برای کاهش مرگ و میر مادران باید سزارین ها کم شود

۱۳۹۱/۰۱/۱۶ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 45065
سلامت نیوز : به گزارش سلامت نیوز ؛معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: باتوجه به ارزیابی‌های انجام شده از سلامت مادران از جمله مهمترین خطری كه سلامت مادران را تهدید می‌كند، سزارین‌های بی‌مورد است كه افراد به طور كاذب به آن روی آورده اند.

دكتر محمد‌مهدی مجذوبی با بیان اینکه نخستین كنگره ملی زایمان ایمن، سزارین یا زایمان طبیعی در اردیبهشت‌ماه سال جاری در همدان برگزار می‌شود، اظهار داشت: برگزاری كنگره ملی زایمان ایمن با همكاری دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشكی همدان و در راستای توجه به علل مرگ مادران مورد توجه قرار گرفته است. وی با بیان اینكه كنگره ملی زایمان ایمن در روزهای 20، 21 و 22 اردیبهشت ماه سال 91 برپا می‌شود، عنوان كرد: برگزاری این كنگره سیاست ‌گذاری و برنامه ‌ریزی كشوری در زمینه زایمان طبیعی است. دكتر مجذوبی گفت: محور دوم برگزاری نخستین كنگره زایمان ایمن در همدان، تأكید بر دیدگاه جامعه و پزشكان در راستای انتخاب سزارین یا زایمان طبیعی و محور سوم نیز توجه دادن عوارض سزارین و زایمان طبیعی در مادران است.
وی با بیان اینكه ارائه استانداردهای زایمان طبیعی و سزارین و بیان عوارض سزارین و زایمان طبیعی در نوزادان ازدیگر محورهای برگزاری كنگره ملی زایمان ایمن است، اضافه كرد: در این كنگره ارائه راهكارهای ترویج زایمان طبیعی و كاهش سزارین، جنبه‌های روانی مؤثر در انتخاب نوع زایمان، مسائل قانونی متعاقب زایمان سزارین و نقش ورزش در زایمان طبیعی نیز مورد توجه قرار گرفته است. معاون بهداشتی دانشگاه افزود: برگزاری این كنگره گام مؤثری در راستای فرهنگ ‌سازی و زمینه‌سازی برای كاهش سزارین در استان همدان باشد. وی با بیان اینكه ابعاد مختلف زایمان ایمن در چند ماه گذشته در جلسات تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است، عنوان كرد: بیش از 40 درصد زایمان‌ها در كشور از طریق سزارین انجام می‌شود. دكتر مجذوبی عنوان كرد: در همدان نیز حدود 40 درصد از زایمان‌ها از طریق سزارین انجام می‌شود كه بر این اساس باید در راستای كاهش سزارین به طور جدی اقدام كرد. وی خاطر‌نشان كرد: در راستای كاهش آمار سزارین عوامل مختلفی نظیر فرهنگ عمومی، مراقبت‌های بعد از زایمان طبیعی، تجهیز مكان‌های زایمان طبیعی در بیمارستان‌ها، ترویج زایمان بدون درد فیزیولوژیك و دارویی مورد توجه قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34521s, 19q