چسبندگی چشم در هنگام بیدار شدن از خواب، علامت ابتلا به ورم ملتحمه بهاری است

۱۳۹۱/۰۱/۱۵ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 44895
سلامت نیوز : یك متخصص چشم با اشاره به این‌ كه بروز تظاهرات آلرژیك نظیر عطسه، آبریزش بینی، قرمزی، سوزش چشم و ترشحات چشمی از جمله علامت‌های ابتلا به ورم ملتحمه بهاری است، گفت: ممكن است این ترشحات چركی باشند، در این صورت فرد هنگامی كه صبح‌ها از خواب برمی‌خیزد احساس می‌كند چشمهایش چسبنده شده‌اند.

دكتر حسین افتخاری در گفت وگو با  (ایسنا)، درباره علت شیوع ورم ملتحمه بهاری در این روزها توضیح داد: ملتحمه، قشای شفافی است كه سطح چشم را پوشانده و باید همیشه توسط اشك و ترشح آنزیم‌های مختلف، مرطوب بماند. بروز هرگونه اختلال در ترشح اشك و آنزیم‌ها، موجبات التهاب ملتحمه را فراهم می‌كند.وی با بیان این‌ كه ورم ملتحمه بهاری در روزهای گرم سال و در مناطقی كه دارای آب و هوای آلوده‌تر و همراه با گرد و خاك هستند بیشتر دیده می‌شود، عنوان كرد: حساسیت به گرده گیاهان بویژه در فصل بهار نیز موجب بروز تظاهرات آلرژیكی نظیرعطسه، آبریزش بینی، قرمزی چشم توام با خارش و سوزش، اتوفوبیا (ترس از نور) و ترشحات چشمی می‌شود.این متخصص چشم ادامه داد: این ترشحات ممكن است آبكی و در برخی موارد چركی باشند. زمانی كه چشم فرد مبتلا، ترشحات چركی دارد، صبح‌ها كه از خواب بر می‌خیزد، احساس می‌كند چشمهایش چسبنده شده‌اند.

به گفته افتخاری، عفونت‌هایی كه در بدن هست، می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌ها و حساسیت‌های چشمی نماید. البته واكنش چشم نسبت به جسم خارجی كه شایع‌ترین آنها بویژه در فصل بهار و تابستان، گرده گیاهان هستند افراد بیشتری را گرفتار حساسیت‌های چشمی می‌كنند.این متخصص چشم با بیان این‌ كه آب و هوای مرطوب در مقایسه با آب و هوای مناطق خشك، برای چشم بهتر است، اظهار كرد: معمولا گرد وغبار در مناطق گرم وخشك بیشتر است.افتخاری ضمن تاكید بر تشخیص صحیح علت بروز ورم ملتحمه عنوان كرد: علت‌های مختلفی می‌توانند باعث ابتلا به التهاب ملتحمه شوند كه از آن جمله می‌توان به ایجاد حساسیت، آلودگی‌های ویروسی و انگلی اشاره كرد. البته اشك ریزش، خارش و متورم شدن لبه پلك‌ها ویژگی مشترك تظاهرات ورم ملتحمه چشمی است كه باید در تشخیص علت این عارضه مورد توجه قرار بگیرند.وی افزود: قرار دادن كمپرس یخ بر روی چشم مهم ترین درمان غیردارویی التهاب چشم است كه می‌تواند به میزان زیادی علائم التهاب را كاهش دهد. چرا كه سرمای كمپرس یخ موجب انقباض عروق می‌شود.این متخصص چشم در پایان افزود: شخصی كه دچار علائم ذكر شده می‌شود لازم است به پزشك متخصص مراجعه نماید تا با برخی عفونت‌های چشمی اشتباه گرفته نشود و اقدامات درمانی صحیحی برای وی صورت پذیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.89552s, 18q