سلامت نیوز : با نزدیک شدن به سال جدید خیلی از خانم‌ها به تغییر دکوراسیون خانه فکر می‌کنند تا همگام با شروع فصل بهار، حال و هوای زندگی‌شان هم رنگ و بوی تازه ای بگیرد. در این میان یکی از بخش‌های مورد توجه منزل، آشپزخانه است که تغییر دکوراسیون این محیط جزو اولویت‌های اول برخی از خانم‌هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، اگر این روزها در فکر رنگ‌آمیزی دیوارها یا خرید لوازم تازه‌ای برای آشپزخانه‌تان هستید، بهتر است قبل از انتخاب رنگ‌های مختلف کمی‌ هم به وضعیت جسمانی خودتان توجه کنید. می‌پرسید چرا؟ به این دلیل که اگر دچار پرخوری و اضافه‌وزن هستید، انتخاب گروهی از رنگ‌ها به افزایش اشتها و چاقی دامن می‌زنند! برعکس، اگر با کمی‌ دقت رنگ‌های تازه‌ای را به آشپزخانه راه دهید راحت‌تر رژیم می‌گیرید و برنامه‌های کاهش وزن را با موفقیت بیشتری طی می‌کنید. پس با رنگ‌های مختلف و تاثیرشان بر روی اشتها بیشتر آشنا شوید و با انتخاب طیف رنگی مناسب، کمبود یا اضافه‌وزن‌تان را راحت‌تر برطرف کنید.

به رنگ آتش
بسیاری از تحقیقات این گفته را تایید می‌کنند که قرمز، رنگ اشتها برانگیز است. این رنگ انرژی‌بخش است و اگر مدت زیادی در محیط قرمزرنگی باشید فشارخون‌تان افزایش یافته و ممکن است اشتهای‌تان برای غذا خوردن بیشتر شود. پس اگر شما یا سایر افراد خانواده‌تان اضافه‌وزن دارید و در شرایط عادی هم خوش‌اشتها هستید، سراغ رنگ‌ قرمز برای دکوراسیون آشپزخانه نروید. به‌همین دلیل صاحبان رستوران‌ها رنگ میز و صندلی یا دیوار‌ها را قرمز انتخاب می‌کنند تا مشتریان گرسنه غذای بیشتری سفارش دهند!

برخی پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهد که انتخاب رنگ «قرمزتیره» برای دیوار‌های محل غذاخوری مناسب‌تر است. ترکیب قرمز با سفید، تندی قرمز را ملایم‌تر می‌کند و برخی از پژوهشگران متعقدند که قرمز در کنار رنگ زرد‌، اشتها را بیشتر افزایش می‌دهد.

به رنگ پرتقال
نارنجی، نسبت به قرمزرنگ ملایم‌تری است که می‌توانید برای تزئینات بخش غذاخوری مهمان‌ها هم از آن استفاده کنید. رنگ‌نارنجی فعالیت ذهن را بیشتر می‌کند و در ترکیب با رنگ‌های مکمل دیگری مانند سبز یا آبی هم بکار می‌رود. اگر می‌خواهید آشپزخانه گرمی‌ داشته باشید نارنجی را به عنوان گزینه مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه به فهرست‌تان اضافه کنید.

به رنگ آفتاب
زرد جزو رنگ‌هایی است که به سرزندگی و سرحال شدن کمک می‌کند. بنابراین خوب است لیوان‌های زردرنگی بخرید و صبح‌ها داخل این لیوان‌ها چای یا آبمیوه بنوشید و با مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و همزمان تماشای رنگ‌زرد، قبراق و سرحال و برای یک روزکاری پرتلاش‌ آماده شوید.
علاوه بر این، رنگ‌زرد تمرکز را بالا می‌برد و ظروف تزئینی زرد می‌توانند به مرکز نمایش آشپزخانه شما تبدیل شوند؛ در نتیجه توجه دیگران را به خودشان جلب کنند. نتایج برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهد که رنگ زرد در گروه رنگ‌های اشتهابرانگیز جای می‌گیرد و البته در کنار نارنجی یا قرمز تاثیر بیشتری دارد.

به رنگ طبیعت
رنگ سبز به رنگ آرامبخش معروف است و فرقش با آبی این است که کمی ‌هم شادی را به روان‌تان تزریق می‌کند. سبز روشن برای اتاق‌های خواب و نشیمن گزینه مناسبی است ‌اما به دلیل اینکه سبز به‌‌طور طبیعی در گروه رنگ‌های سرد جای می‌گیرد، انتخاب آن برای آشپزخانه چندان مناسب به نظر نمی‌رسد؛ به ویژه اگر به بی‌اشتهایی مزمن دچار هستید به هیچ وجه در تغییرات دکوراسیونی تازه سراغ این رنگ نروید.
البته ترکیب سبز با نارنجی یا قرمز گرمای بیشتری ایجاد می‌کند و فضای غذاخوری شما را شاد‌تر جلوه می‌دهد. بهتر است که رنگ بشقاب یا انواع وسایل غذاخوری شما مثلا نارنجی باشد و در مورد مواد غذایی سراغ انواع سبز آن بروید چون وجود سبزیجات در رژیم غذایی سلامت‌تان را تضمین می‌کند.

به رنگ آسمان
شاید پیش از این شنیده باشید که آبی یکی از رنگ‌هایی است که با بی‌اشتهایی ارتباط دارد. در واقع باید به این نکته دقت کنیم که کمتر غذایی پیدا می‌شود که آبی باشد و این رنگ به‌‌طور طبیعی در بیشتر سبزی‌ها و میوه‌ها دیده نمی‌شود. بنابراین گروهی از مردم با اشاره به این نکته می‌گویند که آبی‌رنگ اشتهابرانگیزی نیست چون هیچ غذای خوشمزه‌ای را در ذهن ما تداعی نمی‌کند. به همین دلیل برخی افراد برای تزئینات آشپزخانه هم این رنگ را به‌کار نمی‌برند چون معتقدند سبب بی‌اشتهایی می‌شود.
به‌طور کلی، آبی، ‌رنگ آرامش‌بخشی است و انتخابی عالی برای اتاق‌های خواب است‌ اما افرادی که می‌خواهند با کمک رژیم‌های غذایی وزن‌شان را کم کنند هم می‌توانند از اثرات مفید این رنگ بهره‌مند شوند. پس اگر فرد چاقی هستید رنگ بشقاب و لیوان‌های غذاخوری را تغییر دهید یا با کمک رومیزی‌های آبی فضای آشپزخانه را آرامبخش‌تر کنید تا با این ترفند پرخوری را کنار بگذارید.

رنگ خنثی
خاکستری یکی از بهترین رنگ‌ها برای کاهش اشتهاست. این رنگ به‌‌طور طبیعی استرس را کاهش می‌دهد و سبب آرامش بیشتری می‌شود؛ در نتیجه به راحتی پشت میز آشپزخانه می‌نشینید و با خوردن حجم غذای کمتر سیر می‌شوید.

آبی از نوع فیروزه
آبی فیروزه‌ای برخلاف آبی معمولی اشتهابرانگیز است. پس اگر فرد لاغری هستید و البته از رنگ‌های گرمی ‌مانند قرمز و نارنجی خوشتان نمی‌آید شک نکنید که بهترین گزینه برای شما آبی فیروزه‌ایست. پس با اضافه کردن اجزای دکوراسیونی مختلف مانند گلدان، جاشمعی و حتی انتخاب ظروف و بشقاب‌های سفالی آبی فیروزه‌ای، با یک سلاح مناسب به جنگ لاغری بروید تا در مدت کوتاهی به وزن دلخواه‌تان برسید.

رنگ‌ها و کودکان
یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد که کودکان هم به شدت تحت تاثیر رنگ موادغذایی و همین طور فضای محیط قرار می‌گیرند. در واقع رنگ‌ها بر روان کودکان و اشتهای آنها تاثیر زیادی دارند. به همین دلیل است که گاهی اوقات شرکت‌های تبلیغاتی با کمک بسته‌بندی‌های پر زرق و برق، کودکان را به سوی خوردن غذاهای کم‌ارزش جلب می‌کنند ‌اما بهتر است شما به عنوان والدین باهوش پیش‌دستی کنید و با انتخاب ظروف غذاخوری شاد و کارتونی و فضای غذاخوری مناسب فرزندتان را سمت خوردن غذاهای سالم خانگی هدایت کنید. بهتر است در میان ظروف غذاخوری کودکان رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی وجود داشته باشد تا اشتها و علاقه آنها بیشتر شود و با رغبت بیشتری غذای خانگی بخورند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =