گوش دادن به موسیقی با صدای بلند فرد را مستعد ابتلا به پیرگوشی در سنین پایین می‌كند

۱۳۹۱/۰۱/۱۴ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 44853
سلامت نیوز : یك متخصص گوش، حلق و بینی عنوان كرد: مواجهه با صداهای بسیار بلند در كارخانه‌ها یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند فرد را مستعد ابتلا به پیرگوشی در سنین پایین می‌كند.

دكترعلی اصغر شیرازی در گفت وگوایسنا با بیان این كه با افزایش سن قدرت شنوایی، چشایی و بویایی كاهش پیدا می‌كند البته نمی‌توان برای آن سن خاصی را مشخص كرد اما عوامل ژنتیك و نحوه مواظبت از این اندام‌ها در كاهش قدرت آن‌ها موثر است، افزود: با افزایش سن تغییراتی در تن صدا ایجاد می‌شود و صدا ضعیف‌تر می‌شود علاوه بر آن احتمال ابتلا به سرطان‌های ناحیه سر و گردن افزایش می‌یابد كه از جمله آن‌ها به سرطان‌های مجاری تنفسی، سینوس‌ها، بینی، قسمت فوقانی دستگاه گوارش، دهان، حلق و مری می‌توان اشاره كرد.

این متخصص گوش و حلق و بینی در ادامه در زمینه پیرگوشی گفت: معمولا پیرگوشی در سنین حدود 50 یا 60 سالگی ظاهر می‌شود اما ما انتظار داریم كه پیرگوشی از سن 60 سالگی به بعد نمود پیدا كند. در این شرایط فرد به تدریج احساس می‌كند كه توانایی شنوایی او كاهش پیدا كرده است البته در این زمینه نیز عوامل ژنتیك و اكتسابی نقش دارند.شیرازی در ادامه گفت: سرطان حنجره یكی از سرطان‌هایی است كه با افزایش سن احتمال ابتلا به آن بیشتر می‌شود. برای پیشگیری از ابتلا به این سرطان مصرف نكردن دخانیات و خودداری از مصرف زیاد چربی، قند و نمك می تواند تاثیرگذار باشد.وی افزود: در این جهت استفاده از غذاهای سالم و ساده مانند سبزی‌ها، میوه‌ها و حبوبات می‌تواند در تامین سلامت اندام‌های مختلف بدن از جمله گوش، حلق و بینی و گردن موثر باشد. از سوی دیگر مصرف این مواد بر وضعیت افتادگی پوست در سنین بالا تاثیر می‌گذارد از سوی دیگر تغذیه سالم باعث می‌شود كه احتمال سرطانی شدن سلول‌های مستعد ابتلا به سرطان كاهش یابد و بدن بتواند با این سلول‌ها به گونه‌ای موثرتر مقابله كند.شیرازی در پایان خاطرنشان كرد: مصرف قلیان، پیپ، سیگار، الكل، احتمال ابتلا به سرطان‌های سر و گردن، دهان و دندان و حنجره را افزایش می دهد علاوه بر آن لازم است افراد كمتر در معرض عوامل تحریك كننده مانند آلودگی هوا قرار گیرند البته آلودگی هوا همه افراد را مستعد ابتلا به سرطان نمی‌كند بلكه بر افرادی كه از نظر ژنتیك، مستعد هستند، تاثیر بیشتری می‌گذارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.43448s, 18q