اسرار روغن زیتون!

۱۳۸۵/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 454
اسرار روغن زیتون!

مطالعه به روی 182 مرد اروپايی نشان داد که ميزان يک ماده شيميايی در بدن که نشانگر خسارت سلولی است در کسانی که روزانه 25 ميلی ليتر روغن زيتون مصرف کرده اند کمتر است.

تيم دانشمندان دانمارکی گفت که اين ممکن است توضيح دهد چرا نرخ بسياری از سرطان ها در شمال اروپا بالاتر از جنوب اين قاره است، منطقه ای که روغن زيتون در آن بخش عمده ای از رژيم غذايی است.

نتايج اين مطالعه در نشريه "فدراسيون انجمن های آمريکايی برای زيست شناسی تجربی" چاپ شده است.

کاهش 13 درصدی

محققان بيمارستان دانشگاه کپنهاگ 182 مرد سالم 20 تا 60 ساله از پنج کشور اروپايی را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها طی يک دوره دو هفته ای روغن زيتون خالص، عادی يا پردازش شده را به غذای اين افراد اضافه کردند.


  اين داده ها شواهدی ارائه می کند که مصرف روغن زيتون توضيح دهنده تفاوت در نرخ ابتلا به سرطان ميان شمال و جنوب اروپاست

 
سرپرست گروه محققان

در پايان مطالعه، دانشمندان ميزان ماده ای موسوم به "8oxodG" در بدن که نشانگر خسارت ناشی از اکسيداسيون بر سلول هاست را در ادرار اين مردان اندازه گيری کردند.

خسارت ناشی از اکسيده شدن فرآيندی است که در آن توازن متابوليسمی سلول در اثر قرار گرفتن در معرض موادی که می تواند به تجمع راديکال های آزاد منجر شود بر هم می خورد.

در دوران مطالعه ميزان اين ماده (8oxodG) به اندازه 13 درصد در بدن اين مردان کاهش يافت.

در آغاز مطالعه، مردان شمال اروپا در مقايسه با مردان جنوب اين قاره مقدار بيشتری 8oxodG در بدن داشتند که مويد اين نظر است که روغن زيتون تاثيری کاهنده بر اين ماده دارد.

فرق شمال و جنوب

روغن زيتون حاوی مجموعه ای از ترکيبات به نام فنول هاست که تصور می شود نقش يک ضداکسيدان قوی را بازی می کند.

اما محققان دانمارکی گفتند که مردان در اين مطالعه از سه روغن مختلف که ميزان فنول های آنها تفاوت داشت استفاده کردند، بنابراين بعيد است که تاثير محافظتی روغن زيتون تنها در فنول نهفته باشد.


  هرچند اين مطالعه حاکی است که روغن زيتون می تواند از خسارت دی اِن اِی که ممکن است به سرطان منجر شود بکاهد اما به مطالعات درازمدت بيشتری برای تاييد آن نياز است

 
دکتر انتيا مارتين

آنها گفتند که در عوض "تک چربی های غيراشباع شده" (monounsaturated) در روغن زيتون احتمالا عامل اين تاثير است.

دانشمندان به سرپرستی دکتر هنريک پولسن نوشتند: "اين داده ها شواهدی ارائه می کند که مصرف روغن زيتون توضيح دهنده تفاوت در نرخ ابتلا به سرطان ميان شمال و جنوب اروپاست."

دکتر انتيا مارتين از مرکز تحقيقات سرطان بريتانيا گفت: "تاثير رژيم غذايی بر خطر ابتلا به سرطان بسيار پيچيده است زيرا عناصر متفاوت بسياری در غذاهايی که می خوريم وجود دارد."

"هرچند اين مطالعه حاکی است که روغن زيتون می تواند از خسارت دی اِن اِی که ممکن است به سرطان منجر شود بکاهد اما به مطالعات درازمدت بيشتری برای تاييد آن نياز است."

او افزود: "به هر حال می دانيم که يک رژيم غذايی سالم و متوازن، که حاوی مقدار زيادی سبزيجات و ميوه و مقدار محدودی گوشت قرمز و پردازش شده باشد، می تواند به کاهش خطر سرطان کمک کند."

 کشف خاصیت مسکن در روغن زيتون 
  
از تحقيقاتی که در آمريکا صورت گرفته چنين برمی آيد که نوع مرغوب روغن زيتون دارای يک ماده شيميايی طبيعی است که مانند يک داروی مسکن کار می کند.
نتيجه اين تحقيقات حاکی از اين است که ۵۰ گرم روغن زيتون فرآوری نشده، معادل يک دهم يک دوز داروی ايبوپروفن، اثر دارد.

نشريه "نيچر" به نقل از تيمی از پژوهشگران در فلوريدا می نويسد ماده ای که در روغن زيتون وجود دارد يعنی" اولئوکانتال" مانند يک داروی ضد التهاب موثر است.

اين پژوهشگران می گويند در حالی که اين ماده تا آن حد قوی نيست که برای تسکين سر درد از آن استفاده شود، ولی نشان دهنده منافع رژيم های غذايی کشورهای حوزه دريای مديترانه است.

ماده موثر مورد بحث که مقدار آن در زيتون تازه، بيشتر است مانند ايبيوپروفن و ساير داروهای ضد التهاب در فعاليت آنزيم هايی که موجب التهاب و تورم می شوند تاثير می گذارد.

عارضه التهاب به عوامل مختلف از جمله بيماری قلبی و سرطان ارتباط داده شده است.

پل برسلين، يکی از تهيه کنندگان گزارش، می گويد: "رژيم غذايی کشورهای حوزه دريای مديترانه که روغن زيتون يکی از مواد اصلی آن است از مدتها قبل برای سلامتی انسان مفيد تشخيص داده شده بود، از جمله در کاهش خطر سکته مغزی، بيماری های قلبی، سرطان پستان، سرطان ريه و برخی از انواع فراموشی. منافع مشابهی به داروهای ضد استرويد و ضد التهاب مانند آسپرين و ايبيوپروفن، نسبت داده شده.

پژوهشگران هنگامی متوجه خاصيت های تازه روغن زيتون شدند که ديدند روغن زيتون فرآوری نشده به همان شيوه ايبيوپروفن، موجب ناراحتی در قسمت عقب گلو می شود.

کلر ويليامسون يک متخصص تغذيه در انجمن تغذيه بريتانيا، می گويد روغن زيتون دارای رشته خواصی است که ضد اکسيدان بودن از آنجمله است ولی اين که بگوييم روغن زيتون اثر دارويی دارد، موضوعی است که به تحقيقات بيشتری نيازمند است.

کلر ويليامسون ياد آور می شود که مقدار چربی روغن زيتون زياد است و تنها در حد اعتدال بايد مصرف شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.40413s, 18q