اين نقص ژنتيکی نه از پدر، بلکه از مادر به فرزند به ارث می رسد

۱۳۸۵/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 453
اين نقص ژنتيکی نه از پدر، بلکه از مادر به فرزند به ارث می رسد

پژوهش تازه که يافته های آن در نشريه "ساينس" چاپ شده است همچنين طيفی از اختلالات مزمن مربوط به سالخوردگی، که يک چهارم جمعيت کشورهای صنعتی به آنها مبتلا هستند را ناشی از يک و فقط يک ايراد ژنتيکی می داند.

فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی مفرط از جمله اختلالاتی در سيستم شيميايی بدن هستند که خطر از کار افتادگی کليه، حمله قلبی و سکته مغزی را افزايش می دهند.

به نظر می رسد اين اختلالات به صورت يک مجموعه گريبانگير فرد می شود، زيرا کسی که نسبت به يکی از اين اختلالات آسيب پذير باشد دست کم در مقابل يکی ديگر از آنها نيز آسيب پذير است.

در آمريکا، که در حدود يک چهارم جمعيت از مجموعه ای از اين عوارض رنج می برند، آن را سندروم متابولسيمی می خوانند.

هرچند اين عوارض معمولا به اضافه وزن و زندکی کم تحرک نسبت داده می شود، اما افراد لاغر و فعال نيز ممکن است به آنها مبتلا شوند بنابرين عوامل ديگری نيز بايد در آن نقش داشته باشد.

اکنون يک عامل احتمالی ژنتيکی برای اين مجموعه از عوارض شناسايی شده است.

پژوهشگران با مطلعه يک خانواده بزرگ که به نوع نادری سندروم متابوليسمی مبتلاست، دريافتند که اين عارضه از مادر، نه پدر، به فرزندان منتقل می شود.

آنها اشاره می کنند که اين عارضه ناشی از ژن های معيوبی است که نه در کروموزوم بلکه در ساختمان های سلولی موسوم به "مايتوکوندريا" وجود دارد.

اگر مايتوکوندريا، که منبع انرژی سلول شناخته می شود، معيوب باشد می تواند باعث ابتلای فرد به ديابت و ساير ناراحتی مربوط به افزايش سن شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.98414s, 18q