طراحي دکوراسيون محل کار در سلامت افراد تاثيرگذار است

۱۳۸۶/۰۳/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4549
طراحي دکوراسيون محل کار در سلامت افراد تاثيرگذار است

مهندس خديجه رحماني کارشناس ارشد ارگونومي در جريان برگزاري کارگاه سلامت مشاغل دفتري که از سوي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران برپا شد، در گفت وگو با خبرنگار ایسناگفت: تجهيزات کار، نحوه نشستن و استفاده از هر يک از ملزومات محيط کار بايد به لحاظ ارگونومي (تطابق محيط کار با فيزيولوژي بدن) مطابقت داشته باشد تا از بروز بيماري‌هاي ناشي از محيط کار در افراد پيشگيري شود.

وي ضمن اشاره به اهميت آشنايي افراد با نوع دکوراسيون و طراحي و چيدمان وسايل محيط کار براساس استانداردهاي خاص منطبق با فيزيولوژي بدن، افزود: در صورت رعايت موارد استاندارد در هماهنگي ابزار محيط کار با نوع کارکرد افراد، بسياري از بيماري‌هاي ناشي از کارکرد ناصحيح در محيط هاي کاري (بيماري هاي شغلي) کاهش مي يابد.

وي مشکلات درد گردن، ديسک کمر و زانوها را از جمله شايع‌ترين بيماري‌هاي شغلي عنوان کرده و ادامه داد: چنانچه محيط کار مناسب با استانداردها باشد، رضايت‌مندي در کار بالا رفته و بر کميت و کيفيت کار نيز تاثير گذار خواهد بود.

مهندس رحماني با اشاره به اين نکته که آموزش رعايت استانداردهاي محيط کار قبل از استخدام، يکي از ملزومات محيط هاي کاري به حساب مي آيد، تصريح کرد: در حال حاضر در بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا فرهنگ استفاده از ابزار و وسايل متناسب با فيزيولوژي بدن از دوران مدرسه به دانش آموزان آموخته مي شود اما در کشورهاي در حال پيشرفت و جهان سوم، بيماري‌هاي شغلي يکي از معضلات اصلي شاغلين است.

وي در ادامه افزود: همچنين خريداري برخي وسايل و لوازم کاري از جمله ميز و صندلي‌هاي خارجي که مطابق استانداردهاي فيزيولوژي بدن مردم آن کشور طراحي شده است نمي تواند ابزار و وسايل مناسبي براي استفاده کنندگان در داخل کشور باشد از اين رو انتخاب وسايل در محيط هاي کاري از اهميت ويژه اي برخوردار است.

مهندس رحماني در پايان، صاف راه رفتن، به پهلو خوابيدن و پرهيز از حرکت‌هاي ناگهاني در هنگام بيدار شدن از خواب را به افراد توصيه و افزود: موقع نشستن نيز بهتر است صاف نشسته و از قوز کردن بر روي صندلي پرهيز شود، همچنين به گونه‌اي بايد بر روي صندلي نشست که گودي کمر کاملا پر شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
یوسف رحمانی
خیلی مطالب مفید و قابل اجرا می باشد امیدوارم موفق باشید . برادر خانم مهندس رحمانی هستم بامید دیدار
8.89432s, 20q