قاعدگی ها با تأخیر: بارداری ؟

۱۳۹۱/۰۱/۱۵ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 44909
سلامت نیوز: دردهای زیر شکم بسیار رایج اند و بسیاری از زنان این دردها را می‌شناسند. این دردها می‌توانند شدید یا مزمن باشند. دلایل دردها متعدد هستند و باید مورد مشاوره قرار بگیرند.


آیا در زیر شکم درد شدیدی دارید؟ باید به پزشک مراجعه کنید!


درد شکم رایج است
همۀ زنان، دردهای زیر شکم را می‌شناسند، علت این دردها هر چیزی می‌تواند باشد مانند یک یبوست ساده، تجمع گازها در روده، قاعدگی های دردناک یا دل پیچه.
دلایل دردهای زیر شکم کم نیستند. اما باید مراقب بود زیرا دلایل مهمی وجود دارند که تا دیر نشده و خیلی سریع باید با پزشک مشورت کرد.

قاعدگی های دردناک: آندومتریوز؟
برای مثال قاعدگی های دردناک را در نظر بگیرید. اگر این دردها تکرار شوند، طبیعی نیستند. حتماً باید با پزشک مشورت کرد زیرا ممکن است یک بیماری باعث این دردها شده باشد و این بیماری آندومتریوز است. این بیماری چیست؟

در هر دورۀ قاعدگی، رحم مجدداً توسط مخاط پوشانده می‌شود، توانایی این مخاط این است که اگر لقاحی صورت بگیرد، تخمک را دریافت  می‌کند. اگر فرد باردار نباشد، قاعدگی ها این مخاط را که با خون از طریق واژن تخلیه می‌شود، جابه‌جا می‌کنند. اما ممکن است که این مخاط تا خارج از رحم هم کشیده شوند، با پایین رفتن توسط گردنۀ رحم این اتفاق می‌افتد، که درد را هنگام رابطۀ جنسی با خود به همراه دارد، یا با خروج توسط مجاری فالپ، که تخمدان ها و حفرۀ شکمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به وقوع می‌پیوندد. بنابراین در هر نوبت قاعدگی، خونریزی در ناحیۀ لگن وجود خواهد داشت که باعث ایجاد درد در زیر شکم می‌شود. تشخیص این بیماری بسیار مهم است زیرا در صورت عدم مراقبت و درمان نشدن، ممکن است به نازایی منجر شود.

قاعدگی ها با تأخیر: بارداری ؟
مورد مهم دیگری که باید بدانید، تأخیر در قاعدگی هاست. در صورت وجود درد و شروع نشدن به موقع قاعدگی ها، باید حدس هایی دربارۀ بارداری زد، یک بارداری خارج از رحم یا سقط جنین. بارداری خارج از رحم یک مورد اورژانس است. در این مورد، تخمک وارد رحم نمی‌شود و در مجاری رحمی لانه می‌کند. در تمام این موارد، در ناحیۀ زیر شکم درد احساس می‌شود که در صورت تأخیر در قاعدگی، مراجعۀ بدون معطلی به پزشک معالج ضروری است.

درجه حرارت، ترشحات واژنی: سالپینژیت؟
هیچ وقت حرارت بالا و درد را نباید کم اهمیت پنداشت. دلایل بسیاری ممکن است باعث ایجاد این علائم شده باشند مانند آپاندیسیت. اما دلیل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد که به همان اندازه اورژانسی است و آن بیماری سالپنژیت است. سالپنژیت عفونت مجاری تناسلی است که در مجاری رحمی بالا می‌رود. در این حالت، عفونت به وجود می‌آید و ممکن است لگن را نیز احاطه کند. عوارض این بیماری می‌توانند وحشتناک باشند، مانند انسداد مجاری فالپ که نازایی را با خود به همراه دارد یا پریتونیت که چسبندگی و دردهای مزمن را به دنبال دارد.   
دردهای شدید دیگر: از آپاندیسیت تا کولیک کلیوی
دلایل دردهای شدید زیر شکم کم نیستند، از جمله: آپاندیسیت، پاره شدن کیست تخمدان، سرطان تخمدان و کولیک کلیوی، زمانی که سنگ کلیه وارد مجاری ادراری می‌شود. آنچه که در این شرایط بسیار مهم است و باید به آن دقت داشته باشید، این است که تمام دردهای شدید زیر شکم را باید جدی بگیرید و سریعاً به پزشک معالج تان مراجعه کنید.

منبع: سیمرغ
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89584s, 19q