افزايش مرگ و مير ناشی از آلودگی هوا در تهران

۱۳۸۵/۱۰/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 494
افزايش مرگ و مير ناشی از آلودگی هوا در تهران

 به گزارش بی بی سی ، محمد هادی حيدر زاده رئيس ستاد هوای پاک و مشاور محيط زيست شهرداری تهران در جمع خبرنگاران گفته است: "تنها در آبان ماه ۳۶۰۰ نفر يعنی روزانه ۱۲۰ نفر به علت آلودگی هوا جان سپرده اند".

اين در حالی است که آمارهای رسمی نشان می دهد سال گذشته روزی ۲۷ نفر و جمعاً ۹۹۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست داده اند.

آقای حيدرزاده بحران آلودگی هوای تهران را با زلزله مقايسه کرده و گفته است: "تفاوت زلزله در اين است که آثار تخريبی زلزله آنی است اما بحران آلودگی هوا به تدريج جان انسانهای بی گناه را می گيرد."

به گفته اين مقام مسئول شهرداری تهران، با آلودگی موجود در هوای تهران يک "خودکشی دسته جمعی" در حال اجراست و برای رفع آن به "انقلاب در تفکر مسئولان" نياز است.

وسايل نقليه موتوری مهمترين آلوده کننده شهر تهران به حساب می آيد و برخی کارشناسان می گويند خودروها و کارخانجات صنعتی حاشيه تهران عامل ۸۰ درصد آلودگی اين شهر هستند.

 
بر اساس آخرين برآوردها سه و نيم ميليون خودرو و بيشتر از چهار ميليون موتورسيکلت در اين شهر تردد می کنند.

تقريبا نيمی از خودروهايی که در شهر تهران تردد می کنند فرسوده هستند و مهمترين منبع آلودگی به حساب می آيند.

برنامه های دولت برای جمع آوری خودروهای فرسوده با شکست مواجه شده است و طرح گاز سوز کردن خودروها نيز که با هدف کاهش مصرف بنزين و جلوگيری از آلودگی هوا از چند سال پيش پيگيری می شود به کندی پيش می رود.

روزانه حدود ۱۲ ميليون سفر روزانه در تهران صورت می گيرد و مسافران به وسيله اتوبوس، تاکسی و مترو و خودروهای شخصی جابه جا می شوند.

بر اساس آمارهای رسمی حدود ۳۴ درصد مسافران داخل شهر تهران با وسايل نقليه عمومی نظير تاکسی، اتوبوس و مترو جا به جا می شوند و بقيه شهروندان از وسايل شخصی استفاده می کنند.

نيمی از اتوبوس های درون شهری، تاکسی ها و مسافر کش شخصی تهران فرسوده هستند و برنامه های نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بسيار کند پيش می رود.

امسال در بودجه سالانه کشور بودجه جداگانه ای برای گسترش حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان شهری پيش بينی شده اما به دليل اختلافات موجود بين شهرداری تهران و دولت محمود احمدی نژاد تا کنون اين اعتبار به شهر تهران تخصيص داده نشده است.

در سال گذشته محدوديت های ترافيکی تازه ای با عنوان زوج و فرد کردن خودروها در تهران به اجرا گذاشته شد اما به نظر می رسد اين طرح چندان ثمربخش نبوده است.

از چند ماه پيش نيز دولت برنامه تغيير ساعت کار ادارات، مدارس و بانک ها را برای کاهش ترافيک و آلودگی هوا به اجرا گذاشته که به گفته مسئولان دولتی در کاهش ترافيک موثر بوده اما به نظر می رسد تاثير چندانی بر آلودگی هوای تهران نداشته است.

روز 29 ديماه (19 ژانويه) در ايران روز هوای پاک نامگذاری شده است و هر ساله در آستانه اين روز مطالبی پيرامون آلودگی هوای شهرهای ايران، به خصوص تهران، و لزوم مقابله با آن انتشار می يابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.12418s, 19q