش درمنزل خودتان انتخاب کنید. (البته استفاده به مدت زیاد از این نوع باعث آسیب به زانوها می‌شود). اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته‌تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می‌آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود می‌آورد. در این دستگاه، موتور تردمیل است که باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می‌شود. شما می‌توانید سرعت و شیب آن را تنظیم نمایید و حالتی را به وجود آورید مثل این که دارید در یک مسیر سربالایی راه می‌روید یا می‌دوید. این تردمیل‌ها معمولا یک مانیتور کامپیوتری دارند که با یا بدون سیم‌های مخصوصی که به بدن وصل می‌شوند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت‌هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می‌شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیل‌ها نگاه کنید، برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ای را خواهید یافت که به کمک آن‌ها می‌توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

توصیه‌هایی برای خرید تردمیل

قبل از این که برای خرید تردمیل به بازار بروید، لازم است اطلاعاتی را درباره این دستگاه به دست بیاورید تا بتوانید دقیقاً همان نوعی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما است:

* هنگام خرید تردمیل، قبل از هر چیز دیگری به این موارد توجه کنید: جنس دستگاه، صفحه تردمیل، قدرت موتور، حداقل و حداکثر سرعت دستگاه، شیبی که می‌تواند ایجاد کند، وزنی که می‌تواند تحمل نماید، حداکثر ساعاتی که می‌تواند بدون وقفه کار کند، میزان سروصدای موتور و امکانات جانبی دیگر.

* اینترنت منبع مناسبی برای کسب اطلاعات جدید درباره تردمیل و سایر ابزار و وسایل ورزشی جدید است. شما می‌توانید چند مارک معتبر تردمیل را در نظر بگیرید و سری به سایت‌های کارخا نجات تولید کننده این محصولات بزنید. هر یک از این شرکت‌ها معمولاً قابلیت‌های دستگاه تولیدی خود را به طورکامل در این سایت توضیح داده‌اند و شما می‌توانید این قابلیت‌ها را با هم مقایسه کنید و تصمیم خودتان را بگیرید.

* حتما به استحکام و امنیت دستگاهی که می‌خواهید بخرید توجه داشته باشید. تردمیل هر چقدر محکم تر و ثابت‌تر باشد بهتر و مناسب‌تر است. برای امنیت دستگاه هم دستگیره‌هایی در جلوی آن تعبیه شده که می‌توانید هنگام پیاده روی یا دویدن روی تردمیل، دست‌های خود را به آرامی به آنها بگیرید. تردمیلی که هنگام دویدن روی آن احساس می‌کنید که صفحه‌اش دارد در زیر پایتان می‌لرزد، اصلاً مناسب نیست.

* اگر به نمایندگی‌های مجاز فروش تردمیل سری بزنید معمولا به نفعتان تمام می‌شود چون می‌توانید انواع مختلف این دستگاه را در کنار هم ببینید، آنها را امتحان و با یکدیگر مقایسه کنید .حسن دیگر مراجعه به نمایندگی‌های مجاز این است که با تولید مدل‌های جدیدتر و ارایه به بازار میتوان مدل‌های قدیمی تر را با تخفیف مناسب خریداری نمود. از سوی دیگر در این مراکز، کارشناسانی حضور دارندکه درانتخاب تردمیل مناسب به شما کمک میکنند. خرید از یک نمایندگی مجاز یک فایده دیگر نیزدارد وآن، دریافت یک گارانتی معتبر است که به واسطه آن، اگر ایرادی در دستگاه به وجود بیاید، می‌توانید از تعمیرکاران شرکت مربوطه بخواهید آن را برطرف نمایتد.

* اگر تردمیل را برای منزل خریداری می‌کنید پیشاپیش حواستان به این مساله باشدکه آیا فضای کافی برای قراردادن آن درمنزلتان دارید یا خیر. برای این منظور، میتوانید ابعاد فضایی راکه برای گذاشتن تردمیل در نظر گرفته‌اید، اندازه بزنید واز فروشنده بخواهید دستگاهی را به شما معرفی کند که با فضای در نظر گرفته سازگار باشد. تردمیل را باید در جایی از منزل قرار بدهید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام قسمت‌های دستگاه روی زمین قرار بگیرد و روی زمین از ثبات کافی برخوردار باشد.

نكاتی برای حداکثر استفاده از تردمیل

ورزش کردن روی تردمیل، شیوه خاصی دارد. برای این که درحین راه رفتن یا دویدن روی دستگاه، دچار آسیب‌های عضلانی اسکلتی نشوید، بهتر است همیشه به این نكات توجه کنید:

* اولین قدم در استفاده ازتردمیل، پوشیدن كفش ورزشی مناسب می‌باشد.

* مرحله بعدی روی تردمیل، وضعیت بدنی مناسب می‌باشد؛ یعنی سرتان را بالا بگیرید، عضلات گردنتان را کاملا شل کنید و آرام باشید و ترجیحا مستقیم به جلو نگاه کنید. اگر قرار است هنگام استفاده از تردمیل به تلویزیون نگاه کنید، این تلویزیون باید در ارتفاعی نصب شده باشد که شما مجبور نباشید گردنتان را برای مدت طولانی با زاویه نگه دارید.

* دست‌هایتان را آرام آرام مشت کنید، البته نه تا حدی که دست هایتان کاملاً منقبض شود. سعی کنید هنگامی که روی تردمیل راه می‌روید یا می‌دوید، بازوهایتان از کنار بدنتان به سمت جلو و عقب حرکت کنند و در واقع، یک جور حرکت آونگی داشته باشند.

* توصیه می‌شود هنگام ورزش کردن، عضلات شکم را منقبض نمایید.

* راه رفتن روی تردمیل، نیاز به گام‌های خیلی کوتاه یا خیلی بلند ندارد. توصیه می‌شود روی تردمیل، همان طوری قدم بردارید که برای شما آسان و معمول است نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند.

* توصیه می‌شود روی نفس‌های خود و نوع تنفس نمودن تمرکز داشته باشید. سعی کنید به صورت طبیعی نفس بکشید و گهگاهی که می‌توانید، نفس عمیق بکشید.
* بهترین برنامه ورزشی با تردمیل آن است که به‌صورت یک عادت روزانه مانند مسواک زدن، از آن استفاده کنید. در صورتی که این کار را هر روز و به ‌طور منظم انجام دهید، سوخت و ساز بدن شما افزایش خواهد یافت و برای سوزاندن چربی‌های بیشتر مؤثرتر عمل خواهد کرد.

منبع: وزارت بهداشت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =