مصرف آنتي بيوتيك نوزدان خطر بروز آسم در آنها را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۳/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4477
مصرف آنتي بيوتيك نوزدان خطر بروز آسم در آنها را افزايش مي‌دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رويترز، بطور معمول آنتي بيوتيك‌ها بنا به دلايل خاصي براي كودكان زير يك سال و در اكثر موارد براي عفونت‌هاي مجاري تنفسي تحتاني مانند برونشيت و سينه پهلو و يا عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوقاني مانند عفونت هاي گوش و سينوس تجويز مي‌شود.

"آنيتا كوژيرسكي" مجري اين تحقيقات و همكارانش در دانشگاه مانيتوبا در وينيپگ و دانشگاه مك گيل در مونترال، مصرف آنتي‌بيوتيك را در ‪ ۱۳‬هزار و ‪ ۱۱۶‬كودك از بدو تولد تا سن هفت سالگي مورد بررسي قرار دادند.

علايم تنفسي مي‌تواند نشانه زودهنگامي از ابتلا به آسم در آينده باشد.

دانشمندان، كودكاني كه آنتي‌بيوتيك را براي عفونتهاي غيرتنفسي مانند زرد زخم و يا عفونت ادراري دريافت كرده بودند، بعنوان گروه كنترل در نظر گرفتند.

براساس اين تحقيق كه نتايج آن در مجله قفسه سينه ‪ CHEST‬به چاپ رسيده است، از اين تعداد، خطر بروز آسم در كودكان كمتر از هفت سال دو برابر آنهايي بود كه پيش از يك سالگي هيچ آنتي بيوتيكي دريافت نكرده بودند.

اين پژوهشگران دريافتند نوزاداني كه خيلي زود در معرض آنتي‌بيوتيك قرار مي‌گيرند و آنهايي پيش از تولد يك سالگي‌شان سگ در خانه خود نداشتند نيز در خطر بيشتري براي ابتلا به آسم تا سن هفت سالگي قرار داشتند.

به گفته اين دانشمندان، احتمالا حضور يك سگ در منزل، از آنجا كه كودك را بيشتر در معرض ميكروب قرار مي‌دهد، به شروع فعاليت سيستم ايمني او كمك مي‌كند.

آسم بيماري التهاب مجاري هوا است كه تنفس را دشوار مي‌كند. نشانه‌هاي اين بيماري مي‌تواند خس خس سينه، تنگي نفس، سرفه و تنگي قفسه سينه باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.04395s, 18q