" گندم غني شده با روي " سيستم دفاعي بدن را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۳/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4509
" گندم غني شده با روي " سيستم دفاعي بدن را افزايش مي‌دهد

استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج و مجري اين تحقيق به ايرنا گفت : همچنين در اين تحقيق مشخص شد كه استفاده از بذرهاي تهيه شده از گندم غني شده با روي، ‪ ۳۰۰‬تا ‪ ۵۰۰‬كيلوگرم درواحد سطح بازدهي بيشتري دارد.

وي، كيفيت بهتر محصول گندم غني شده با روي و مقاوم بودن آن در برابر سرما هنگام كاشت را از ديگر مزاياي اين نوع گندم ذكر كرد.

به‌گفته وي، كشاورزان هر ساله براثر سرمازدگي مقداري از محصول گندم خود را از دست مي‌دهند كه استفاده از گندم غني شده با روي مي‌تواند مانع ضرر كشاورزان شده و درآمد آنان را بيشتر كند.

وي افزود: طرح كاربردي كردن استفاده از "گندم غني شده با روي" اكنون در وزارت جهاد كشاورزي، سازمان تحقيقات كشاورزي و موسسه توليد نهال و بذر كرج در حال پيگيري است.

اين محقق تاكيد كرد: روي عنصري است كه براي تقويت ايمني بدن بسيار ضروري است و در منابع غذايي گوناگون از جمله خاويار، گوشت، پسته و ...

وجود دارد.

وي تصريح كرد: باتوجه به اينكه برخي مردم بخاطر فقر مالي نمي‌توانند از اين منابع غذايي استفاده كنند، پخت نان با گندم غني شده مي‌تواند اين ماده مورد نياز بدن آنان را تامين كند.

لطف‌الهي در زمينه غلات به ويژه گندم تاكنون بيش از ‪ ۵۰‬مقاله علمي در نشريه‌هاي داخل و خارج كشور به چاپ رسانده و در بيش از ‪ ۱۰‬كنفرانس علمي بين‌المللي شركت كرده است.

تحقيق اخير او با عنوان "تاثير دانه‌هاي غني شده با عنصر روي در تعداد پنجه و عملكرد گندم" در ماه جاري در كنفرانس بين‌المللي "‪، "Zinc-Crop‬ "تاثير روي در زراعت " كه در تركيه برگزار شد ، ارايه شده بود .

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.57428s, 18q