پليس سيگارها را خاموش مي‌كند

۱۳۸۶/۰۳/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4474
پليس سيگارها را خاموش مي‌كند
مهم‌ترين پيشنهاد در اين‌باره جريمه نقدي افرادي است كه قانون‌شكني مي‌كنند و در اماكن عمومي‌سيگار مي‌كشند. به گفته دکتر غلامرضا حيدري، رئيس کلينيک ترک دخانيات و سرپرست تحقيقات کنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، پيشنهاد جريمه نقدي افراد خاطي از سوي پليس بهداشت مي‌تواند يک ضامن اجرايي معتبر براي رسيدن به اهداف قانون کلي جامع كنترل دخانيات باشد.
دكتر حيدري با تاكيد بر اين كه در حال حاضر دغدغه اصلي مسئولان نيز در مورد اين قانون، نداشتن راه حل براي اجراي اين دستورالعمل است مي‌گويد: پيشنهاد ما اين است كه با ايجاد پليس بهداشت از طريق ثبت كد ملي افراد متخلف برگه‌هاي جريمه نقدي توسط پليس صادر شوند و در صورت عدم پرداخت جريمه چون موردتخلف ثبت شده است، در مواقعي چون استخدام، مراجعه به بانك، خروج از كشور و... كه نياز به تكميل مدارك است اين امر لحاظ مي‌شود، مانند خلافي ماشين كه به محض نقل و انتقال بايد تسويه شود.
او البته تاكيد مي‌كند: البته چند سالي زمان مي‌برد تا اين جريمه نقدي افراد سيگاري در اماكن عمومي‌عملياتي شود و جا بيافتد و مشاركت و همكاري نهاد‌هاي مختلفي را مي‌طلبد.
به گفته دكتر حيدري، در قانون جامع کنترل دخانيات، به مسائل مرتبط با دخانيات از نظر توليد، توزيع، عرضه، تبليغات و ماليات سيگار و نيز آموزش پيشگيري از استعمال سيگار با
 فرهنگ سازي مناسب براي جلوگيري از مصرف سيگار از سوي افراد جديد که اکنون سيگار نمي‌کشند، اشاره شده و جرايمي‌نيز براي متخلفان از اين قانون در نظر گرفته شده است. بر اساس اين قانون، تک فروشي سيگار، استعمال سيگار در اماکن عمومي، فروش سيگار به افراد زير 18سال و هر گونه تبليغ سيگار به شکل مستقيم و غيرمستقيم ممنوع شده است و براي عرضه کنندگان غيرمجاز سيگار جرايمي‌از 5هزار تومان تا 5ميليون تومان در نظر گرفته شده است.
برگه‌هاي جريمه سيگار
رئيس کلينيک ترک دخانيات و سرپرست تحقيقات کنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اين مورد مي‌گويد: اگر دستورالعمل‌هاي اجرايي قانون جامع کنترل دخانيات از سوي وزارت بهداشت نهايي و به نهادها و دستگاه‌هاي مرتبط ابلاغ شود، با توجه به وجود ستاد ملي مبارزه با دخانيات که از روساي مختلف نهادهاي دولتي تشکيل شده، انتظار مي‌رود يک ضامن اجرايي براي رسيدن به اهداف قانون کلي دخانيات باشد.
وي مي‌افزايد: بر اساس ماده 13 قانون جامع كنترل دخانيات براي كارمندان دولت، بر اساس آئين نامه استخدامي‌و تخلفات اداري ابتدا با تذكر شفاهي بعد توبيخ كتبي و در نهايت جريمه نقدي و كسر از حقوق متخلفين برخورد مي‌شود و در دانشگاه‌ها هم حراست دانشگاه متولي اين كار است.
او در پاسخ به سوأل همشهري مبني بر اينكه متوليان قانوني برخورد با افرادي كه در اماكن عمومي‌چون رستوران‌ها، مترو و... سيگار مي‌كشند چه كساني هستند مي‌گويد: در حال حاضر وزارت بهداشت مسئول نهايي كردن دستورالعمل اجرايي قانون جامع كنترل دخانيات است كه در صورت نهايي شدن بر اساس اجراي جرايم از طريق افراد حقيقي توسط شوراي حل اختلاف انجام خواهد شد.
او مي‌افزايد: در حال حاضر برگه جريمه اختصاصي نداريم ولي بر اساس قانون، اين افراد بايد از مبلغ 7 تا 10 هزار تومان جريمه شوند.
رانندگان سيگارها را خاموش كنند
بر اساس آيين‌نامه قانون جامع كنترل دخانيات، رانندگاني كه حين رانندگي سيگار بكشند، جريمه مي‌شوند. اين خبري بود كه چند هفته قبل، معاون سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد.
به گفته مويد علويان با توجه به اين‌كه بر اساس قوانين راهنمايي و رانندگي، غذا خوردن، آشاميدن، با تلفن همراه صحبت كردن و سيگار كشيدن موجب عدم تمركز حواس راننده مي‌شود و خلاف است، مأموران راهنمايي و رانندگي بر اساس اين قانون اكنون نيز مي‌توانند رانندگاني را كه حين رانندگي سيگار مي‌كشند، جريمه كنند.
به گفته وي، در همين راستا در محيط‌هاي دانشگاهي سخت گيري‌هايي در زمينه مصرف سيگار از طرف کميته‌هاي انضباطي و حراست دانشگاه‌ها اعمال شده است و به طور مثال در دو دانشگاه علامه و شيراز دستورالعمل‌هايي براي ممنوعيت استعمال سيگار اعلام شده است. همچنين در برخي خوابگاه‌ها برخورد‌هايي نيز صورت گرفته است.
ايران در محاصره دود
بر اساس تحقيقات، حدود 10ميليون نفر از افراد بالاي 15سال در کشور سيگار مي‌کشند که حدود 12درصد اين جمعيت است و با در نظر گرفتن حدود 2ميليون نفر مصرف کننده سيگار و قليان در گروه سني 13تا 15سال بين 10تا 12ميليون نفر در کشور، مصرف کننده دخانيات هستند.
يکي از بند‌هاي تصويب شده در طرح ارتقاي امنيت اجتماعي هم برخورد با عوامل و استعمال کنندگان دخانيات در اماکن عمومي‌بود و در ادامه طرح ارتقاي امنيت اجتماعي قرار بر اين است که با مصرف کنندگان و توزيع کنندگان مواد مخدر و همچنين استعمال کنندگان دخانيات در اماکن عمومي‌برخورد شود.
در حال حاضر حدود 10 ميليون سيگاري در ايران وجود دارند. همچنين سرانه استعمال سيگار در جامعه ما روزانه 5 نخ است.همچنين سالانه يک هزار و 460 ميليارد تومان بابت خريد سيگار هزينه مي‌شود و ايران بعد از ژاپن و عربستان سعودي سومين مصرف کننده بزرگ سيگارهاي امريکايي در جهان است.
بر اساس گزارش‌هاي وزارت بهداشت ايران، مرگ و مير ناشي از مصرف دخانيات سالانه 50 هزار نفر برآورد شده است. به گفته اين سازمان، سيگار
 مهم ترين کالاي مجاز صادراتي سال‌هاي اخير شرکت‌هاي امريکايي به ايران بوده است. با وجود اين که دولت امريکا در ماه‌هاي اخير تحريم‌هاي بيشتري عليه ايران وضع کرده است اما سيگارهاي امريکايي در فهرست تحريم‌هاي ايران قرار ندارد.
 
 
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.56796s, 19q