بضاعت ما فقط شناسايي يك ششم موارد ايدز است

۱۳۸۶/۰۳/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4459
بضاعت ما فقط شناسايي يك ششم موارد ايدز است

دكتر محمد مهدي گويا مدير مركز بيماريهاي وزارت بهداشت در اين نشست با بيان اينكه ايدز يك بحران چند بعدي است، نه صرفا بهداشتي گفت: از يكسو مي‌توان گفت كه اين پديده يك اورژانس اجتماعي است و از سوي ديگر يك بيماري مزمن اجتماعي و آنچه در اين ميان مهم است اين  كه درمان بايد ماهيت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و بهداشتي مشكل را دربرگيرد.

وي معتقد است سازمانهاي بين‌المللي به نقش NGOها در فعاليتهاي مشاركتي بيشتر از همكاري با سازمانهاي دولتي اهميت مي‌دهند.

وي با بيان اينكه بضاعت ما تا آنجا بوده كه يك پنجم يا يك ششم موارد ايدز را در كشور شناسايي كرده‌ايم اظهار داشت: نمي‌توان در زمينه ايدز، يك شبه همه تابوها را شكست. آموزش تربيت جنسي در قالب برنامه‌هاي آموزشي در NGOها و سازمانهاي دولتي با هم مي‌تواند پيش برده شود. اما بايد به ياد داشت كه آموزش و پرورش در اين رابطه داراي ملاحظات خاصي است كه بايد به آنها احترام گذاشت.

مدير مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت با بيان اينكه از سال پيش تا كنون بودجه ايدز، چهار برابر افزايش يافته است، گفت: برنامه كشوري كنترل اچ آي وي در دولت جديد به شوراي عالي سلامت ارائه شده و ايرادهايي به آن گرفته‌اند از جمله اينكه نقش زنان در پيشگيري بايد پررنگتر ديده شود. ويژگي اين برنامه آن است كه NGOها هم در تدوين آن نقش داشته‌اند. 

اين كارشناس با تاكيد بر اين كه NGOها در ترويج پيشگيري از ايدز ‌مهمترين نقش را بر عهده دارند گفت: از دلايل اهميت NGOها در رابطه با پيشگيري از ايدز، دسترسي به گروه‌هاي سخت دسترس مثل زنان خياباني و معتادان تزريقي و نيز ايجاد تعهد و خلاقيت در NGOها است. همچنين اين سازمانها قادر به ارائه خدماتي هستند كه بخش دولتي يا قادر به ارائه نيست يا تمايلي به ارائه آنها ندارد و در اين راستا، خدمات را به صورت كارآمدتر ارائه مي‌دهند.

وي درباره نكات اجرايي مهم براي NGOها با تاكيد بر اينكه زنان به عنوان بهترين منبع مشاركت به شمار مي‌روند تصريح كرد: دانش‌آموزان نقش مهمي در خدمات داوطلبانه دارند، همچنين در ازاي فعاليت‌هاي داوطلبانه نبايد حقوقي پرداخته شده و NGOها بايد شفاف بوده و معتدل حركت كنند. برنامه‌هايشان بايد با توجه خاص به گروه‌هاي در معرض خطر و اقشار مختلف در دسترس جامعه طراحي شوند كه فعاليتها نتيجه بخش باشند.

گويا با اشاره به ويژگي‌هاي يك تشكل غيردولتي موفق، گفت: خدمات و آموزش ارائه شده تشكل غيردولتي موفق بايد اثربخش باشد، كليه خدماتش به صورت سطح‌بندي شده و شامل تمام گروه‌هاي هدف و بالاخص گروه‌هاي در معرض خطر و داراي رفتارهاي پرخطرباشد و بر اساس مسايل و مطالبات جامعه طراحي و اجرا ‌شود.

همچنين كليه خدمات و آموزش‌هاي اين تشكلها،بايد دسترسي تمام گروه‌هاي هدف را در نظر گيرد و از مشاركت جامعه در تحقيق و پژوهش و نيز ارزشيابي برنامه‌هايش بهره‌مند شود.

وي با بيان اينكه اين تشكل‌ها در تامين منابع مالي خود از جلب حمايت مردم بهره‌مند هستند، افزود: اين تشكل‌ها، گروه‌هاي هدف خود را شناخته و راه‌هاي دسترسي به آنها را مي‌دانند. همچنين برنامه عملي براي ارتقاي توانايي‌هاي عملي و فني اعضاي خود دارند، از نظام صحيحي براي ثبت و نگهداري مدارك و مستندات فعاليتها بهره مي‌جويند، نظام صحيحي براي ارزشيابي برنامه‌هاي خود داشته و در مقابل دولت و مردم پاسخگو هستند.

مدير مركز مديريت بيماريها با تاكيد بر اينكه اين تشكلها پاسخگو و شفافند گفت: تشكل‌ها همچنين متعهد به برنامه ملي كنترل عفونت HIV/AIDS هستند، داراي برنامه استراتژيك و عملياتي بوده و پرسنل زير مجموعه خود را ملزم به رعايت كليه ضوابط اخلاقي در تمامي مراحل ارائه خدمات به گروه‌هاي هدف مي‌كنند.

گويا درباره نتايج يك مشاركت موفق با اشاره به اينكه مسايل مربوط به‌ پيشگيري از رفتارهاي پرخطر كه به دلايل فرهنگي و اجتماعي، دولت به انجام آنها تمايلي ندارد، حل مي‌شود خاطرنشان كرد: همچنين جامعه در كنترل بيماري، توانمند شده و برنامه‌هاي مربوطه در گروه‌هاي سخت در دسترس و آسيب‌پذير جامعه كه دولت توان دسترسي به آنها را ندارد تكرار مي‌شود.

وي درباره تجارت موفق كشور در رابطه با همكاري NGOها با دولت اظهار داشت: هسته‌هاي دانشجويي و نيز گروه‌هاي همسان در معرض خطر در اين رابطه تشكيل شده، برنامه‌هايي كه دولت امكان سرمايه‌گذاري ندارد، به اجرا درآمده و مراكز درمان نگهداري با متادون راه‌اندازي شده، برنامه‌هايي براي پيشگيري توسط مبتلايان به HIV به اجرا درآمده و اين افراد طي اين برنامه‌ها توانمند شده‌اند.

گويا، با تاكيد بر اينكه معتقد نيستم كه دولت مخالف NGOهاست و احترام و جايگاه ويژه‌اي براي آنها قايل است تصريح كرد: NGOها بسياري از كارهاي انجام نشده را انجام مي‌دهند و به عنوان نماينده وزارت بهداشت هم معتقدم كه اين وزارتخانه، احترام ويژه‌اي براي اين تشكلها قائل است و ما نظرات خود را به NGOها تحميل نمي‌كنيم.

كريستين سالازار، نماينده يونيسف در ايران نيز در ادامه اين نشست با بيان اينكه فضا براي همكاري دولت و NGOها راجع به كودكان فراهم شده است اظهار داشت: ما در اين زمينه با شركاي مختلفي از جمله NGOها و دولت همكاري مي‌كنيم و به اين دليل گاهي اوقات روند اين همكاري كند مي‌شود اما ارزيابي داخلي مي‌گويد كه اين روند آهسته، به معناي موفقيت است.

وي در پايان خاطرنشان ساخت: يونيسف وظيفه خويش مي‌داند كه از تمام كساني كه در زمينه مسائل زنان و كودكان در ايران و جهان فعاليت مي‌كنند حمايت كرده و آمادگي خود را براي كمك به NGOها در زمينه ارائه خدمات در اين حوزه اعلام مي‌كنيم.
 
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.67534s, 18q