بسياري ازعوارض مغزي در كشور مربوط به ضايعات قبل و حين تولد است

۱۳۸۶/۰۳/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4550
بسياري ازعوارض مغزي در كشور مربوط به ضايعات قبل و حين تولد است

دكتر مژده قبايي عضو مركز تحقيقات بيماري‌هاي مغز و اعصاب بيمارستان امام خميني (ره) و استاديار دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه بسياري از بيماري‌هاي مغز و اعصاب قابل پيشگيري است، گفت: در بسياري موارد تغذيه و شيوه زندگي موثر بوده بنابراين دقت در تنظيم غذا، بهداشت زندگي و ورزش بسيار موثر است.


وي با بيان اين كه بيماري‌هايي كه منجر به سكته‌هاي مغزي مي‌شوند، ناشي از فشار خون، قند، چربي و يا بيماري‌هاي قلبي عروقي است، افزود: كودكاني كه دچار عفونت مي‌شوند ناراحتي‌هاي قلبي در آنها بروز كرده و سبب آمبولي در آن‌ها مي‌شود.


دكتر قبايي خاطرنشان كرد: بهداشت مادران باردار، عدم استفاده از دارو‌هايي كه منجر به نارسايي‌هاي قلبي عروقي و مغزي شود، مراقبت از كودكان در زمان تولد كه دچار كاهش اكسيژن و يا حتي عفونت‌هاي مغزي نشده‌اند، بسيار حائز اهميت است.


وي تصريح كرد: جلوگيري از بيماري‌هايي كه با استفاده‌ نا به جا از سيستم‌ بدن به خصوص بدون آمادگي، اقدام به فعاليت‌هاي سنگين ‌كرده و منجر به ايجاد ديسك كمر مي‌شوند و يا رانندگي‌هاي بي مورد كه مي‌تواند در بروز ديسك‌هاي گردن موثر باشد، بسياراهميت دارد.


قبايي با بيان اين كه با احتياط و رعايت اصول زندگي و كار مي‌توان از بسياري از بيماري‌ها جلوگيري كرد، يادآور شد:‌ البته علت بروز برخي بيماري‌ها مانند، بيماري‌هاي ارثي و وابسته به سيستم‌هاي ايمني مرتبط با پيشگيري‌ نيست، اما بسياري از بيماري‌ها با رعايت موارد فوق قابل پيشگيري هستند.


وي توجه به بهداشت عمومي‌ و بهداشت در حين زايمان در كشور را ناكافي دانست و عنوان كرد: بيشتر عوارض مغزي در كشور مربوط به ضايعات قبل، بعد و زمان تولد است.


اين متخصص مغز و اعصاب يادآور شد: متاسفانه بيماري‌هايي كه قابل پيشگيري هستند مانند تومور‌هاي مغزي به علت عدم توجه نسبت به آن در كشور شيوع بالايي دارند. همچنين استفاده بي مورد از مولد انرژي‌زا در زمان‌ها و با روش‌هاي نامطلوب و در دوز‌هاي بالا باعث افزايش عوارض آنها مي‌شود.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42361s, 18q